26 Mart 2019 Salı 01:45
2019 Tarım ve Hayvancılık Devlet Hibe ve Destekleri
Takip Et:

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2019 yılında tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren çiftçilere destekler verilmektedir. Gerekli şartları taşıyan vatandaşlar için ekipman, tohum, büyükbaş veya küçükbaş hayvan alımlarında destek ödemelerinden faydalanabilmektedir.

Tarım ve Hayvancılık Hibe Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvancılık işiyle uğraşan vatandaşlara hibe ve teşvik kampanyaları düzenlemektedir. Tarımsal faaliyetlerin kayıt altına alınması ve hayvanların daha sağlıklı yetiştirilebilmesi için birçok faaliyet projesi hayata geçirilmektedir.

2019’a girilmesiyle birlikte tarım ve hayvancılık anlamında verilen teşviklerde belirgin bir artış görülmüştür. Ülke sathında yaşanan ithalat sıkıntılarının giderilebilmesi noktasında devlet destekleri verilmektedir. Ziraat Bankası, Halkbank ve Şekerbank başta olmak üzere birçok banka, düşük faizler ve uzun vade seçenekleriyle hibe desteği sağlamaktadır. Hayvancılık işinde uğraşmak isteyen ancak maddi sıkıntılar çeken bireylere yönelik hayvancılık destekleri;

Buzağı Desteği

81 ilde geçerli olan buzağı desteklemesi kapsamında, normal buzağılar için hayvan başına 350 TL, soy kütüğüne kayıtlı buzağı başına 500 TL destek sağlanacaktır. Hayvanların 1 Ocak-31 Aralık 2018 tarihleri arasında doğması kaydıyla bu olanak sağlanmaktadır. 2019 yılı için destekten faydalanmak isteyen bireylerin 1 Nisan 2019’a kadar Türkvet ve E-ıslah sistemlerine kayıt yaptırması gerekmekte.

Kooperatif kayıtlı vatandaşlar üst birliklere, soy kütüğü kaydı olanlar Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne, üyeliği olmayanlar İl veya İlçe Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler.

Malak Desteği

Malak desteklemeleri 2. dönem başvuruları 1 Haziran 2019 ile 1 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılacak. Hayvan başına 400 TL ödeme yapılacaktır.

Süt Prim Desteği

İnek ve keçi gibi hayvanlardan süt üretimi yapan bireylere süt prim desteği sağlanmaktadır. Destekle ilgili Bakanlık tarafından paylaşılmaktadır.

Koyun ve Keçi Üreticilerine Destek

Keçi ve koyun için hayvan başına 25 TL destekleme yapılmaktadır. Bir önceki tebliğ kapsamında 15-90 ay kadar destek verilmekteydi. Ancak şuanda destekler 15-120 aya kadar çıkarılmıştır. Üreticinin, bağlı bulunduğu İl Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricilikleri Birlikleri’ne başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Arıcılık Desteği

Arı yetiştiriciliğiyle uğraşan üreticilere kovan başına 10 TL destek veriliyor. Ancak ana arı için 15, damızlık ana arı için 40 TL destek veriliyor. Destekten yararlanılabilmesi için üreticinin 3 yıl süreyle arıcılık işleriyle uğraşması gerekmektedir.

Büyükbaş Üreticilerine Destek

Bakanlık, büyükbaş hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara 30 bin TL hibe desteği vermektedir. Ancak bu tutarın üreticiler için yeterli olmadığını belirtmekte fayda var. Anaç manda başına 250 TL, soy kütüğüne kayıtlıysa 400 TL destek veriliyor. Malak başına ilk dönem için 150 ikinci dönem için 400 TL destekleme yapılmaktadır. Erkek sığır üretimi yapan çiftçilere, sığır başına 250 TL destekleme yapılıyor.

Hayvancılık Desteği Alma Şartları Nelerdir?

Destekten yararlanacak bireylerin T.C. vatandaşı olması ve herhangi bir sigorta koluna bağlı olmaması gerekmektedir. Düzenli bir gelir durumu olmamalı ve eşinin sigortalı çalışmaması şartları aranmaktadır.

2019 Tarım Destekleri

Tarım desteğinden yararlanılabilmesi için üreticilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kaydı bulunması gerekiyor. Bireylerin hiçbir sosyal güvencesi olmaması ve düzenli bir geliri bulunmaması gerekmektedir. Üretici, vergi mükellefi olmamalı ve daha önce hibe veya kredilerden yararlanmamış olmalıdır.

Genç Çiftçi Projesi Detayları

Genç üreticilerin motivasyonlarının artırılabilmesi adına 30 bin TL hibe desteği verilmektedir. 31 Mayıs 2019 tarihine kadar başvurular yapılabilecektir. Üreticiler 18 yaşından büyük olmalı ve 41 yaşından gün almamış olmalıdır. 15 büyük veya 50 küçükbaş hayvandan daha fazla hayvana sahip olanlar, farklı bir işyerinde çalışanlar başvuru yapamazlar.

Son başvuru tarihi 31 Mayıs 2019 olmakla birlikte, başvurular Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne yapılacaktır. Başvuru için bireylerin nüfus cüzdanı fotokopisi, SGK çalışılmadığına dair belge, okur yazarlık belgesi, hibe başvurusu ve taahhütname belgesi gerekiyor.

Son Güncelleme: 28.08.2019 02:24
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler