15 Mart 2019 Cuma 20:04
2019 Yılının En Çok Kazanan Meslekler Belli Oldu! 2019 En Çok Para Kazandıran Meslek Listesi

2019 yılının en çok kazandıran meslekleri yine merak konusu oldu. Her sene yapılan yılın en çok kazanan meslekler listesi araştırması, bu senen de yapıldı. Liste,  alanında uzman birçok işletmeden alınan veriler ışığında hazırlanırken, listeye giren meslekler pekçok gencin hayalini süslemekte.

Dünyanın çeşitli ülkelerindeki işverenler, sağladıkları emeğin arz ve talebine, çalışanların işletmelerde yarattığı değere, işi yapmak için gereken eğitim ve uzmanlığa ve dayalı olarak maaş ödemektedir. İş böyle olunca en çok kazanan meslekler de merak konusu olmuş durumda. Özellikler bu sene üniversite okumak için bölüm tercihi yapan gençleri, konu bihayli ilgilendirmektedir.

2019 Yılının en çok kazanan meslekler listesi ise şöyle;

1. DOKTORLAR

Listeye ilk sıradan giren meslek grubu doktorlar. Özellikle sağlık alanındaki yaşanan gelişmeler, bu meslek grubuna olan ihtiyacı arttırmaktadır. Prestiji olduğu gibi kazandıkları paralarla da dikkat çeken mesleklerden biridir. Bu yüzden pekçok kişinin hayalini süsleyen bir meslek grubudur. Bu meslek grubundaki kişiler genellikle devlet ve özel hastanelerde ya da  özel kliniklerde çalışan doktorlar, hastalıkları tespit eder iken derin bilgi ve becerilerini konuşturup, ardından tedavi yöntemlerini uygular. Görevleri bununla da sınırlı değildir. Ayrıca doktorlar ilaçları reçete eder, cerrahi prosedürler uygular, uzmanlara sevk eder, tıbbi değerlendirmeler yapar ve hastaları ile ailelerini eğitirler.

- ABD maaşı $195,842

- İngiltere maaşı £50,845

- Türkiye maaşı 178.004 TL

2. ECZACI

Listeye 2. sıradan giren meslek grubu ise eczacılık. Tıpkı doktorlar gibi eczacılar da sağlık alanındaki gelişmelerden fazlası ile faydalanmakta ve tarih boyunca hep prestijli bir meslek olmuştur. Eczacılar ise genel olarak, doktorların yazdıkları ilaçları yorumlar, oluşabilecek ilaç bileşimlerini analiz eder, sigorta kapsamı ile ilgili oluşabilecek sorunları çözer, ilaçları standartlara göre dağıtır, yeni başlayana teknisyenleri eğitir, denetler ve hastalara ilaç kullanımı gösterir. Ayrıca eczacılar, maaşlarına ek olarak, ilaç satışlarında pay alır. 

- ABD maaşı $127.120

- İngiltere maaşı £34,840

- Türkiye maaşı 140.741 TL

3. KURUMSAL MİMAR

Listemize 3. sıradan kurumsal mimarlar girmektedir. Genel mimar tanımından bağımsız olarak, birçok önemli şirket için kurumsal mimarlar önemli bir pozisyonda yer alırlar. Kurumsal mimarların görevleri ise; kuruluşların iş stratejisini değerlendirir ve hedeflere ulaşmak için bilgi teknolojisi ve diğer süreçleri tasarlarlar.

- ABD maaşı $115,944

- İngiltere maaşı £74,394

- Türkiye maaşı 136.192 TL

4. KURUMSAL DANIŞMAN

Listemize 4. sıradan giren kurumsal danışmanlar ise pekçok şirketin büyümesine yardımcı olurlar. Bu meslek grupları ile çalışan şirketler, kısa ve uzun vadede önemli atılımlar sağlayabiliyor. Danışmanın uzmanlığına göre, genellikle avukatlardan seçilirler.

- ABD maaşı $115,580

- İngiltere’nin maaşı £70,986

- Türkiye maaşı 130.410 TL

5.  YAZILIM GELİŞTİRİCİ

Özellikle teknolojinin baş döndürücü gelişmelerinin yaşandığı günümüzde önem kazanan bir diğer meslek grubu ise yazılım geliştiriciler. Bu meslek grubundaki insanlar yazılım şirketlerinde çalışırlar. Yazılım geliştiriciler ya şirketin ya da müşterinin yazılım konusundaki isteklerini karşılarlar.

- ABD maaşı $108,879

- İngiltere’nin maaşı £54,625

- Türkiye maaşı 122.976 TL

6. UZMAN HEMŞİRE

Listemize 6. sıradan giren meslek grubu ise uzman hemşireler.  Uzman hemşireler, normal bir hemşireye göre çok daha donanımlıdırlar. Bu yüzden bir sağlık kuruluşunun en önemli yapı taşını oluşturur. Ayrıca Uzman hemşirelere pekçok görev düşmektedir. Bunlar ise, hasta semptomlarını değerlendirmek, reçetelenmiş ilaçları uygulamak, yaralanmaları tedavi etmek ve , hastaları diğer tıp uzmanlarına yönlendirmek temel görevleri arasında yer almaktadır.

- İngiltere’nin maaşı £36,282

- Türkiye maaşı 110.482 TL

7. ÜRETİM YÖNETİCİSİ

Listeye 7. sıradan giren meslek grubu ise üretim yöneticileri. Bu meslek grubu da kazandığı paralarla dikkat çekmekte ve pekçok kişinin hayalini süslemektedir. Bu meslek grubunun sorumlu olduğu şeyler ise; istenen miktarda ve kalitede ürünlerin güvenli bir şekilde minimum maliyetle üretilmesinden sorumludurlar. Müşteri siparişlerinin yerine getirildiğinden emin olmak için tüm departmanları koordine ederek, sorumluluk üstlenmektedirler.

- ABD maaşı $103,892

- İngiltere maaşı £57,753

- Türkiye maaşı 109.680 TL

8. FİNANS YÖNETİCİSİ

Listemize 8. sıradan giren meslek grubu ise finans yöneticileri. Bu meslek grubunun da diğer meslek grupları gibi önemli görevleri bulunmaktadır. Bunlar ise; işletmenin ihtiyaç duyduğu fonları en uygun koşullarda sağlar, gelecekteki eylemleri önerir ve kuruluş tarafından uygulanan tüm yeni işletmelerin veya programların devam eden karlılığını analiz eder ve finansal analiz ve denetimi gerçekleştirirler. Ayrıca İşletmeler için çok kritik bir pozisyondur ve önemli uzmanlara birçok sektörde yoğun ihtiyaç vardır.

- ABD maaşı $102,155

- İngiltere maaşı £60,993

- Türkiye maaşı 105.040 TL

Son Güncelleme: 15.03.2019 20:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.