YÖKDİL Sınav Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? 2019 YÖKDİL Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Sınav Taban Puanı Var mı?

YÖKDİL Sınav Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? 6.'sı düzenlenen YÖKDİL sınav başvuru tarihleri, sınav başvuruları, sınav tarihi ve detaylı bilgileri haberimizin devamında.

YÖKDİL Sınav Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? 2019 YÖKDİL Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Sınav Taban Puanı Var mı?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yabancı dil seviye tespitini belirlemek için YÖKDİL sınavı düzenlemektedir. Doktora ve doçentlik başvuruları için önem taşıyan YÖKDİL, YDS ile eşdeğer nitelik taşımaktadır. Sınava giren adayların doktora başvurularında en az 55 puan, doçentlik başvurularında ise en az 65 puan almaları gerekmektedir. Yükseköğrenim kurumlarında kariyer planı yapmayı düşünen öğrenciler YDS’ye de girebilmektedir.

YÖKDİL Sınav Başvuruları Ne Zaman?

YÖKDİL sınav başvuruları 30 Ocak-8 Şubat tarihleri arasında yapılacaktır. 30 ilde düzenlenen sınavlara //yokdil.yok.gov.tr  sayfası üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

30 ilde ve 35 kurumda düzenlenecek sınavın 10 Mart 2019 Pazar günü yapılacağı belirtiliyor. Adaylar saat 14.00’da tek oturum şeklinde sınavda soruları çözecekler.

YÖKDİL Hangi Alanlarda Yapılmaktadır?

YÖKDİL sınavında adaylar Fen, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler alanlarında sorularla karşılaşacak. Sorular İngilizce, Fransızca, Arapça ve Almanca olarak cevaplanacak.

Sınava yükseköğrenim kurumlarında lisansüstü eğitim (yüksek lisans, doktora) gören ve doçentlik sınavına hazırlanan bireyler katılım sağlamaktadır. Üniversitede akademik kariyer yapıp yükselmek isteyenler de sınava girebilmektedir.

Sınav Taban Puanı Var mı?

Doktora kariyeri hedefleyen adaylar sınavdan en az 55, doçentlik başvurusunda bulunacaklar ise minimum 65 puan almalıdır.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2019, 23:00

YORUM EKLE

Popüler Haberler