2020 ahilik fonu ile esnafa işsizlik maaşı ödemesi

İşsiz kalan esnaflara Esnaf Ahilik Sistemi ile işsizlik maaşı ödemesi yapılacak. Esnaf Ahilik fonu 2020 yılında hayata geçirilecek. Bu ödemeleri almak isteyen esnafların prim borcunun olmaması gerekmektedir.

2020 ahilik fonu ile esnafa işsizlik maaşı ödemesi

Esnaf Ahilik Sistemi ilk olarak ilk olarak geçtiğimiz yıl gündeme gelmişti, ancak hayata geçirilmesi ertelenmişti. Esnaf Ahilik Sistemi’nin 2020 yılından itibaren başlatılması kararlaştırıldı. 2020 yılından itibaren prim ödemesi yapılan kişiler, 2023 yılına kadar bu ödemelerden yararlanabilecek. Yeni sistem sayesinde prim ödemelerini düzenli olarak yapan esnaflar işsiz kalmaları halinde bir süre ödeme alabilecek.

Ahilik Sandığı ile Esnaflara İşsizlik Maaşı

İşsiz kalan esnaflar 2020 yılından itibaren yeni sistem sayesinde, son dört aylık prim esas kazancı üzerinden %40 oranında işsizlik maaşı ödemesi alabilecek. Ahilik Sandığı’nda esnaflardan brüt asgari ücretin %2’si oranında prim ödemesi yapılması istenecek. İşsizlik ödeneğini fazla miktarlarda almak isteyen esnafların yüksek prim ödemeleri de mümkün olacak.

Bu ödemeleri almak isteyen esnafların prim borcunun olmaması gerekmektedir. İşini kaybeden esnaflara Esnaf Ahilik Sandığı sayesinde ödenek oluşturulması hedefleniyor. İlk olarak 2018 yılında gündeme gelen esnaf ödemeleri, 2020 yılında hayata geçirilecek.  

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 23:48

YORUM EKLE

Popüler Haberler