18 Şubat 2020 Salı 11:22
2020 Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı yardım başvurusu nasıl yapılır? Başvuru işlemleri ve detayları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ihtiyacı olan ailelere çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Yapılan bazı yardımlar için ailenin aylık geliri göz önünde bulundurulurken, bazı yardımlar için ise sadece kişinin kimliği ile başvurması yeterli olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Bakanlığın yapmış olduğu gıda yardımına yapılacak başvurular, il ve ilçelerin Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na veya ASDEP merkezlerine yapılmaktadır. Gıda yardımı, ihtiyaç sahibi ailelerinin gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçlarını kapsamaktadır. Bu yardımdan faydalanabilmek için kişilerin gelirleri toplanarak evin toplam gelirine ulaşılmaktadır. Toplam gelir asgari ücretin 1/3’ünden az ise yardımın verilmesine karar verilir.

Başvurular T.C kimlik kartı ile yapılmaktadır. Bunun dışında başvuru sahibinden herhangi bir belge talep edilmemektedir. Gıda yardımı dini bayramlarda, özel durumlarda ve ihtiyaç halinde yapılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı barınma yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Vatandaşların barınma yardımından faydalanabilmesi için, oturdukları evin kötü durumda olması gerekmektedir. Bakımsız ve sağlıksız bir evde oturan hasta ya da yaşlı kişiler bulunması halinde barınma yardımı verilir. Barınma yardımına başvuru yapmak için gerekli belgeler ile Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na gidilmelidir. Başvurular 18 yaşından büyük herhangi bir aile üyesi tarafından yapılabilmektedir. Yardımdan faydalanabilmek için hanede kişi başına düşen gelirin, net asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekmektedir. Buna göre gelir en fazla 701 TL olabilir. Barınma yardımı kapsamında ailelere prefabrik ev, ev eşyası gibi yardımlar yapılır. Ayrıca bu yardımın nakit olarak karşılığı ise 25.000 TL’yi bulmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sosyal konut yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal konut projelerinden faydalanmak isteyen kişilerin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan bu yardım, taksitlendirilen konut ödemelerini kapsamaktadır.

Sosyal konu yardımına başvurular TOKİ ofislerinden yapılmaktadır. Konut seçenekleri 2+1 veya 1+1 olarak sunulmaktadır. Başvurular T.C kimlik kartı ile yapılmaktadır. Ayrıca başvuru esnasında verilen formun doldurulması gerekmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yakacak yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yakacak yardımı yapılmaktadır. Yakacak yardımı, yılda sadece bir kez kış başında 500 kg kömür ile sınırlıdır. Yardım için başvurular T.C kimlik kartı ile yapılmaktadır. Başvuru için vatandaşların gelir belgesi ile Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Yardımdan faydalanabilmek için ailenin aylık kişi başı gelirinin 701 TL’den az olmalıdır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı eşi vefat eden kadınlar için yardım başvurusu nasıl yapılır?

Bakanlık tarafından eşi vefat eden kadınlara sosyal yardım yapılmaktadır. Bu durumda keşi vefat eden kadının çocuklarının da olması gerekmektedir. Yardımdan faydalanabilmek için kişilerin ölüm belgesi ve gelir belgesi ile beraber, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapmalıdır. Başvuru, sadece eşi vefat eden kadın tarafından yapılabilmektedir.

Başvuru sonrasında yardım için ailenin mal varlığı araştırması yapılır. Sosyal güvencesi olmayan kadınlara verilen yardım, sadece vefat eden kişinin resmi nikahlı eşine verilmektedir. 2 aylık verilen yardım 275 TL’dir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı asker ailelerinin yardım başvurusu nasıl yapılır?

Asker ailesine verilen yardım için başvurular Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na yapılmaktadır. Asker evli ise eşi, değilse ailesi yardım talep edebilir. Askerlik belgesi, kimlik fotokopileri, fakirlik belgesi ve gelir tespiti gerektiren bu yardım iki ayda bir 275 TL olarak ödenmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öksüz ve yetim yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Öksüz ve yetim yardımına başvurular, vefatın gerçekleşmesinin ardından yapılmalıdır. Annesi ya da babası vefat eden 18 yaş altındaki çocuklara bu yardım yapılmaktadır. Çocuklara, çocuk başı 2 ayda bir 100 TL verilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı asker çocuğu yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Asker çocuğu yardımı için başvuru, askere giden kişinin ailesi tarafından yapılmalıdır. Muhtaç ailelerin 18 yaşından küçük çocuklarına yapılan bu yardım, 2 ayda bir 100 TL olarak ödenmektedir. Babası askerde olan çocuklara verilecek destek için başvurular, askerlik belgesi ve T.C. kimlik kaydı ile yapılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Doğum yardımı alabilmek için başvuru yapmak gerekmemektedir. Doğumun hastane kayıtlarına geçmesinin ardından anneler bu yardımı alma hakkı kazanır. Yardım birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocukta 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL olarak verilmektedir. Ödemeler sadece bir kez yapılmaktadır ve annenin kimliği olmadan ödeme alınamaz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı elektrik tüketim yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Elektrik tüketim yardımından faydalanabilmek için başvuru yapmaya gerek yoktur. Sosyal Yardımlaşma Deneği, aylık olarak belirlediği ihtiyaç sahibi listesinde adı geçen kişilerin faturaları ile beraber PTT şubelerine gelmeleri yeterlidir.

Son Güncelleme: 18.02.2020 11:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler