İstanbul
parçalı az bulutlu
18 Mart 2019 Pazartesi 04:53
2019 Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaşları Ne Kadar Oldu? 2019 Yılı 4/D Taşeron İşçilerin Enflasyon Farklı Maaşları

Senelerdir üzerinde çalışılan taşeron işçilerin kadrolara alınmasının uygulanması ile bütün taşeron işçiler 4/D statüsünde kavuştu. Bu çalışmaların ardından kadro statüleri değişen taşeron işçilerin kazançları da farklı olacak. Bu çalışmaların ardından gerçekleşen en önemli gelişme maaşlarda yaşandı. 2019 yılında girmemizle birlikte asgari ücrete de zam yapıldı.

Sınavların sonuçlanması ile kadro statüleri değişen taşeron işçilerin, yapılan değişikliklerin ardından bazı hakları da belli oldu. Kadroya geçiş yapan işçilerin maaşlarına asgari ücret zammı uygulanmayacak. Ancak sosyal yardımlar dışında 2019 yılındaki %4 zam maaşlara yansıtılacak ve maaşları asgari ücretin altında kalanların aldıkları maaşlar asgari ücrete tamamlanacak.

Devlet emekliye ikramiye müjdesini vermesinin ardından 3.5 milyon kadar kamu çalışanını mutlu edecek yenilikleri gerçekleştirmeyi planlıyor. Kamuda çalışan sözleşmeli personellerin (4B) izin hakları iyileştirilecek. İzin süreleri uzatılacak ve ayrıca bir sonraki seneye aktarılabilecek. Taşeronlarda yapılan değişikliklerle geçici personel statüsünden 4B’ye geçen kişilerin maaş takviminde de eşitlik sağlanacak. 400 TL civarında yapılan zamlar taşeron olarak çalışanlara yansıyacak.

Nisan ayında yayınlanan KHK ile taşeron işçilere 2019 Ocak ayında toplu sözleşme gereğince zamların yapılması bekleniyordu.

Asgari Ücret Net 2.020 TL, Brüt ise 2558 TL oldu.

TÜİK Aralık ayı enflasyon oranlarını açıkladı. Enflasyon oranı TÜFE’de aylık olarak %0,40 olarak düşüş gösterdi ve 2018 enflasyonu %20,30 olarak belirlendi. Yurtiçi ÜFE oranı ise %2,22 düştü. 2018 yılının tamamında TÜFE %20,30 olarak gerçekleşti.

Ocak ayında yapılacak %4 zam ile toplu iş sözleşmesi zammına ek olarak alınabilecek enflasyon zammı oranı, %6,70 oldu.

Taşeron statüsünden kadroya geçen işçilere zam yapılması için pek çok sendika çalışmalar yapıyor. Yüksek Hakem Kurulu’nun önerdiği zam oranının kabul edilmesinin zor oluğunu ifade eden Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, taşeron işçilerin mağdur edildiğini söyledi.

Ergün Atalay önerilen bu zammın kabul edilememesi gerektiğini ve bit çalışma beklediğini ifade etti.

Kadroya Geçen İşçilerin Zamları

Ergün Atalay, asgari ücretle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Hükümetim işçileri enflasyon rakamları karşısında koruduk açıklamasını hatırlatan Atalay, taşerondan kadroya geçiş yapan işçilerin aldıkları zam oranını kabul edilemez bulduğunu ifade etti.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ülkemizde 6 milyon asgari ücretli çalışanın olduğunu ve 6 milyon kadar emeklinin de asgari ücret civarında ya da altında maaş aldıklarını belirtti. Atalay, işverenlere seslendi ve asgari ücretin 2 bin TL’ye çekilmesi gerektiğini vurguladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun Aralık ayındaki toplantısında yüzleri güldüren bir rakamın açıklanmasını beklediklerini söyleyen Atalay, Yüksek Hakem Kurulu’nun taşeronlara ilk 6 ay 4, kinci 6 ay 4, üçüncü 6 ay 4 ve dördüncü 6 ay 4 uygulamasının uygun olmadığını belirtti.

Ergün Atalay yeni düzenlemelerin hemen yapılması gerektiğini ifade etti. Atalay ayrıca Yüksek Hakem Kurulu’nun aldığı kararın işçileri daha fazla ezdiğini açıkladı.

Kadroya Geçen İşçilere Senelik Olarak %4+4

Taşeron işçilerin 2 Nisan tarihi itibariyle devamlı işçi ve belediye şirketlerine geçen çalışanlar için ise Yüksek Hakem Kurulu kararı ile hayata geçirilen toplu iş sözleşmesi esasları 2020’ye kadar geçerli olacak sosyal ve mali hakları kapsamaktaydı.

Yüksek Hakem Kurulu kararı ile hayata geçirilen toplu iş sözleşmesi hükümlerinde işçilere 6’şar aylık zamanlarda %4+4 şeklinde zam yapılması onaylanmıştı. Mali ve sosyal haklar açısından sorun oluşacağı işçiler ve sendikalar tarafından dile getirilmişti.

Kamu Çalışanlarına da Enflasyon Farkı Var

200 bin kadar kamu çalışanı da senelik verilen zam oranları enflasyon rakamının altında kalırsa enflasyon farkını alabilecekler.

Kamuda ve belediyelerde çalışan 900 bin kadar taşeron işçi, Nisan ayında kadroya geçirildi. Kadro değiştirme işlemleri 696 Sayılı KHK kapsamında yapıldı. Bu KHK’da kadroya geçen işçilerin maaşlarının, taşeronda çalışırken imzalanmış toplu sözleşmesindeki ücretten fazla olamayacağı açıklandı.

Yüksek Hakem Kurulu kararlarına göre, kamuda çalışan taşeron işçilere 2020 Ekim ayında kadar, belediyelerdeki taşeron işçilere ise 2020 Haziran ayına kadar her 6 ayda bir olmak üzere %4 oranında zam yapılacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, asgari ücret artışının taşeron işçilere uygulanıp uygulanmayacağını merak eden belediyelere iki farklı görüş bildirdi. İlk görüşte, kadroya geçirilen taşeron çalışanların 1 Ocak 2018 tarihindeki çıplak ücretlerinin esas alınacağı, asgari ücretle hiçbir bağın kalmadığını bildirildi.

İkinci görüşte ise devamlı işçi kadrosunda geçirilen işçilerin maaşlarının kadroya alınan işçiyle göre yönetim arasında imzalanan iş sözleşmesine göre hesaplanması gerektiği kaydedildi.

Belirsizlik Ne Sebeple Var?

Belirsizliğin ortaya çıkmasının sebebi ise her kurumun çalışanlarla farklı sözleşmeler imzalaması.

Taşeron işçiler kadrolara geçirilemeden önce, kurumların çoğunda maaşlar sabit bir ücret üzerinden değil, “asgari ücretin %20 fazlası”, “Asgari ücretin %50 fazlası” olarak düzenleniyordu. Söz konusu işçiler hem asgari ücret artışından hem de toplu iş sözleşmesiyle belirlenen dönemsel zamlardan faydalanıyordu.

Habertürk gazetesinden Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, bazı kurumlar kadroya alınma tarihinde verilmekte olan ücreti sabit bir rakam olarak belirledi. Bazı kurumlar ise eski sözleşmelerdeki gibi asgari ücrete endeksli uygulamalar yapmayı sürdürdü.

Sayıştay Zimmet Çıkartabilir Endişesi Sürüyor

Buna karşılık “Asgari ücretin %50 fazlası” gibi sözleşmelerin yapıldığı kurumlarda belirsizlik devam ediyor. Taşeron işçilerin neredeyse %80 kadarının bu sözleşmeyle işe alındığı kaydedildi.

Bu kurumlarda asgari ücret artışının işçi ücretlerine yansıtılması halinde, Sayıştay’ın sorumlulara zimmet çıkarabileceği söyleniyor.

2.020 Liranın Altındaki Ücretler Ne Olacak?

Kadroya alınan taşeronlardan az ücret alanların durumunun net olduğu kaydedildi. Asgari ücretin 2 bin 20 TL olarak belirlenmesiyle birlikte, askeri ücretin altında maaş alanların ücretleri asgari ücrete tamamlanacak ve bunun üzerinde bir %4 artış eklenecek.

En çok taşeron işçinin bağlı bulunduğu Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı, kadroya geçişi sağlanan taşeron işçilere Ocak ayında yapılacak olan zamların nasıl yansıyacağı hakkında belirsizliğin sürdüğünü ifade etti. Sendikaya üye olan işçilerin sürekli aradıklarını belirten Çağırıcı, telefonlara yetişemedikleri için telefonun fişini çektiklerini açıkladı. İşçileri çalıştıran kurumların bodroları nasıl yapacaklarını kestiremediklerini ifade eden Çağırıcı, kadroya alınmadan şimdiye kadar üzülen KİT’lerdeki işçilerin çok mutlu olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu konulara çözüm bulmak için mesai harcıyor.

Çözümlerin sağlanmasının ardından tebliğ ile kamu kurumlarına bildiri yapılacağı açıklandı.

Genel kanıya göre, asgari ücrete endeksli de olsa 1 Ocak 2018 tarihindeki sabit ücretlerin sabit tutar olarak görülmesi ve 2018 Temmuz ayında %4 ilavenin üzerine Ocak ayında da %4 artış yapılması yönünde. Bu işlemin hayata geçirilmesinde herhangi bir tehdit bulunmuyor.

Son Güncelleme: 18.03.2019 04:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
4/d çalışanı 2019-03-19 09:21:06

4/d li çalışanlara boş bir kadro verilerek madur edildi çalışanların 1.ocak 2019 dan itibaren enfilasyon farklarının verilmesi ve maaşların ek zamlarla desteklenmesi gerekir.

Avatar
4/d çalışanı 2019-03-19 09:18:07

4/d liye 2019 da layık görülen zam enfilasyon farkı bile değil acilen maaşların ek zamlarla desteklenip enfilasyon farklarının verilmesi önem arzetmektedir.

Avatar
2 2019-05-21 14:08:17

TİS 2019 YILINDA İMZALANSIN SAGLIKTA ÇALIŞAN 4D İŞÇİLERİ İÇİN KÖLELİK SÖZLEŞMESİ BİTSİN EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET VERİLSİN

Avatar
,,, 2019-05-21 14:09:44

4D İŞÇİLERİ OLARAK HAK İŞ BAŞKANIDA YALANLARIYLA İŞÇİLERİ KANDIRIYOR İNANMAYALIM SENDİKA KAYDI NEKADAR ÇOK ONA GÜVENİYORLAR İSTİFA EDELİM AKILLARI BAŞINA GELSİN

Avatar
Y 2019-05-14 20:29:21

Tiş 2019 da imzalansinhastanelerde calisan isciler olarak müjdeli haber bekliyoruz

Popüler Haberler