2019 Yeni Vergi Affı Çıkacak mı? Vergi Affı Ne Zaman Başlayacak?

2019 yılı vergi affı konusunda büyük bir talep oluşmuş ve yeni vergi affı hakkında birtakım iddialar gündeme gelmiştir. Vergi affı ne zaman başlayacak? Son olarak 2018 Ağustos ayında vergi mükellefiyeti için başvurular tamamlanmış ve milyonlarca kişi yalnızca ana para ödemesi yaparak borçlarını uzun vadelerle kapatmıştır.

 2019 Yeni Vergi Affı Çıkacak mı? Vergi Affı Ne Zaman Başlayacak?

Son birkaç yıldır hükümetin almış olduğu kararlar kapsamında vergi afları çıkarılmıştır. 7143 sayılı kanun kapsamında alacakların yeniden yapılandırılması kanunu ile vergi affı çıkarıldı. Başvurular Ağustos 2018’de tamamlanmış ve bireyler vergi affından yararlanabilmiştir.

Hangi Borçlar Affedilebilir?

Vergi afları, borç türüne göre değişiklik gösterir. Ancak bazı durumlarda genel bir vergi affı çıkarılabilir ve bütün vergi borçlarınız silinebilir. Her türlü vergi ve harçlar, vergi cezaları ve gecikme faizi, trafik cezaları, askerlik cezası, RTÜK idari para cezası, usulsüz geçiş, KYK kredi borçları, belediye atık su borçları, gümrük vergileri, sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, sgk primi, idari para cezaları, atık su bedeli vergi affına tabii tutulmaktadır.

 Vergi Affıyla Gecikme Faizleri de Silinebilir mi?

Vergi affına tabii tutulan bireylerin gecikme zammı ve gecikme faizleri de silinmektedir. Çünkü alınan kararlarla genellikle borcun çok büyük bir kısmı silinir ve yalnızca ana para ödemesi talep edilir. Kalan tutar ise uzun taksitler şeklinde ödenebilmektedir.

Vergi affının çıkması konusunda henüz netleşmiş bir durum söz konusu değildir. Ancak vergi borçlularının aylardır bu yönde bir talebi vardır. Vergi affı konusunun kanunlaşabilmesi için TBMM gündemine alınması, milletvekilleri tarafından oylanması ve Resmi Gazete’de yayınlanması gerekmektedir.

Ne Zaman Vergi Affı Çıkarılacak?

Son olarak vergi affı başvuruları geçtiğimiz yıl Ağustos ayında sona ermişti. Milyonlarca kişi vergi mükellefiyetinden faydalanmış ve borçlarını çok daha avantajlı koşullar altında ödemiştir. 2019 yılında da bu yönde bir talep söz konusu olmuş ve kısa bir süre içerisinde konunun hükümet gündemine alınması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2019, 13:28

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 3 ay Önce

2019 yılında vergi barışı gibi bir durum olursa hem ülke ekonomimiz için hemde vatandaşlarımız için çok mükemmel olur gerçekden halkımız çok zor durumda..

resul kaya
resul kaya @Mehmet - 2 ay Önce

aynen öyle abim benim Allah yukarda yüce rabbim bir kapı açıcaktır inşAllah

Oğuzhan
Oğuzhan - 2 ay Önce

Vergi affı cıkarsa süper olur gerçekten

omur can
omur can @Oğuzhan - 4 hafta Önce

niye bu kadar fazla vergi veriyoruz demiyor da ne sığır bi millet olduk ya

Fatih birdal
Fatih birdal - 2 ay Önce

Bence 2019 Yılı için yapılacak vergi affı daha hayırlı olacak iş veren rahat bir nefes alacaktır

Oğuzhan
Oğuzhan - 2 ay Önce

Vergi affı cıkarsa süper olur gerçekten ülkemiz ve milletimiz.için

Yavuz
Yavuz - 2 ay Önce

Vergi affi ciksin artik

Timur
Timur - 2 ay Önce

Vergi affi cikartin zaten zor durumdayiz

Ferdi mança
Ferdi mança - 2 ay Önce

Umarım en kısa zamanda çıkar ve ödeyip kurtuluruz bu borçtan faizlerden ödeme yapamıyoruz

Adem kabataş
Adem kabataş - 2 ay Önce

Bir an önce sgk affı yapılandırma çıkmasını bekliyoruz


Popüler Haberler