YKS Üniversite Başvuruları Nasıl Yapılacak? 2019 ÖSYM YKS TYT AYT Sınavları Başvuru Süresi Ne Zaman Sona Erecek?

Üniversite sınavı YKS başvuruları yarın itibariyle başlıyor. ÖSYM takvimine göre 2019 yılı AYT YKS TYT başvurularının 12 Şubat’ta başlayacağı belirtildi. Yks sınav başvuruları nasıl yapılacak? Sınav başvuru tarihleri ne zaman sona erecek? İşte 2019 Yks sınavı için önemli tarihler.

YKS Üniversite Başvuruları Nasıl Yapılacak? 2019 ÖSYM YKS TYT AYT Sınavları Başvuru Süresi Ne Zaman Sona Erecek?

Üniversite adayları YKS 2019 sınav tarihini büyük bir titizlikle takip ediyor. ÖSYM takvimine göre YKS AYT TYT başvuruları yarından itibaren kabul edilmeye başlanacak. Tüm Türkiye’de gerçekleştirilecek olan üniversite sınavının ne zaman yapılacağı ve başvuruların nasıl yapılacağı belli oldu.

YKS BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

ÖSYM’nin resmi sitesinden yayınlanan kılavuza göre YKS sınav tarihleri 12 Şubat-6 Mart 2019 olarak belirlendi. 2 oturumlu bir sınav olan YKS’nin 1. oturumu TYT olarak geçiyor. TYT 15 Haziranda yapılacak. 2. oturumu ise AYT olarak geçiyor. Bu sınav da 16 Haziranda Yabancı Dil Sınavı ile birlikte yapılacak. Sınav sonuçları ise 18 Temmuz’da açıklanacak.

YKS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Yaklaşık 2 milyon üniversite adayının gireceği YKS sınavına başvurular ÖSYM’nin resmi sitesi olan https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden yapılabilecek. Aday İşlemleri panelinden adayın profili düzenlenebilecek. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta adayın geçerli bir fotoğrafıyla eğitim bilgilerinin eksiksiz olması gerekmektedir. Eğer ÖSYM sitesinde geçerli bir fotoğrafınız yoksa hemen ÖSYM sınav merkezlerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş noktalardan fotoğraf başvurusu yapabilirsiniz. Ödeme işlemi ise ÖSYM’nin yayınlamış olduğu kılavuzda belirtilen bankaların herhangi birine https://odeme.osym.gov.tr adresi üzerinden yapılacaktır.

YKS SINAVINDA HANGİ DERSLER ÇIKACAK?

İlk oturum olan TYT’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri bulunmaktadır. İkinci oturum olan AYT’de ise Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testleri yer alıyor. Yabancı Dil Sınavında ise Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri mevcut bulunuyor. Başvurduğunuz yabancı dil hangisiyse size o dilin soru kitapçığı verilecektir.

PEKİ BU SINAVDA BARAJ PUANI KAVRAMI MEVCUT MU?

Her öğrencinin merak ettiği bir diğer konu ise YKS’de baraj puanının olup olmaması konusu. YKS için belirlenen baraj puanı 150. TYT sınavından 150 ve üzeri alan adaylar sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanlarından da 180 alabilirlerse TYT üzerinden ön lisans başvuruları yapabilecekler.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 00:12

YORUM EKLE