2019 Çay Destekleme Ödemeleri Kilogram Başına 13 Kuruş Ödenecek! Resmi Gazetede Yayımlandı!

Ruhsatlı yaş çay üreticilerine destekleme müjdesi. Resmi Gazete'de yayınlanan destekleme başvuruları, ödemeler ve kimlerin faydalanabileceği haberimizin devamında yer alıyor.

2019 Çay Destekleme Ödemeleri Kilogram Başına 13 Kuruş Ödenecek! Resmi Gazetede Yayımlandı!

Tarım ve Orman Bakanlığı 2018 yaş çay destekleme ödemelerinin kg başına 13 kuruş olmasına karar verdi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre destek ödemelerinin yüzde 0.1’inin Çaykur’a, 0.2’sinin ise Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne Bakanlık tarafından ödeneceği belirtiliyor. Kaynak aktarımı yapıldıktan sonra yaş çay ödeme destekleri ÇAY-KUR ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılacak.

Çay Destekleme Başvuruları Nasıl Yapılır?

Sadece ruhsatlı üreticileri kapsayan bu karara göre kamu veya özel sektörde faaliyet gösteren işletmelere başvuran veya ruhsatını yenileyenler faydalanabiliyor. 2018 sezonu boyunca yaş çay üretimine devam edenler için de çay destek ödemesi sağlanacaktır. Ruhsatlı üreticilerin T.C. kimlik numarasını bildirerek yaş çay sattıkları kurum veya kuruluşlara başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru dilekçeleri ve çiftçi belgeleri çay alımı yapan bütün kamu ve özel sektör kuruluşlarına verilecektir.

Fark ödemesi desteğine daha önce başvurmamış kişilerin en geç 10 gün içinde çiftçi belgesiyle başvuru yapması şartı koyulmuştur.

Kimler Çay Desteklemesinden Faydalanamaz?

İstenen belgelerle başvuruda bulunmayanlar, askı listelerinde ismi bulunmayanlar, ruhsatsız üreticiler ve sezon öncesinde ruhsatı sona erenler başvuruda bulunamazlar.

Resmi Gazete Kararı;

MADDE 5 – (1) Ödemeler; ruhsatlı üretici olup Karardan önceki yaş çay ürünü destekleme ödemelerine ilişkin karanameler doğrultusunda yaş çay ürünü destekleme ödemelerinden faydalanmak için kamu ve/veya özel sektör işletmelerine başvuruda bulunan ve ruhsatını yenileyen, 2018 yılı üretim sezonunda da üreticiliği devam eden ruhsatlı üreticiler ile ilk defa 2018 yılı üretim sezonunda yaş çay yaprağı üreterek satışını yapan ruhsatlı üreticilere yapılır.

MADDE 6 – (1) 5 inci maddede belirtilen ruhsatlı üreticilere 2018 yılı yaş çay ürünü için fark ödemesi desteği yapılır. Fark ödemesi desteği kilogram başına 13 kuruş olarak belirlenmiştir.

Yaş Çay Destekleme Başvuruları Hakkında Düzenleme

MADDE 9 – (1) Ruhsatlı üretici olup, Karardan önceki yaş çay ürünü destekleme ödemelerine ilişkin karanameler doğrultusunda yaş çay ürünü destekleme ödemelerinden faydalanmak için kamu ve/veya özel sektör işletmelerine başvuruda bulunan ve ruhsatını yenileyen, 2018 yılı üretim sezonunda da üreticiliği devam eden ruhsatlı üreticilerin belgeleri, 2018 yılı fark ödemesi desteği için de geçerlidir. Kamu ve özel sektör işletmeleri tarafından, bu üreticilere 2018 yılı üretim sezonunda sattıkları yaş çay miktarı üzerinden, üretici başvurusu olmaksızın 2018 yılı fark ödemesi desteği düzenlenir. Ancak kamu ve/veya özel sektör işletmelerine 2018 yılı üretim sezonunda sattıkları yaş çay nedeniyle, bu fark ödemesi desteğinden ilk defa yararlanmak isteyenler ile bu yıl farklı özel sektör işletmelerine yaş çay satan ruhsatlı üreticiler, bu Tebliğin yayımı tarihinden itibaren on gün içinde çiftçi belgesi ve Ek-1’de yer alan başvuru dilekçesi ile birlikte T.C. kimlik numarasını beyan ederek yaş çay sattıkları kamu ve/veya özel sektör işletmelerine başvururlar. Başvuru dilekçesi ve çiftçi belgesinin yaş çay satılan tüm kamu ve özel sektör işletmelerine verilmesi zorunludur.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 23:12

YORUM EKLE

Popüler Haberler