2019 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hesaplama Cetveli

2019 yılı için yapı yaklaşım birim maliyetleri hesaplama cetveli Resmi Gazete'de yayınlandı. Yayınlanan kararla birlikte 1, 2, 3, 4 ve 5. sınıf yapıların birim maliyetleri açıklandı.

2019 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hesaplama Cetveli

Kısa süre önce Resmi Gazete’de mimarlık ve mühendislik hizmet bedeli birim maliyet tutarları yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda yayınlanan kararla 1., 2., 3., 4. ve 5. sınıf yapıların birim maliyetleri ile ilgili detaylar ortaya çıktı.

İnşaat maliyetleri ve ihale hesaplamalarının en önemli para metresi Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hesaplama Cetveli’dir. Hesaplamalar yapılırken inşaat malzemeleri, yapıyla ilgili bilgiler, mühendislik ve mimarlık ücretleri dikkate alınmaktadır.

Yapı Birim Maliyetlerinde Fiyat Değişimi

Yılda bir kere olmak suretiyle hesap cetveli yayınlanmakta ve fiyat değişiklikleri ortaya çıkmaktadır. Vatandaşlar hesaplama cetvelinin ne zaman yayınlanacağını merak etmekteydi. Kamu kurum ihalelerine katılım oranları büyük oranda düşmüştür ve fiyat kırımlarının da ciddi oranda düşüş yaşadığı görüldü. Bunun üzerine yatırımcılar gözlerini birim maliyeti değişikliklerine çevirdi.

Resmi Gazete’de yayınlanan karar kapsamında mimarlık hizmetleri için genel giderler ve yüklenici karı hesap edilmiştir.

yapı hesaplama cetveli

yapı hesaplama cetveliyapı maliyet hesaplama cetveli

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 14:07

YORUM EKLE