12 Şubat 2019 Salı 22:08
2019 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Tarafından İhtiyaç Sahiplerine Yapılan 9 Yardım!

Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımız için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ihtiyaç sahibi kişilere yardımlarda bulunabilmektedir. Bakanlığın verdiği yardımlardan faydalanmak için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Sosyal devlet sorumluluğu ile birlikte devletin vatandaşlara para yardımı olmaktadır. Sosyal yardım parası olarak da adlandırılan bu yardımın ailelerin geçinebilmesi için verildiği söylenebilir. Bu yardımlar maddi olabileceği gibi gıda olarak da yapılabilmektedir.

a. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Gıda Yardımı

İhtiyaç sahibi ailelerin temel gıda karşılamaları bakanlık tarafından yapılabilmektedir. Bu yardımlar genellikle bakanlığa bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından karşılanmaktadır. Bu gıda yardımına başvurabilmek için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar ise şu şekilde sıralanabilir. 

-Başvuruyu yapan kişi 18 yaşından büyük ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,

-Hane içerisinde kişi başına düşen net gelir asgari ücretin üçte birinden az olması,

- Başvuru sırasında TC Kimliğinin gösterilmesi.

Başvuru mütevelli heyet tarafından incelendikten sonra konu hakkında karar verilmektedir.

b. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Barınma Yardımı

Yaşadığı yerler güvenlik, sağlık açısından kötü durumda olan aileler için bakanlık barınma konusunda yardım verebilmektedir. Bu yardımlar nakit veya ayni şekilde verilebilmektedir. Nakdi yardımlar genellikle yaşanılan yerin düzenlenmesi, tadilatı gibi amaçlar için verilmektedir. Başvurmak için gerekli şartlar şu şekildedir.

-Barınma yardımı alabilecek kadar kötü bir yaşam standardına sahip olan yerde yaşamak,

-18 yaşından büyük ve T.C. vatandaşı olmak,

Barınma yardımı konusunda kararı mütevelli heyet vermektedir. Verilecek karar neticesinde yaşam standardının düzeltilmesi için aileye 25 bin TL 'ye kadar yardım yapılabileceği gibi betonarme veya prefabrik konut konusunda da yardım edilebilir. Bu karar mütevelli heyetine aittir.

c. Yakacak Yardımları

İhtiyaç halindeki vatandaşlarımıza yılda bir kez olmak üzere yakacak yardımı da yapılmaktadır. Bu yardımı yine bakanlığa bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları vermektedir. Hane başına en az 500 kg olarak bu yardım düzenlenmiştir. 

Başvuru yapmak için 18 yaşının üzerinde ve T.C. vatandaşı olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra aynı hanede yaşayan kişilerin ortalam net gelirleri muhtaçlık sınırının altında olmalıdır. 

d. Eşi Vefat Eden Kadınlara Yapılan Yardımlar

Bakanlık tarafından eşi vefat etmiş kadınların muhtaç duruma düşmemesi için yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımı alabilmek için kişilerin sosyal güvencesinin bulunmaması gerekmektedir. Bir proje kapsamında gerçekleşen bu yardımlar ile birlikte muhtaç kişilere ortalama 2550 TL civarında bir yardım yapılabilmektedir.

e. Muhtaç durumdaki Asker Ailelerine Yardım

Aile içerisinde para kazanan tek kişi olan bireyin zorunlu askerlik hizmetini yaptığı süre zarfı boyunca yapılan yardımdır. Bu yardımda ise aylık 275 TL olan yardım parası iki ayda bir 550 TL olarak belirlenmiştir. Başvuru yapan kişinin asker yakını olması ve sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.

f. Doğum Yardımı

Genç nüfusun korunması adına biraz da teşvik amaçlı yapılan bu yardımda canlı doğan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve daha fazlası içinde 600 TL'lik yardım yapılmaktadır. Başvuru şartlarında ise doğan çocuğun 15/05/2015 tarihinden önce doğmamış olması gerekmektedir. Yurt içinde yaşayan vatandaşlarımız için başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılmalıdır. Yurt dışındaki vatandaşlarımız için ise başvurular konsolosluklar aracılığıyla halledilmektedir.

g. Öksüz ve Yetim Yardımları

Bakanlığı gerçekleştirmiş olduğu öksüz veya yetim yardımı projesi kapsamında gerçekleştirilen bu yardımda çocuğun annesi veya babası veyahut ikisinin de vefat etmiş olduğu durumlarda aylık 100 TL olarak gerçekleşmektedir. 

h. Şartlı Eğitim Yardımı 

Bu yardım çocuklarının eğitimi maddi sebeplerden dolayı kesilmek zorunda kalan aileler için verilmektedir. Bu yardım çocuk 18 yaşına gelene kadar muhtaçlık durumunun değişmemesi kaydıyla reşit olana kadar verilebilmektedir. Bu yardımda ilköğretim öğrencileri için bakanlık ailelere erkek çocuklar için 35, kız çocuklar için 40 TL olarak verilirken ortaöğretim öğrencilerinde erkek çocuklara 50, kız çocuklara ise 60 TL olarak verilmektedir.

ı. Engelli Vatandaşlar için Yapılan Yardımlar

Engelli vatandaşlarımız için bakanlık maddi yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımın bir diğer ismi ise 2022 maaşı olarak bilinmektedir.

-%40 / %69 oranında engelli olan vatandaşlar için aylık 433,68 TL

-%70 ve üzeri oranda engelli olan vatandaşlar için ise aylık 650,52 TL olarak yardımlar yapılmaktadır.

Son Güncelleme: 12.02.2019 22:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersinkaradayı 2019-05-19 00:49:58

Selamun aleyküm ben felcli yatalak hastayım kalp yetersizliginden beyin damarlarım tıkalı her ay istanbula gidiyom siyami ersek hastanesine gidiyom kalp nakli icin felcli oldugum icin amaliyat yapamıyorlar bide şekerim düşmiyor 650 den aşırı düşmüyor günde 4 sefer insülün furuyom 100/92 özürlü roporum var emekli etmiyorlar 1 yıl sonra emekli etcekmişler

Avatar
Gulnara Muratalieva 2019-05-31 15:02:46

Merhaba! Ben Orhangazide oturuyorum evliyim oturumum vr 2 cocuk vr turk vatandaş onlara ama ben hâla olamadim devlet hastaneye gitmek için sğk yok peki ne yapabilirim. Aiyle hekimim da yok.

Avatar
Adim baris danyildiz 2019-03-16 21:45:44

Sosyal yardima basvurdum 600 lira yardim verdi bide yardimim dirumu devam ediyor diyor acaba dosyam onaylandimi

Avatar
Ersin karadayı 2019-06-26 19:29:18

Ben biryılı gecik yatıyorum kalp yetersizliginden beyin damarlarım tıkalı kalp 100/25calışıyormuş şekerim550 de günnük4 sefer insilün 45 ünüte insilün hurunuyom olum askerde kızım okuyor bende cok zordurumdayım 100/92 özürlü roporum var kalkamıyom yardımlarızı bekli yorum

Avatar
Gülcan 2019-09-23 10:04:45

Ben çok acil sosyal yardıma muhtaç biri nasıl yardım alabilir çok acil ihtiyaç var örneğin ev eşyası ve oturacak düzgün Bir ev ihtayaci olan Bir yakinana nasıl yardım alabilir