2019 Esnaf Poşet Beyannamesi İçin son Gün Ne Zaman? Beyanname Süresi Uzatıldı mı?

Çevre Koruma Kanunu kapsamında 2019 yılı Ocak ayında yürürlüğe giren giren poşet beyannamesi için ocak, şubat ve mart ayı beyannameleri Resmi Gazete kararı ile 24 Nisan tarihine kadar ertelenmişti. Peki Beyanname süresi uzatıldı mı? Esnaf poşet beyanname için son gün ne zaman? Beyanname İnternet üzerinden nasıl verilir?

2019 Esnaf Poşet Beyannamesi İçin son Gün Ne Zaman? Beyanname Süresi Uzatıldı mı?

2019 esnaf poşet beyannameleri Şubat ayı itibariyle her ayın 15'inde verilmesi gerekiyordu. Daha sonra beyanname süresi Mart ayı ile birlikte 24 Nisan tarihine ertelenmişti. Poşet beyannamesinin uzatılması konusunda Gelirler İdaresi Başkanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan herhangi bir açıklama yapılmadı.

Beyanlar, ilgililerin Gelir veya Kurumlar Vergisi yönünden bağlı olduğu Vergi Dairesine ya da intenet üzerinden yapılabilecek.  Belirli mikronun üzerinde poşetli satış yapan işletmelerin vermekle mükellef olduğu poşet beyannamesi için ödemeler ise, 30 Nisan 2019 mesai bitimine kadar yapılabilecek. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafa, poşet beyannamelerini nereye ve nasıl vereceğine ilişkin yeterince bilgi verilmediğini belirterek, "Yüzbinlerce esnafımızın poşet cezasına çarptırılmaması için beyanname verme süresinin acilen uzatılması gerek." idiye konuştu.

Palandöken, bu konudaki belirsizliklerin devam ettiğini, poşet beyannamesinin vergi beyannameleriyle karıştırıldığını ifade etti.

Beyan dönemi içinde plastik poşet satın almayan ve plastik poşet satımı yapmayan satış noktaları beyanlarını https://ivd.gib.gov.tr web adresini kullanarak interaktif vergi dairesine kayıt olup (kayıtlı iseler mevcut kullanıcı adı ile), veri girişlerini “boş” bırakarak veya miktarlara “0" (sıfır) değeri girerek gerçekleştirebilirler.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 19:31

YORUM EKLE

Popüler Haberler