YÖK'ten flaş karar! 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılma kararı ertelendi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye girişlerde 14 programda özel yetenek sınavını kaldırılarak sadece merkezi yerleştirme ile öğrenci alınması ile ilgili kararı 1 yıl ertelediğini açıkladı.

YÖK'ten flaş karar! 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılma kararı ertelendi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak 14 programda özel yetenek sınavını kaldırılacağını ve 2020 yılından itibaren sadece merkezi yerleştirme sınavı ile öğrenci alınacağını açıklamıştı.

Söz konusu kararla ilgili öğrenci ve veliler duruma tepki göstermiş ve söz konusu kararın tekrar gözden geçirilmesine yönelik başvurularda bulunmuştu. AHBAP platformunun başkanı şarkıcı Haluk Levent'in de devreye girdiği kararla ilgili yapılan görüşmelerde karar tekrar değerlendirildi.

YÖK, söz konusu kararla ilgili bir bilgilendirme yayınlayarak kararın 1 yıl ertelendiği merkezi yerleştirme programının 2021 yılında başlatılacağını duyurdu. YÖK'ün bilgilendirme yazısında, "Bu vesile ile Yükseköğretim Kurulunun, eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına özel önem verdiğinin altını bir defa daha çizmek isteriz." ifadelerini de kullandı.

YÖK Genel Kurulu'nun 2021 yılında uygulayacağı özel yetenek sınavındaki 14 program şöyle:

"Çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı."

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 23:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler