2019'da Devletin Yaşlılara Sağladığı Maddi Olanaklar! 65 Yaş Üstü Maaş ve Diğer Yardımlar

Devlet, yardıma muhtaç durumdaki bireylerin yaşam kalitesini artırabilmek için pek çok destek olanağı sağlamaktadır. Yaşlı bireyler için devlet eliyle sağlanan hem maddi hem de manevi imkanlar içeriğimizin devamında yer alıyor.

2019'da Devletin Yaşlılara Sağladığı Maddi Olanaklar! 65 Yaş Üstü Maaş ve Diğer Yardımlar

Kamu bütçesinden maddi imkansızlıklarla karşı karşıya kalan bireylere pek çok maddi destek olanağı sağlanmaktadır. Kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan yaşlılar, engelliler ve eğitim harcamaları için desteğe ihtiyaç duyan gençlere imkanlar tanınmaktadır. İmkanlar asgari ücretle endeksli olduğundan 2019 yılında yapılan zamlarla sağlanan olanaklar da artış göstermektedir.

Devletin Yaşlılara Sağladığı Maddi Olanaklar

Devlet; evde sağlık ve maaş, evde bakım parası, kira öder gibi ev sahibi olma, 65 yaş aylığı gibi pek çok imkan sağlamaktadır.

65 Yaş Üstü Maaş

Maddi olanaksızlıklar yaşayan 65 yaş üzerindeki bireylere her ay düzenli olarak maaş verilmektedir. 2018 yılında 543.25 TL olan maaş, 2019’da 601.57 TL’ye yükselmiştir. Maaşın alınabilmesi için tek şart başvuracak kişinin ve eşinin gelir durumudur. Eğer hane halkında kişi başına düşen gelir 609.67 Türk Lirası’nın altındaysa aylık maaş bağlanmaktadır.

Bakıma Muhtaçlara Evde Bakım Ödeneği

Kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayacak seviyede engelli bireylere devlet evde bakım parası vermektedir. Geçtiğimiz yıl 1179 TL 40 kuruş olan evde bakım parası yeni yılda 1305 TL 97 kuruşa yükselmiştir. Evde bakım parasının alınabilmesi için bakıma muhtaç kişinin yüzde 50 üzerinde engelli olması şartı aranmaktadır.

Evde bakım parası, yardıma muhtaç kişiye değil ona bakana verilmektedir. Bunun için bakıma muhtaç kişinin yüzde 50’den ve daha yüksek seviyede engelli olduğuna dair sağlık kurulu raporu alınması gerekmekte. Bununla birlikte ev içinde kişi başına düşen gelir seviyesinin 1219 TL’nin altında olması şartı koşulmuştur.

Bakıma Muhtaçlara Bedava Sağlık Hizmeti

Engelli veya yaşlı olan ve bakıma muhtaç bireylere ücretsiz evde sağlık hizmeti verilmektedir. Bu imkandan yararlanılabilmesi için başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır.

65 Yaş Üstüne Ücretsiz Ulaşım İmkanı

65 yaş üzerindeki bireyler ücretsiz ulaşım hizmetinden yararlanabilmektedir.

Bakıma Muhtaçlara Ücretsiz Bakım Hizmeti

Bakıma muhtaç durumda olan, hiçbir yakını veya ailesi olmayan yoksul yaşlılara ücretsiz huzurevi ve bakım evlerinde hizmet verilmektedir.

Sağlık Sıkıntısı Yaşayanlara Evde Ödeme

Sağlık problemleri sebebiyle ATM’lere veya banka şubelerine başvuruda bulunamayacak durumda olan kişilere kapıda maaş ödemesi yapılmaktadır. SGK’ya konutta maaş dilekçesi vermeniz halinde bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

TOKİ Emekliye Özel Konut

TOKİ, yaptığı konutların yüzde 25’i kadarını emekliler için ayırmaktadır. Bir kısım projeler Türkiye Emekliler Deneği aracılığıyla da geliştirilmektedir.

Süt Paralarına TÜFE Zammı

Asgari ücret artışıyla birlikte kamu yardımları da artış gösterdi. SGK’nın yeni doğum yapan annelere sağladığı süt parası TÜFE zammı ile endeksli olduğundan yüzde 20.30 oranında zam yapılmıştır. Geçtiğimiz yılda 149 TL tutarındaki süt paraları 179.25 TL’ye yükseldi. SSK ve Bağ-Kur sigortalı olan bireylere ilk çocuk için 300, ikinci için 400 ve üçüncü çocuk için 600 TL doğum yardımı yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 17:34

YORUM EKLE

Popüler Haberler