İstanbul 20°
parçalı az bulutlu
16 Şubat 2019 Cumartesi 17:16
20019 BAĞ-KUR Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım

1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yapılan yenilik ile SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı, Sosyal Güvenlik Kurumu SGK kapsamında birleştirilerek, 4A, 4B ve 4C olmak üzere yeniden isimlendirildi. Bu değişiklikle Bağkur emeklileri 4B statüsüne geçti. Bağkurlu emekliler tarım ve esnaf Bağkur’luları olarak ikiye ayrılıyor. Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK’dan emekli olan vatandaşların emekli maaşı hesabı yaparken emeklilik yaşı, sigorta başlangıç süresi ve prim ödeme gün sayısı gibi önemli hususları unutmamaları gerekiyor.

Bağ-Kur Emekli Aylıkları

Bağkur (4B) emeklilerinin maaş hesaplamaları, tıpkı SSK (4A) emeklilerinde olduğu gibi 3 farklı dönem üzerinden hesaplanmaktadır. Bunun sebebi ise 2000 yılında ve 2008 yılında yapılan Sosyal Güvenlik düzenlemeleridir. Bu tarihlerde yapılan değişikliklerle beraber emeklilik koşullarında bazı değişikliklere gidildi. Emeklilik yaşı, prim gün sayısı ve emekli maaşı hesaplamalarında önemli değişikler de yapıldı. Yapılan düzenlemelerin ardından oluşan üç dönem şunlardır:

-2000 yılı öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar,

-2000 ile 2008 yılları arasında sigortalı olarak işe başlayanlar,

-2008 sonrasında sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar,

2000 Yılı Öncesinde Çalışmaya Başlayan Bağ-kur’luların Emekli Maaşı Hesaplamaları

Bağkur’luların emekli maaşı hesaplamasında 4447 sayılı kanunla 2000 yılından itibaren önemli değişiklikler yapıldı. 2000 yılı öncesinde çalışma hayatına giren vatandaşlar için Bağkur’da basamaklı bir sistem uygulanmaktadır. 1’den 24’e kadar olan basamaklarda prim verilmesi anlamına gelen basamaklı sistemde, Bağkur’lu çalışanın sigortası yüksek basamaklardan yapılırsa emekli maaşı da o kadar yüksek olmaktadır. 2000 yılı öncesinde sigortalı olanlar ne kadar emekli ikramiyesi alacaklarına e-devlet üzerinden de bakabilirler.

2000’den önce sigorta girişi yapılan Bağkur’lu vatandaşların emekli ikramiyesi, aylık bağlanma oranı ile çarpılması sonucunda elde edilmektedir. Bu hesapta belirtilen aylık bağlanma oranı ise belli hususlara göre artış gösterebilmektedir. Bunlar:

-25 sene çalışan bir sigortalı için 570,

-25 yıldan sonra işe başlayanlar için her yıl için %1 oranında artış gösteren aylık bağlama oranı maksimum %90’a dek artış gösterebilmektedir.

Ayrıca 2000 öncesinde Bağkur’lu çalışanlara verilen bir diğer avantaj ise kadınların 50, erkeklere ise 55 yaşından sonra çalıştıkları her sene için aylık bağlanma oranlarına %1 oranında artış yapılmasıdır. Bu üç dönem içerisinde en avantajlı dönem 2000 yılı ve öncesinde Bağkur’lu olanlarındır.

2000 ile 2008 Yılları Arasında İşe Başlayan Bağkur’luların Emekli Maaşı Hesaplaması

2000 yılında yapılan Sosyal Güvenlik değişikliklerin ardından tam 8 yıl kadar sonra, 1 Ekim 2008 tarihinde daha geniş Sosyal Güvenlik reformu yapıldı. Bu değişikliklerdeki en önemli esas kanunda bulunan gösterge rakamı yerine güncelleme katsayısının getirilmiş olmasıdır. Her senenin kazançları bir önceki seneye göre güncellenerek artış gösterdiği için güncelleme katsayısı ismi ile anılan bu sistemle aylık bağlama oranının çarpılması sonucunda Bağkur’lu kişinin emekli maaşı hesaplanmaktadır. Bu sistemde her sene bir önceki yılın TÜFE rakamları ile ekonomi büyüme hızı rakamları esas alınmaktadır. Bu dönemde kullanılan aylık bağlanma oranları ise 2000 yılı öncesi dönemlere nazaran oldukça düşük seviyededir.

-İlk 10 yıl için %35,

-Sonraki 5 sene için her 1 yıl başına %2,

-25 yıldan fazla yatırılan her 1 sene başına %1,5 oranında artış gösteren aylık bağlanma oranı kullanılmaktadır.

2000 yılı öncesinde kullanılan basamaklı hesaplamalar bu sistemde de geçerlidir.

2008 Yılı Ardından Çalışmaya Başlayan Bağkur’luların Emekli İkramiyesinin Hesaplanması

1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yapılan değişikliklerle Sosyal Güvenlik Kurumu, SGK adı altında birleştirildi ve SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı ise 4A, 4B ve 4C olarak yeniden isimlendirildi. Bu düzenlemelerin ardından Bağkur 4B olarak adlandırıldı. Bu dönemde yapılan değişikliklerle beraber TÜFE ve büyüme hızının %30’u alınarak bulunan güncelleme katsayısının %50’den çıkarılması sonucu elde edilir. Bundan dolayı 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren sonra prim ödemeye başlayacak olan Bağkur’ların diğer dönemlere göre daha düşük bir aylık bağlanma oranına sahip olmaları olumsuz olarak değerlendirilebilir.

Zamların Ardından Emekli Maaşları

Bu yıl maaş ve aylıklarda toplam olarak %10.69 oranında zam yapıldı. Yılın ilk yarısı için emekli maaşlarına erki edecek miktarlar belli oldu. TÜFE’nin bir önceki aya ve önceki senenin aynı ayına göre yapılan değişikliklerin etkisiyle hesap yapılan 2019 yılı emekli aylığı zamları sonucunda yapılacak zamlar belirlendi. Bu yılın ocak ayında yapılan zamlar sonucunda:

-Bağ-kur esnaf emeklisinin en düşük maaşı 1.690 TL

-Bağ-kur emeklisinin en düşük maaşı 1.189 TL,

-Bağ-kur tarım emeklileri için en düşük maaş ise 1.189 TL olacak şekilde belirlendi.

Bağ-kur Emekli Maaşları Hesaplaması Nereden Yapılır?

Bağkur’lular diğer emekliler gibi maaşlarını online yollarla öğrenebilirler. E-devlet kapısı yoluyla veya SGK’nın intenet sayfası üzerinden emekli aylığı hesaplama bölümüne girerek, gerekli bilgileri girdikten sonra emekli aylığınızı öğrenebilirsiniz. Burada yapılan hesaplamalar tam olarak emekli aylığını belirtmeyebilmektedir. Bunun nedeni esas olan hesap emekli olunan tarihte yapılacak hesaplamadır. Bu hesabın tam olarak doğru hesaplanabilmesi için 5400 prim gününün yatırılmış olması gerekir.

Son Güncelleme: 16.02.2019 17:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.