Ekonomi Programı Şekillendirildi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı ile ilgili değerlendirmede bulundu ve ekonomide gerçekçi programlama yapıldığını açıkladı.

 Ekonomi Programı Şekillendirildi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin son 2 yılda yaşadığı zorluklara dikkat çekti ve ekonomide atılacak adımları anlattı. New York’ta 9. Türkiye Yatırım Konferansı’nda konuşan Albayrak, 15 Temmuz darbe girişiminden söz etti. Darbe girişiminin ekonomiye büyük zararlar verdiğini dile getiren Bakan, bir süredir önceliğin ulusal güvenlik olduğunu söyledi.

Ancak 24 Haziran seçimleriyle birlikte politikada değişikliğe gidildiğini aktaran Maliye Bakanı, bakanlık sayısındaki düşüşü hatırlattı. Sayının 26’dan 16’ya düşürüldüğünü ve para politikalarının daha koordineli çalıştığını vurgulayan Albayrak, 35 milyar TL tasarruf yapıldığını paylaştı.

Sonuçlar Her Çeyrekte Gözden Geçirilecek

Bütün bakanların hedeflerini ve sonuçlarını her çeyrekte kontrol edeceğini aktaran Albayrak, bu anlamda daha sistematik ilerleneceğini kaydetti. Yeni Ekonomi Programıyla birlikte Türkiye’nin çok daha gerçekçi bir programı olduğunu konuşan Albayrak, bununla ilgili yeni birimlerin kurulduğunu vurguladı.

Albayrak, 1 yıl sonrası için özel sektörde döviz riskinin görülmediğinin altını çizdi ve mücadelenin sürdürüleceğini duyurdu. Maliye Bakanı, ekonomide önemli adımların atılacağını ve sonraki 5 yılın çok önemli olduğunu kaydederek sözlerini noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2018, 12:58

YORUM EKLE