Yüzdelik dilim nedir? meb e okul lgs yüzdelik dilim öğrenme

1 Haziran 2019 günü LGS'de ter döken adaylar yüzdelik dilim nedir sorusunun yanıtını aramaya başladı. İşte MEB E-okul LGS yüzdelik dilim öğrenme konusunun tercihlere etkisi ve yüzdelik dilimle ilgili bilinmesi gereken ayrıntılar.

Yüzdelik dilim nedir? meb  e okul lgs yüzdelik dilim öğrenme

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS sonuçlarını duyurdu ve puan tablosunda yüzdelik dilim bölümünün de yer aldığını gören öğrenciler yüzdelik dilimin ne olduğu konusunda merakla araştırma yapmaya başladı.

Yüzdelik Dilim Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Yüzdelik dilim, bir öğrencinin sınava katılım sağlayan bütün öğrenciler içerisindeki başarı sıralamasını gösterir. Yüzdelik dilim bir öğrencinin başarı sıralamasının yüzdelik dilimler şeklinde gösterilmesi anlamına gelir. Yani sıralamanın 100 ile çarpılması sonucu elde edilir. Önek verilecek olursa, sınava katılım sağlayan öğrenci sayısı 1 milyon 300 bin ve yüzde 10’luk dilimde yer alan bir öğrencinin başarı sıralaması yüz otuz bin anlamına gelmektedir.

Yüzdelik dilimler, sınav sonuç belgesi içerisinde il ve ülke genelinde olmak suretiyle iki farklı şekilde hesaplanır. İl geneli hesaba katılarak hesaplanan yüzdelik dilim, o öğrenci ile aynı ilde sınava girmiş öğrencilerin hesaplamaya dahil edilmesiyle oluşur ve ülke genelinde hesaplanan yüzdelik dilimdeyse ülke genelinde sınava katılım sağlayan bütün öğrencilerin hesabı dahil edilir.

LGS’ye İlişkin Detaylar

Milli Eğitim Bakanlığı, tercih kılavuzunu yarın açıklayacak ve öğrenciler sınav sonuçlarına göre okul tercihinde bulunacaklar. 1 Haziran 2019 günü 1 milyon 300 bin öğrencinin katılım sağladığı LGS’nin ardından MEB ‘’Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu’’nu yayınladı ve öğrencilerin sınavda gösterdiği performans da aktarıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 15:51

YORUM EKLE

Popüler Haberler