17 Mart 2019 Pazar 22:58
2019 Yılı İşsizlik Maaşı Zamlı Ne Kadar Oldu? İşsizlik Maaşı Süresi ve Şartları Neler? İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir?
Takip Et:

İşsizlik Maaşı Miktarı, Süresi, Koşulları Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır?

İşsizliğin daha çok görülmeye başladığı son zamanlarda en çok tartışılan konulardan biri de işsizlik maaşının miktarı. Geçen sene 623 TL olan işsizlik maaşının bu sene 800 TL dolaylarında olması isteniyor. İşini kaybeden vatandaşların en çok ilgilendiği konu işsizlik maaşı konusudur. İşsizlik maaşı son 4 aylık brüt maaşlara bakılarak hesap edilir ve 6, 8 ve 10 aylık süreler ile verilmektedir. İŞKUR tarafından iş bulunana kadar işsizlik maaşları sağlanmaktadır.  İşsizlik maaşları işsizlik fonundan karşılanmaktadır.

Devlet tarafından sağlanan işsizlik maaşı için istenen koşulların en önemlisi, işsizlik maaşına başvuruda bulunacak olan vatandaşın işyerinden kendi isteği ile ayrılmamış olması gerekmektedir. Yani başvuruda bulunacak olan vatandaşlar işten atılmaları gerekmektedir. Aynı zamanda çalışılan şirketin batması halinde de maaş sağlanmaktadır.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olan işsizlik maaşı en düşük 1015 lira, en yüksek 2030 lira olmuştur.


2019 Senesinde işsizlik maaşları aşağıdaki şekilde olacaktır.

Brüt ücreti 3 bin lira olan işçi 1191 TL; brüt ücreti 3500 TL olan 1389 TL; brüt ücreti 4000 TL olan 1588 TL; brüt ücreti 4500 TL olan 1786 TL; brüt ücreti 5000 TL olan 1985 TL; brüt ücreti 5500 lira ve üstü olan işçiler de 2031 TL işsizlik maaşı alacaklar.

Vatandaşların İşsizlik Maaşı Alabilme Koşulları

 • İş akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdiyle çalışmış olunması,
 • Son üç yıl bünyesinde 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olunması.
 • İş akdinin feshedildiği tarihten sonraki 30 gün içinde başvurmuş olunması.
 • Hizmet akdinin işveren tarafından sona erdirilmesi.
 • Hizmet akdinin işçi tarafından "haklı" bir sebeple feshedilmesi.
 • İşyerinin el değiştirmesi ya da başkasına geçmesi, kapanması ya da kapatılması, işin ya da işyerinin niteliğinin değişmesi sebeplerinden işten çıkarılmış olunması.

Aynı zamanda işsizlik maaşları 4A sigortalıları dışında, aşağıda sıralanan statülerdeki vatandaşlara da verilebilmektedir.

 • Banka, sigorta şirketi ve birliklerin sandıklarına tabi olarak çalışanlar.
 • Hizmet akdine dayalı olarak bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılmakta olan sanatçılar,
 • Ticari taksi, dolmuş, otobüs gibi şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışmakta olan vatandaşlar,
 • Mütekabiliyet hususuna dayalı olarak uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi yapılmış ülke uyruğunda bulunan kişiler dışında kalacak şekilde yabancı uyruklu kişilerden hizmet akdi ile çalışmakta olan kişiler,
 • Genelevde çalışan 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanununda ifade edilen umumi kadınlar,
 • Milli Eğitim Bakanlığı'nın kurslarında usta öğretici olarak çalıştırılmakta olan kişiler, kamu idarelerinde ders ücreti karşılığı görev verilmiş olan kişiler.

 

İşsizlik Maaşı Alınırken Yapılması Gereken İşlemler

İşsizlik maaşının alınacağı dönem içinde ikamet adresinin değişmesi durumunda, çeşitli SGK kurumundan farklı bir maaş alınması durumunda, silahaltına alınılması durumunda, yurtdışına çıkılması durumunda ve bir işte başlanması durumunda kişiye en yakın İŞKUR birimine bildiri yapılması gerekmektedir. İŞKUR birimlerine en geç 15 gün içinde yapılması gereken bildirilerin yapılmaması durumunda, İŞKUR tarafından yapılan ödemeler faizi ile geri alınacaktır.


Son Güncelleme: 17.03.2019 22:58
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.