YKS ( TYT-AYT ) 2019 Sınava Getirilmesi Yasak Olan Araç-Gereç-Eşyalar Nelerdir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (TYT-AYT) girecek bireyler için sınava getirilmesi yasak olan araç-gereç-eşyalar mevcuttur. 2019 yılı YKS'ye bazı eşyalarla gelinmesi halinde bireyler sınava alınmayacaktır.

YKS ( TYT-AYT ) 2019 Sınava Getirilmesi Yasak Olan Araç-Gereç-Eşyalar Nelerdir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı kapsamında düzenlenen TYT ve AYT’de sınav binasında hiçbir eşya emanete alınmamaktadır. Bundan dolayı adayların sınava birtakım malzemeleri getirmemesi gerekmektedir.

Sınav binasına girerken;

Çanta, cüzdan, bluetooth cihazları, kulaklık, kolye, yüzük, bilezik, anahtarlık, elektronik cihaz, fotoğraf makinesi, güneş gözlüğü, banka veya kredi kartı ile girmek isteyen adaylar sınava alınmayacaktır. Yanında cep bilgisayarı, hesap makinesi veya bilgisayar özellikleri bulunan cihazları getiren kişiler sınava giriş yapamayacaktır. Bunun yanında kesici aletler, ateşli silah, kalem, silgi, gazete, pergel, açıölçer, su hariç bir içecek maddesi, ilaç, sargı bezi veya koltuk değneği ile gelen bireyler sınav salonuna alınmayacaktır.

Engelli Bireyler Sınava Nasıl Girecek?

Engel durumu olan kişilerin engel bilgi formunu doldurması gerekmektedir. Sınav binasına giriş esnasında emniyet mensupları tarafından üst araması yapılmaktadır. Dedektör ile arama yapılacak ve sınava salonuna girmemesi gereken alet edevatlar bulunduran bireyler sınava alınmayacaktır. Sınav esnasında yanında olmaması gereken bir aygıt tespit edilirse de sınavlar iptal edilecektir. Gerekli görülen durumlarda sinyal kesici kullanılacak ve görevliler tutanak tutabilecek.

Bina girişinde yoğunluk olmaması açısından bireylerin çanta vb. eşyalarını getirmemesi gerekmektedir. Metal aksesuar olmayan sadece kıyafetlerle gelinmesi ve sınavdan 1 saat önce bina önünde hazır olunması tavsiye ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 03:23

YORUM EKLE