04 Şubat 2019 Pazartesi 19:25
2019 Yılı Evde Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu? Evde Bakım Maaşı Almak İçin Başvuru Şartları Nelerdir? Başvuru İçin Gereken Evraklar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bakıma muhtaç vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için evde bakım aylığı sağlamaktadır. Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak seviyede hasta, engelli veya yaşlı kişilerin bakımlarını yapanlara evde bakım ücreti verilmektedir. Ancak bu olanaktan faydalanılabilmesi için birtakım prensiplerin yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Bireyin yemek yiyebilme, tuvalete çıkabilme vs. ihtiyaçlarını eğer kendisi karşılayamıyor ise, kişinin bakımından sorumlu kimseye evde bakım maaşı tahsis edilir. Aranan bir diğer şart ise, bakıma muhtaç kişinin sağlık kurulu raporunda Ağır Özürlü kısmının Evet olarak kaydedilmiş olmasıdır. Bakanlık şartlarını karşılayan kişiler başvuruda bulunarak aylık maaşlarını alabilirler.

2019 Evde Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu?

Asgari ücretin artmasıyla birlikte Bakanlık evde bakım maaşlarını artırdı. Geçtiğimiz yıl 1179 TL olarak ödenen evde bakım maaşları bu yıl gelen zamlarla birlikte 1219,35 TL’ye yükseldi. Evde bakım maaşlarının alınabilmesi için evde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te biri seviyesinden fazla olmaması gerekmektedir.

Engelli bireyler için sağlanan 2022 engelli aylıkları ise kişinin engellilik oranına göre değişkenlik göstermektedir. Yüzde 40-69 oranlarında engelli olan bireylere 480 TL, yüzde 70 ve daha yüksek oranda engellilere ise 720 TL engelli aylığı bağlanmaktadır.

Evde Bakım Aylığı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Evde bakım desteğinden yararlanmak isteyen kişiler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunmalıdır. Bakıma muhtaç durumdaki bireylerin tespit edilmesi için görevliler bakıma muhtaç kişinin tespitini gerçekleştirir.

Başvuru İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Evde bakım ücretinden yararlanılabilmesi için bakıma muhtaç kişinin sağlık kurulu raporunda yüzde 50 üzeri engelli kısmının EVET olarak doldurulması gerekmekte. Engelli kişi, başkasının yardımıyla kişisel ihtiyaçlarını gideremeyecek durumdaysa bu olanak sağlanır. Evde kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücreti 3’te 1’inden fazla olmaması şartı aranmaktadır.

Başvuru İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Başvuruda bulunacak kişilerin;

Engelli ve bakıcı kimlik fotokopileri,

Bakıma muhtaç kişinin yüzde 50 üzerinde engelli olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu,

Bakıma muhtaç bireyin iki adet vesikalık fotoğrafı,

Engelli kişinin öğrenim durumu belgesi,

Bakıma ihtiyacı olan bireyin vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı,

Anne-baba boşanmış ise mahkeme kararıyla başvuru yapması gerekmektedir.

Başvuru İşlemleri Ne Zaman Tamamlanır?

Bakanlık İl Müdürlüğü’ne ulaşan başvurularınızı müteakiben üç kişilik değerlendirme heyeti, bakıma muhtaç ailenin kaldığı yeri ziyaret ederek bakım raporunu tamamlar. Bakım raporu hazırlanmasında aile fertlerinin fiilen oturdukları yer dikkate alınır ve buna bağlı olarak başvuru sonuçlandırılır. Bu işlem ortalama olarak 5-6 aylık bir süreci kapsamaktadır.

Bakım ücretleri her bir engelli için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan 154. maddedeki ek gösterge rakamları ve aylık gösterge tablosundan yola çıkılarak hesaplanır. Bu tutarların aylık kat sayıları çarpılarak ödeme tutarı belirlenir ve bakıma muhtaç kişilere tahsis edilir.

Son Güncelleme: 04.02.2019 19:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.