2019 Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır? Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir?

Kıdem tazminatı, işçi ve işveren arasında yapılan iş sözleşmesinde tarafların haklarını güvence altına alan bir hukuki kuraldır. Peki 2019 yılında kıdem tazminatı nasıl alınır ve kıdem tazminatı alma şartları nelerdir? İşte kıdem tazminatının hem işçi hem de işveren boyutu.

2019 Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır? Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir?

Kıdem tazminatı, bir çalışanın işten çıkarılması halinde işveren tarafından karşılanması gereken ücrettir. İşçi, çalışmış olduğu her yıl için bir aylık maaş kadar kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir. Çalışan kişinin kıdem tazminatı alabilmesi için bir yıl boyunca aynı kurumda çalışmış olması gerekmektedir. Aynı kuruma bağlı olarak farklı işyerlerinde çalışan işçiler için de bu şart geçerlidir.

İşçinin sözleşmesi işveren tarafından feshedilirse kıdem tazminatı hakkı doğar. Ancak bazı durumlarda işçi istifa etse de kıdem tazminatı alabilme hakkına sahiptir.

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

Kıdem tazminatı alınabilmesi için bir personelin en az 1 yıl boyunca aynı kurumda çalışmış olması gerekmektedir. Kendi isteği ve talebiyle işyerinden ayrılan kişiler kıdem tazminatı alamazlar. Ancak erkekler askerlik hizmeti veya kadınlar ise evlilik sebebiyle işten ayrılmak zorunda kalırsa tazminat hakkı doğar. Emekli olabilmek için gereken süreyi ve prim gün sayısını dolduran kişiler de işinden istifa ederse kıdem tazminatı alabilmektedir.

Kıdem Tazminatı Hesaplama Detayları

İşe başlangıç tarihinden itibaren olmak suretiyle hizmet akdinin tam 1 yıl süreyle devam etmesi halinde, işveren işçiye 30 gün giydirilmiş brüt ücret üzerinden tazminat ödemekle mükelleftir. Bir yıldan sonraki sürelerde aynı oran üzerinden ödeme yapılmaktadır yalnızca ödenecek tutardan yüzde 0.759 oranında damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Giydirilmiş Brüt Ücret Nedir?

Giydirilmiş brüt ücret, bir işçinin aylık brüt maaşına ikramiye, prim, yol, yemek veya yakacak yardımı gibi maddi eklentilerin de dahil edilmesiyle oluşan aylık brüt gelirdir.

2019 Yılı Kıdem Tazminatı Tavan Ücret Tutarı Ne Kadar?

Kıdem tazminatı hesaplamalarının bir üst limiti bulunmaktadır. Yılın ilk 6 ayı için kıdem tazminatının tavan ücreti 6017.60 TL olarak belirlenmiştir.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 01:36

YORUM EKLE
YORUMLAR
kasim
kasim - 2 hafta Önce

ciksin artik su yasa bekliyoruz

Popüler Haberler