İstanbul 20°
parçalı az bulutlu
18 Mart 2019 Pazartesi 01:04
YKS ( TYT-AYT ) Sınav Sonucuna İtiraz Nasıl Edilir? 2019 YKS Sınav Sonucuna İtiraz

Üniversiteye giriş sınavı olan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’na katılım sağlanması halinde her aday için puan hesaplanmaktadır. Eğer aday puanında yanlışlık olduğunu düşünürse sonuca itiraz edebilmektedir. ÖSYM’ye Genel Amaçlı Dilekçe yazarak itirazda bulunabilirler. Dilekçenin dikkate alınması için adayın dilekçede mutlaka kimlik numarası, adı, soyadı, adresi, imzası ve ÖSYM’nin verdiği evrak numarası mutlaka yer almalıdır. Dilekçenin mutlaka elden teslim edilmesi gerekir. Faks kullanan adayın itirazı kabul edilmeyecektir. Adaylar itirazlarına ilişkin sonuçları https://ais.osym.gov.tr intenet adresinden takip edebilir.

Sınav ve yerleştirme sonuçlarına yönelik sonuca itirazda ÖSYM değerlendirmesini 10 gün içinde yapıp elektronik ortamdan duyurmaktadır. Genel Amaçlı Dilekçe sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarına sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içinde yapılmalıdır. Yapılacak itirazlar, adayın dava açma zamanaşımı olan 10 günlük süreyi durdurmaz. Adayların inceleme masraflarını ÖSYM’nin TC Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 numaralı hesaba (IBAN: TR 39000100233060280115229) hesabına gerekli ücreti ödemeleri gerekiyor.

Dilekçe, ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı Bilkent/Ankara adresine gönderilebilir. Süresinden sonra yazılan ve bilgilerini eksik gönderen adayların dilekçeleri işleme alınmayacaktır. ÖSYM tarafından duyurulan ‘Adaylar Tarafından Dilekçe Gönderilmesi ve İşlem Ücretleri’ kapsamında sınav sonuçlarının ilanından 6 ay sonra, cevap kağıtlarının ise 1 yıl sonra imha edilir. Bu belgelerin güvenli şekilde elektronik ortama aktarılması sonucu bu üreler beklenmeden imha edilir. Bu elektronik belgeler sınav evraklarının aslı şeklindedir. Yargı kararı olmadıkça evraklar hiçbir şekilde paylaşılmaz. Lakin adaylar bu konu doğrultusunda soru kitapçığının ve cevap kağıdının ÖSYM merkezinde her oturumu ayrı ayrı inceleyecek. Sıkıntıların çözümü için başvuru merkezi ise Ankara Mahkemeleri ve İcra Daireleridir.

Dilekçeye husus her türlü konu için Genel Amaçlı Dilekçe öneği kullanılmalıdır. Dilekçe sonucunda ne istendiği açıkça belirtilmelidir. Adaylar dilekçenin aslına ÖSYM’den ulaşabilirler. Bilgi güvenilirliğini artırmak için evrak numarası kesinlikle belirtilmelidir. Adaylar evrak numarası yanı sıra https://ais.osym.gov.tr intenet adresinden TC kimlik ve şifre ile ulaşım sağlayabilir. Bu kayıt adayın daha sonra gireceği sınavlarda bu şifreyi kullanacaklar. Adaylar şifrelerini kesinlikle unutmamalıdırlar. Şifresini unutan veya kaybeden olursa yeniden başvuru merkezleri aracılığıyla şifre edinebilirler.

Dilekçede Olmaması Gereken Hususlar

Kimlik bilgilerinde değişiklik yapan adaylar bu isteklerini MERNİS üzerinden yapmalılardır. Değişiklik işlemi adaylar tarafından https://ais.osym.gov.tr intenet adresinden yapılacaktır.

Sınava ilişkin bilgiler veya iletişim bilgileri alanında değişiklik yapmak isteyen adaylar https://ais.osym.gov.tr intenet adresinden yapılacaktır.

Eğitim bilgileri ile alakalı değişiklikler https://ais.osym.gov.tr intenet adresinden yapılacaktır.

Dilekçede Olması Gereken Hususlar

Engelli adaylar için sağlık kurulu raporu ile engelli olarak sınava girme isteği, sınav ve yerleştirme incelemesi ve yabancı uyruklu adayların uyruk bilgilerinde değişiklik yapma isteği ve adayların sistemden fotoğraflarını değiştirme istekleri dilekçenin konusudur.

Son Güncelleme: 18.03.2019 01:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.