2019 Yılı Emlak Vergisi Muafiyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Hangi Şartlarda Vergi Muafiyeti Hakkı Tanınır?

2019 yılında kimler emlak vergisi vergi muafiyeti kapsamına girer, kimler emlak vergisi ödemek zorundadır. Ev sahiplerini yakından ilgilendiren emlak vergisi muhafiyeti konusu hakkında detaylar yazımızın devamında. Hangi şartlarda vergi muafiyeti hakkı tanınır? İşte detaylar.

2019 Yılı Emlak Vergisi Muafiyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler,  Hangi Şartlarda Vergi Muafiyeti Hakkı Tanınır?

Kendisine ait taşınmaza sahip olan kişi emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. 1986 yılında alan kararla, yıl içerisinde genellikle tek seferde ödenen emlak vergileri, belediyelerce tahsil edilmektedir. Emlak sahipleri, taşınmaz ödemelerini gayrimenkulün bulunduğu belediyeye yapmaktadır. Belediyedeki vergi tahsilat veznelerine sadece T.C. kimlik belgesiyle gitmeniz ödeme yapmanız için yeterli olmaktadır.

Emlak vergi ödeme tarihleriyle birlikte vatandaşlardan bazılarına emlak vergisi muafiyeti getirildiği duyuruldu. Belirtilen niteliklerde bulunan kişiler herhangi bir taşınmaza sahip olsa bile emlak vergisi ödemek zorunda kalmıyor.

Emlak Vergisi Muafiyetiyle İlgili Detaylar

1319 numaralı Anayasa maddesinde yer alan çerçevede bulunan kişiler, emlak vergisi ödemekten muaf tutulmuştur. Bu hak sağlanmış olan kişiler daha önce emlak vergisi ödemiş ise, ödediği tutarları devletten talep edebilmektedir.

Kimler Emlak Vergisi Ödemek Zorunda?

Ülke sınırlarında herhangi bir gayrimenkule sahip bulunan bütün vatandaşlar emlak vergisi ödemek durumundadır. Ödemelerin belediyelerin belirttiği tarihler içerisinde yapılması gerekmektedir. Ödemenin geciktirilmesi halinde vatandaşlar yüzde 1.40 oranında faiz uygulamasına tabii tutulmaktadır. Bundan dolayı da ilgili kurum veya kuruluşların yapmakta olduğu duyuruların hassasiyetle takip edilmesi önem arz etmektedir.

Emlak Vergisi Ödeme Yükümlülüğü Bulunmayanlar

Trafik vergileri başta olmak üzere pek çok vergide muafiyet sağlanmıştır. Kurum ve kuruluşların yaptığı duyurularda da emlak vergilerine muafiyet sağlanacağı ifade edilmiştir. Yeni yılda da uygulanmaya devam eden vergi muafiyetinden faydalanmak için vatandaşların emlak vergisi muafiyet dilekçesi doldurması gerekmektedir. Bireyler, gayrimenkullerinin bağlı olduğu belediyeye giderek gerekli işlemleri tamamlayabilirler.

Hangi Şartlarda Vergi Muafiyeti Hakkı Tanınır?

Vergi muafiyeti hakkı, 200 metre kareden küçük konut sahipleri için tanınmaktadır. Aynı zamanda bu kişilerin kendi adına herhangi başka bir taşınmazı bulunmaması şartı koşulmuştur. Resmi evraklarda geliri olmayan kişiler, şehit ve gazi yakınları, emekliler emlak vergi muafiyetine dahil edilmiştir. Eğer kişi bu kapsama giriyorsa emlak vergisi borcuyla ilgili birtakım bilgiler aktarıldıysa, ilgili belediyeye başvuruda bulunması gerekir. Tapu dairesinden dilekçeyle gerekli beyanatın verilmesi halinde geçmişte ödenen emlak vergisi tutarları da tahsis edilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 14:28

YORUM EKLE

Popüler Haberler