2019 İşyeri Kira Artış Oranı TEFE, TÜFE'ye göre Hesaplama

Resmi Gazetede yayımlanan 71 maddelik torba yasa ile birlikte iş yeri kira artış oranları TÜFE ile hesaplanmaya başlanacak. İş yeri kira artış oranlarından sonra fiyatlar nasıl olacak? 2019 İşyeri kira artış oranı TEFE, TÜFE'ye göre hesaplama nasıl olur? işte detaylar.

2019 İşyeri Kira Artış Oranı TEFE, TÜFE'ye göre Hesaplama

Kira artış oranıyla ilgili bir düzenleme uzun zamandır beklenmekteydi ve bu düzenleme 18/01/2019 Cuma günü yapıldı. Bu tarihten itibaren kira artış oranlarında TÜFE uygulanması kanun ile kesinleşti. Sonuç olarak 2019 kira artış oranları TÜFE üzerinden hesaplanacak.

Konut Kiracılarını Sevindirecek Haber

İşyeri kira zam oranı ve işyeri kira hesaplamalarıyla ilgili bir açıklama yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hana Özelmacıklı, 7161 sayılı Vergi kanunları ve bazı KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 56. Maddesinin gayrimenkul işlerindeki milyonlarca kişiyi doğrudan etkilediğini belirtti.

Özelmacıklı ayrıca, önceden artışlarda ÜFE baz alınırken, bundan sonraki süreçte son iki aylık TÜFE’nin üst sınır olarak kabul edilmesi hakkında, Aralık ayı rakamlarına göre 1000 TL kira veren bir vatandaşın, bu değişiklikle kirasında 107 TL’lik bir avantaj sağlayabileceğinin altını çizdi.

İşyeri Kira Artış Oranları Kesinleşmedi

Özelmacıklı açıklamasının devamında yeni düzenlemenin yalnızca Türk Borçlar Kanunun sadece 344. Maddesi ile sınırlı kalmasından dem vurdu. İlgili maddenin 1. Fıkrasında kiracı ve işyeri sahibinin yenilenen kira dönemlerinde yeni imzalanacak kira sözleşmeleri, bir önceki kira senesindeki tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) 12 aylık ortalamaya göre değişim oranını geçmemek şartıyla geçerlidir olarak değişmiş olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Ancak bu duruma karşılık olarak 6353 sayılı Bazı Kanun VE Kanun Hükmünde Karanamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 2. Maddesi halen yürürlükte. Bu maddede yer alan esaslara göre, tacir olarak varsayılan bireyler ile özel hukuk ve kamu hukuku tüzel kişileri olduğu işyeri kiralarında 344. Maddenin 01/07/2020’ye kadarki sürede uygulanmayacağı hükmü bulunmakta.

Bu maddelerden sonuç olarak, tacir kiracılı işyerlerindeki artış oranında sözleşme serbestisi geçerli ve kontratta yazılı artış oranı ne ise o yapılabilecek. Yani işyeri kira artış oranları için işyeri kira sözleşmesinde bu oranları temsil eden bir madde varsa bu maddeye bağlı kalınarak zam yapılacak. Böyle bir oran mevcut değilse işyeri sahibi istediği oranlarda zam yapabilme hakkına sahip olabilecek. İlgili yasal düzenleme işyeri kira sözleşmelerini kapsamayacak.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 16:06

YORUM EKLE

Popüler Haberler