1000 TL Yaşlılık Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak? Şartlar Neler? Karar TBMM'den Geçti!

Emekli, yaşlı ve malullere minimum 1000 TL maaş verilmesi kararı TBMM'den geçti. Yeni düzenlemeyle ilgili aranan şartlar, yasanın kapsamı hakkında satır başları içeriğimizde yer almaktadır.

1000 TL Yaşlılık Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak? Şartlar Neler? Karar TBMM'den Geçti!

Kısa bir süre önce emeklilerin, yaşlıların ve malullerin maaşlarının en az 1000 TL olmasına yönelik yasa TBMM’den geçmişti. Yapılan düzenlemeyle maaş ödemelerinin kapsamı ve ne zaman başlayacağı da gün yüzüne çıktı.

Yaşlılık Maaşları Ne Zaman Ödenecek?

Yapılan düzenlemeye göre yaşlı ve malullük sigortalarıyla ödenen ödenmekte olan aylık maaş ödeme toplamının 1000 TL’den az olmamasına karar verildi. 1000 TL taban maaş düzenlemesine ek ödemeler de dahil edildi. Küresel sosyal güvenlik sözleşmelerine göre kısmi aylık alan bireyler için bu durum geçerli olmayacak. Düzenleme gereğince belirlenen yeni ödemelerin Şubat ayı maaşlarına yansıtılacağı belirtiliyor.

Kimler Yasa Kapsamına Alındı?

Emekli, yaşlı ve malulleri kapsayan yasa kapsamında, ek ödemelerle birlikte 1000 TL’den daha az maaş alanlara Şubat ayı itibariyle 1000 TL ödenecek. Düzenlemeyle sosyal güvencesi olmayan ve 65 yaşını dolduran bireylerin aldığı 65 yaş aylığı alanlar da kapsama alındı.  Maaşları 660-999 TL aralığında olan bireyler Şubat ayında 1000 TL maaş alacaklar. Böylelikle emekli maaşını en az asgari seviyede alan vatandaşların maaşlarına 340 TL zam yapılacak.

Kişinin net maaş tutarıyla 1000 TL arasındaki farkın devlet hazinesinden karşılanacağı belirtiliyor. Dul ve yetim maaşıyla geçimini sağlayan bireylere de aynı oranda artışlar yansıtılacak. Yani 800 TL maaş almakta olan emeklinin eşi ve çocuklarına bağlanan maaş 1000 TL üzerinden hesaplanacak.

Yaşlılık Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Kamuoyunda 2022 yaşlılık aylığı olarak da bilinen bu maaştan yararlanılabilmesi için bireyin 65 yaşını tamamlaması gerekmektedir. Sosyal güvencesi olmaması da şartı aranan bireyler dul veya yetim aylığı veya nafaka alıyor ise 2022 aylığından yararlanamaz. Aylık gelir seviyesi 674 Türk Lirası’nın üzerinde olan kişiler de yaşlılık aylığı alamaz.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 22:50

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cennet yirik
Cennet yirik - 2 ay Önce

Maaş 1000 oldu diyorlar elime geçen maaş 601 lira ne zaman 1000 TL ödenmeye başlanacak

FUNDA BALCI DURUSOY
FUNDA BALCI DURUSOY - 2 ay Önce

65 yaş aylığı 1000 TL deniliyor ama hala alınan para 601 TL dir ne zaman 1000 TL ödenmeye başlanılacak acaba

MEHMET  PAZARCI
MEHMET PAZARCI - 1 ay Önce

O KANUNUNU BUZDOLABININ EN ARKA KISMINA KOYDULAR 10 SENE SONRA FELAN VERİRLER KARDEŞ

Hulya dinç
Hulya dinç - 2 hafta Önce

68 yaşlılara haziranda nekadar ödenecek para

Mehmet yikilmaz
Mehmet yikilmaz - 2 hafta Önce

Yaşlılık ayligi 1000 TL olan kanun seçim vadiydi kardeşim oda geçti unutun Suriye Somali irak varken ne yapacak parayı yasli kardesim

YUNUS ATLI
YUNUS ATLI - 2 gün Önce

YAŞLILARI KANDIRMAYIN YAZIKTIRLAR

Bekir ŞAHİN
Bekir ŞAHİN - 2 hafta Önce

yaşlı ve sosyal güvencesi olmayan binlerce insan bekliyor kanun çıktığından beri.kanun OCAK 2019 da çıktı. 4 ay geçti.ilgilenen kimse yok mu acaba ?

Hüseyin sarbot
Hüseyin sarbot - 1 hafta Önce

Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin devlet çaresiz ve kimsesizlerin babası olmuş Allah hükümetimizin yardımcısı olsun


Popüler Haberler