Yüzde 75 hibeli yem desteği nasıl alınır, başvuru nereye nasıl yapılır?

Çin’de başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınından bütün sektörler etkilendi. Tarımcılık faaliyetlerinin aksamaması için Tarım ve Orman Bakanlığı, üretici için destek verecek. Yüzde 75 hibeli yem desteği nasıl alınır diye soranlar için işte, detaylar…

 Yüzde 75 hibeli yem desteği nasıl alınır, başvuru nereye nasıl yapılır?

Çin’in Wuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınından, bütün sektörler etkilendi. Tarımcılık faaliyetlerinin aksamaması için Tarım ve Orman Bakanlığı, çalışmalarını sürdürüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 21 ilde yazlık ekim yapılabilmesi için tohum desteği verecek. Koronavirüs salgınından tarım faaliyetlerinin etkilenmemesi için çiftçiye destek verilecek. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üretimde herhangi bir aksama olmaması ve durgunluk yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alındığını belirtti. Yazlık ekimin artması ve arpa, buğday ve kuru fasulye üretiminin artış göstermesi için hazineye ayrılan araziler tarıma açılacak.

Yüzde 75 destek

Tarım ve Orman Bakanlığı, yazlık ekim yapılacak alanlarda ekimlerin aksaklığa uğramaması ve ekilebilir arazilerin üretime katılması amacıyla 21 ildeki üreticiye yüzde 75 hibeli yem desteği verecek. Üretim mevsimi gelen tohumlar, üreticilere dağıtılmaya başlandı. Bu ürünler şu şekilde:

-Buğday

-Arpa

- Ayçiçeği

-Çeltik

-Mercimek

-Mısır

-Kuru fasulye

Çiftçilere verilecek tohum desteği projesi kapsamında 364 bin dekar alana 6 bin 700 ton sertifikalı tohum ekilecek. Projenin bütçesi 20 milyon TL olarak belirlenirken, üretim değeri ise 220 milyon TL olacak.

Yüzde 75 sertifikalı tohum desteğinin yüzde 25’ini çiftçiler karşılayacak. Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi programı kapsamında toplamda 7 ürün 21 ilde çiftçiye verilecek.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ‘’ Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için bu proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilerimize tohumların yüzde 75’ini hibe ediyoruz’’  diye ifade etti.

Bu proje kapsamında hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışı amaçlanıyor.

21 ile tohum desteği

Türkiye’nin 21 iline yüzde 75 tohum desteği verilecek. Destek verilecek iller şu şekilde:

-Adıyaman

-Afyonkarahisar

-Ağrı

-Aksaray

-Bingöl

-Çanakkale

-Erzincan

-Erzurum

-Kars

-Kayseri

-Kırıkkale

-Kırşehir

-Konya

-Muş

-Nevşehir

-Niğde

-Samsun

-Sivas

-Tokat

-Uşak

-Yozgat

Bu illerin belirlenmesinin sebebi ise tarımsal üretimde geri kalmış ve tarımsal üretimin daha az olduğu şehirler olduğu öne sürülmektedir.  Hazine arazilerini tarımsal üretime açacaklarını belirten Bekir Pakdemirli, ‘’ Birçok ürünün ekim zamanı bitti. Yazlık ürünlerin ekimine başladık. Bakanlıklarla görüşüp hazine arazilerinin nasıl kullanacağımız konusunda da çalışmaların sonuna geldik. Yazlık ekimlerin iklim gereği yapılabileceği Erzurum, Kars, Muş, Erzincan, Sivas ve Kayseri’de hazine arazilerine ekim yaptırmayı planlıyoruz. Buralara yazlık buğday, arpa ve kuru fasulye ektireceğiz’’ diye ifade etti.

Tohum desteğinden faydalanmak için üreticilerin belirtilen şehirlerde yaşıyor olması ve üretim yapıyor olması gerekiyor. Başvurular Tarım Odalarına yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 10:25

YORUM EKLE

Popüler Haberler