2019 İŞKUR İşsiz Anne Harçlığı Nasıl Alınır? Anneler İçin Harçlık Başvuru Şartları!

Anneler için İŞKUR tarafından yeni bir mesleki eğitim programı açıldı. Çalışmayan annelerin istihdam sağlamasını amaçlayan Anne Projesi için; İŞKUR anne harçlığının nasıl alındığı merak ediliyor. İşte Anneler için harçlık başvuru şartları ve annelerin sağlaması gereken belgeler!

2019 İŞKUR İşsiz Anne Harçlığı Nasıl Alınır? Anneler İçin Harçlık Başvuru Şartları!

İŞKUR tarafından çalışmayan anneleri sevindirecek haber geldi. İşsiz olup İŞKUR’a başvuru yapan annelere, günlük olarak 80 TL toplamda 2400 TL destek sağlanacak. İŞKUR’un İşsiz Anne Projesine başvuru yapmak isteyen kişilerin bazı şartları ve bazı evrakları sağlaması gerekmektedir.

Anne Projesi’ne katılanlara ayda 2400 TL maaş bağlanacak. Kadın istihdamına önem veren İŞKUR, Anne Projesini başlatarak işsiz kadınlara destek sağlayacak. Bu projeden yararlanmak isteyen kadınların ilk olarak 0-15 yaş arası çocuk sahibi olduklarını belirten belgeyi İŞKUR’a vermeleri gerekmektedir.

Sigorta da Karşılanıyor

Anne Projesi’nden sadece 0-15 yaş aralığında çocuğu olan anneler faydalanabilecek. Ayrıca proje için bir istisna sağlandı ve evlat edinen kadınların da projeden yararlanabilmesinin önü açıldı. Bu şartı karşılayan annelere, İŞKUR tarafından yapılacak olan mesleki eğitim kurslarına veya işbaşı eğitim programlarına katılmaları durumunda; kursun devam ettiği süre boyunca ödeme yapılacak. Ödenecek destek ise günlük olarak 80 TL olarak belirlendi. Annelere proje kapsamında aylık olarak toplamda 2400 TL ödeme yapılacak. Ayrıca annelerin iş kazası ve mesleki hastalığı sigortası primi ile genel sağlık sigortası primi de karşılanacak.

İŞKUR İşsiz Anne Harçlığı Alma Şartları Nelerdir?

Öncelikle bu destekten yararlanmak isteyen annelerin 0-15 yaş arasında çocuğa sahip olması gerekmektedir ve bu çocuğa sahip olunduğunun belge ile tasdik edilmesi gerekiyor. Proje kapsamında 81 ilde İŞKUR Anne Birimi kurulacak. Projeye dahil olmak isteyen anneler ilk olarak İl müdürlüklerinde Anne Kulübüne başvuru yapmalıdır. Daha sonra ise İŞKUR tarafından en az yüzde 50 istihdam garantisi ile açılacak mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarına faydalanılabilir.

400 TL Kreş Yardımı

Anne Projesine giren annelere sadece maaş ödenmemektedir. Ayrıca çocukları için kreş desteği de sağlanmaktadır. Proje kapsamında, sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek olan mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık olarak 400 TL bakım desteği sağlanacak. Bu destek için çocuğun kreşe gittiğinin belge ile tasdiklenmesi gerekmektedir. Kreş ödemesi de alan kadınlara aylık olarak toplam 2800 TL ödeme yapılacak.

İşbaşı eğitim programları, bilişim ve imalat sektöründeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 olarak uygulanacak. Eğitimler günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla, haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde uygulanacak. Mesleki eğitim kurslarına giren kadınlar ise 160 gün kurs alacak ve bu kurslar; günlük en az 5, en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmeyecek şekilde en az 30, en fazla 40 saat olacak.

Desteklerden Kimler Yararlanabilir?

- 0-15 yaş arası çocuğu olan anneler.

- İŞKUR’a kayıtlı olup, işsiz olan kadınlar.

- Herhangi bir sosyal güvenlik kolundan emekli olmayanlar.

- Desteğe başvuruların yapıldığı tarihten önceki son 1 ayda emekli veya malullük primi almamış olanlar.

- İş ve meslek danışmanlığına giden kadınlar.

Desteklerden Yararlanma Şartları

Anne Projesi kapsamında verilen desteklerden yararlanabilmek için yönetmeliğin 32. maddesinde yer alan mesleki eğitim kurslarına katılabilme koşulları ve 52. maddedeki işbaşı eğitim programlarına katılma koşullarına uyulması gerekmektedir.

Anne Projesi kapsamında sağlanan desteklerden, sosyal yardım veya sosyal ve ekonomik destek alan kadınlar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kadına yönelik şiddetle mücadele alanında hizmet veren kuruluşlardan faydalanan kadınlar öncelikli olmak üzere Genel Müdürlük tarafından belirlenecek gruplar içerisinde bulunan diğer kadınlar da faydalanabilecektir.

Projeden sadece 0-15 yaş arası çocukları olan anneler yararlanabilecektir. Ayrıca evlat edinen kadınlar da projelere başvuru yapabilecek.

Kurs ve Programların Düzenlenmesi

Anne Projesi en az yüzde 50 istihdam garantili mesleki eğitim kursları (MEGİP de dahil) ile işbaşı eğitim programları olarak uygulanacak. Projeye katılım sağlamak isteyen kadınların, İş Kulüpleri’nin yer aldığı il müdürlüklerinde yoğunlaştırılmış iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak üzere İş Kulübüne yönlendirilmesi ve Kulüp Çalışmalarından faydalanması sağlanacak. Anne Birimleri ve İş Kulüpleri koordineli bir şekilde çalışacaktır.

İbraz Edilecek Belgeler

0-15 yaş arası çocuğu olan kadınların, çocuk sahibi olduklarını belirten belgeyi İl müdürlüklerine ibraz etmeleri gerekmektedir.

Ayrıca "Sanayi Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen Mesleki Eğitim Kurslarına ve İmalat Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen İşbaşı Eğitim Programlarına Katılan Kadınlara Çocuk Bakım Desteği Verilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar" kapsamında yapılan kurs veya programlara katılan kadınların çocuk bakım desteği alabilme şartları için gereken belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir.

İdari ve Maddi Yaptırımlar

İl müdürlüğü Anne Projesi kapsamında imzalanan taahhütlere uyulmaması, gerçeğe aykırı beyan yapılması halinde kursiyerlerin veya katılımcıların proje kapsamından çıkarıldığı anında kişi bildirilir.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 01:02

YORUM EKLE
YORUMLAR
HATİCE BAŞTÜRK
HATİCE BAŞTÜRK - 3 hafta Önce

ÇOK İYİYMİŞ KEŞKE YARARLANABİLSEM BENİM 4 YAŞINA GİRECEK OĞLUM VAR BABASI BİZİ DAHA 4 AYLIKKEN TERK ETTİ 3 BUÇUK YIL OLUYOR BEN BOŞANMADIM VE O FIRSATI ONA VERMEYİDE DÜŞÜNMÜYORUM DEVLETTEN 620 LİRA ÇOCUK YARDIM PARASI ALIYORUM VE ANLAYACAĞINIZ GİBİ YETMİYOR BÜYÜK SIKINTILAR YAŞADIM ACILAR ÇEKTİM ÇOCUĞUM DÜNYAM OLDU HAYIRLI SABAHLAR OLSUN İNŞALLAH

Fatma kahriman
Fatma kahriman @HATİCE BAŞTÜRK - 3 hafta Önce

Bu aldiginiz yardımı her aymi aliyorsunuz ve yardımı bu

Şehriban
Şehriban - 3 hafta Önce

Merhaba şimdi ben çalışmıyorum hayatimda hiç çalışmadım çocuk lar var 2tane yani bu aralar parya çok ihtiyacım var nasıl bir iş anlamadım ikisinde küçük Vala hı parm yok bir bebek arabası alıyım evden dışarıya çıkamıyorum

Ebru arı
Ebru arı - 3 hafta Önce

Nasıl başvurabilirim acaba öyle birşey varmı çocuklu annelere is kursları kiras parası 2220 maas veriliyormu

Zabiye ateş tiryaki
Zabiye ateş tiryaki - 3 hafta Önce

Benim 23,20,13yaşlarında çocuklarım var bende baş vurabilirmiyim

aynur Dilek
aynur Dilek - 3 hafta Önce

Ben de çalışmak istiyorum ama iki çocuğum var calisamiyorum biri üç yaşında birde 6 ti yaşında kizim ana okuluna gidiyor benim çalışmaya çok ihtiyacım var nolur yardımcı olun

Damla uzvas
Damla uzvas @aynur Dilek - 3 hafta Önce

İns bende yararlanirim çok güzel bir fırsat bir oğlum 7 aylık bir oğlumda 3 yaş elimde olsa çalışırım ama öle bir imkanım yok

Sonnur kcr
Sonnur kcr - 3 hafta Önce

Nereye başvurmak gerekiyo acaba

Saliha donsuz
Saliha donsuz - 3 hafta Önce

Gerçekten çok güzel bi fırsat devletimiz den Allah razı olsun

Meleğim
Meleğim - 3 hafta Önce

Allah yardımcınız olsun hatice hanim bende bu haberi duyunca sevindim anneler için çok iyi fırsat olur


Popüler Haberler