Aileler Eğitim Masrafları Karşısında Zor Durumda

Türkiye'de yeni eğitim öğretim sezonunun başlaması ile beraber öğrencilerin eğitimleri süresince ihtiyacı olan kırtasiye, gıda ve giyim masraflarının zirveye çıktığı görüldü.

 Aileler Eğitim Masrafları Karşısında Zor Durumda

2017-2018 eğitim öğretim sezonunun başlaması ile beraber aileler çocuklarının okul masraflarını karşılamak üzere kurumlara gittiler ancak fahiş fiyatlarla karşılaşan veliler zor durumda. Yeni eğitim-öğretim döneminde özellikle özel okullarda kantin, kırtasiye ve giyim masraflarının oldukça yüksek seviyelerde olduğu görüldü. Bunun yanı sıra öğrencilerin okullara ulaşımı için hizmet veren servislerin de aylık ücretinin oldukça yükselmesi aileleri büyük masrafa soktu. Genel olarak öğrencilerin defter, kalem, kitap ve diğer kırtasiye masraflarına, yemek masrafları ve servis masrafları eklendiğinde okullara ödenen normal yıllık ücretin büyük bir kısmını bu masrafların oluşturduğu görülüyor. Bunun yanında özel okula gitmeyen öğrencilerin de masrafları açılış için 500 Türk Lirasını buldu.

Okula başlayan öğrencilerin en yüksek masraflarını ayakkabı ve çanta oluştururken, ayakkabılar 50 TL ile 200 TL arasında, çantalar ise 40 TL ile 250 TL arasında bir perdede alıcı buldu. Çanta ve ayakkabı satıcıları ise eğitim sezonunda büyük masrafın bu ürünler olmadığına, fiyatların uygun olduğuna ve bu masrafların genel olarak kırtasiye masrafları ve ek malzemeler ile ortaya çıktığına işaret ettiler. Öte yandan ailelerin ellerini yakan bir diğer masraf da kıyafet konusunda meydana geliyor. Kimi okullar sivil giyim ile öğrenci kabul ederken üniforma tercih eden okullar için masraflar ise 30 TL ile 50 TL arasında otomatik olarak bir başlangıç masrafı ortaya çıkıyor.

 

Okullarda gerekli olan araç gereçlerin satın alındığı kırtasiyelerin yolunu tutan veliler ise yine beklenmedik masraflarla karşılaşıyorlar. Defter, kalem, cetvel, iletki, gönye, fırça, boya derken liste uzayınca minimum bir normal öğrenci giderinin 200 TL olduğu anlaşılıyor. Ürün tercihinde kaliteli ve güvenilir olan ürünlerin tercih edilmesi gerektiğine dikkat çeken kırtasiye üreticileri ve perakendecileri ise bu durumda fiyatın 400 TL'ye kadar yükselebildiğini bildirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 19:01

YORUM EKLE