YKS ( TYT-AYT ) Kimlik Kartı-Nüfus Cüzdanı-Pasaport İşlemleri 2019 YKS İşlemleri

İlk olarak 2017 - 2018 eğitim öğretim döneminde uygulamaya konulan ve 2019 yılında ikincisi düzenlenecek olan YKS için adayların beraberlerinde götürmesi gereken belgeler.

YKS ( TYT-AYT ) Kimlik Kartı-Nüfus Cüzdanı-Pasaport İşlemleri 2019 YKS İşlemleri

Geçtiğimiz yıl üniversitelere giriş sınavlarında birtakım düzenlemeler yapılarak yeni bir sistem olan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) getirilmişti. YKS ile birlikte adaylar, ilk olarak TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavına girecek, daha sonra bu sınavda barajı geçen adaylar, AYT (Alan Yeterlilik Testi) sınavına girecekler.

12 Şubat 2019 tarihinde başlayan YKS başvuruları, 6 Mart 2019 tarihinde ise sona ermişti. Ancak bu süreler içinde başvurularını tamamlayamayanlar için ÖSYM tarafından geç başvuru tarihi 19 Mart 2019 olarak belirlendi.

YKS’ye Girecek Adayların Yanlarında Bulundurması Gereken Belgeler

ÖSYM’nin düzenlediği bütün sınavlarda olduğu gibi, adayların YKS’de de yanlarında bulundurması zorunlu bazı belgeler vardır. Bu belgeler;

- Adayların ÖSYM Aday İşlemleri sayfasından elde edecekleri sınava giriş belgesi,

- Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı, ehliyet,

- Geçerlilik süresi sona ermemiş pasaport,

- Yeni kimlik belgesi edinme süreci devam eden vatandaşlar için, nüfus müdürlüğü tarafından verilmiş, fotoğraf, mühür ve imzanın yer aldığı geçici kimlik belgesi,

- Pasaport sahibi olmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan adaylar, KKTC’ye ait nüfus cüzdanları mutlaka sınava giderken adayların yanlarında bulundurması zorunlu olacaktır.

Aynı zamanda, adaylar kendileri için belirlenmiş olan sınav salonları dışında hiçbir salonda sınava giremeyeceklerdir. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 00:08

YORUM EKLE