20 Mart 2020 Cuma 16:49
2020 Tarım ve Hayvancılık  hibe destekleri ödeme tarihleri
Takip Et:

2020 Tarım ve Hayvancılık Hibe Destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşlara destek vermeye devam ediyor. 2020 yılında da hibe destekleri devam edecek. Bu desteklerden yararlanmak isteyen hayvancılık ve tarımla uğraşan kişilerin bazı şartları sağlıyor olması gerekiyor. Verilen hibe destekleri tarım için gerekli ürünlerden tarım için kullanılan aletlere kadar destek vermek için verilmektedir. Geçen yıl içerisinde de verilen bu hibe desteğinin 2020 yılında da verileceği açıklandı. Verilen hibe destekleri ile ilgili detaylar vatandaş tarafından merak ediliyor.

Hayvancılık İçin Verilen Hibe

Tarım ve Orman Bakanlığı büyükbaş, küçükbaş, arıcılık ve tavuk yetiştiriciliği gibi hayvancılık ile uğraşan vatandaşlara destek sağlamaktadır. Bu destek kamu bankaları tarafından verilmektedir. Halkbank, Şekerbank ve Ziraat Bankası uygun faiz oranları ile hayvancılık kredisi vermektedir. Aynı zamanda bu krediye uygun vade seçenekleri de konmuştur.

Hayvancılık ile uğraşanların yanında ilk kez hayvancılık ile uğraşmak isteyenler içinde hibe desteği verilmektedir. Geçen yıl verilen bu destekler 2020 yılında da aynı şekilde verilmeye devam edilecek. Hayvancılık ile uğraşanlara verilen hibe destekleri şu şekildedir:

-Büyükbaş ve Küçükbaş ahır ve ağıl projeleri,

-Kültür balıkçılığı sabit yatırımları,

-Süt soğutma tankı ve ekipmanları,

-Sürü yönetim sistemleri ve sağım sistemleri,

-Yatak durak demir seti ve hayvan yatağı,

-Yem ezme makineleri ve yem karma makineleri,

-Hayvan fırçaları, kaşıyıcıları ve havalandırma fanı,

-Padok demir seti ve yem kilit seti,

-Kaba yem depoları,

-Hayvan travayı ve tartısı,

-Et ve et ürünleri işlenmesi ve pazarlanması için tesis,

-Tavuk yetiştiriciliği sabit yatırımları,

-Buzağı kulübesi ve yemlikleri,

-Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi için tesis.

Hayvancılık Devlet Desteği

-Buzağı Desteği: Devlet tarafından 81 ilde verilen desteklerden biridir. Normal buzağı için hayvan başı 350 TL berilmektedir. Soykütüğü sistemi üzerinde kayıtlı olanlar için hayvan başı 500 TL ve döl kontrollü buzağı için hayvan başı ek olarak 50 TL verilmektedir.

Devlet tarafından verilen bu destek için bazı şartlara uyuyor olunması gerekmektedir. buzağının bakanlık tarafından belirtilen tarihler arasında doğmuş olması gerekmektedir ve doğduğu yerde de kayıt olması şarttır. Buzağıların küpelerinin takılmış olması gerekmektedir. aynı zamanda buzağıların 1.dönem ve 2.dönem içi takvimde belirtilen tarihler arasında E-ıslah ve Türkvet sistemlerinde kayıtlarının bulunması gerekmektedir.

Buzağı işletme sahibinde en az 120 gün durmak zorundadır. Aşılarının tam olarak yaptırılmış olması ve sisteme güncel kaydının yapılmış olması gerekmektedir. Buzağılar için 1.dönem kayıt yaptıranlar aynı zamanda 2.dönem de kaydını yaptırabilir. Buzağı desteğinden yararlanmak isteyen vatanşarların başvuru yapabileceği yerler şunlardır:

-Kooperatif kayıtlı üyeler, üyesi bulundukları üst birliklerden,

-Soykütüğüne kayıtlı olanlar Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üzerinden,

-Diğer birlik üyeleri de destek almak istedikleri birlikler üzerinden başvuruda bulunabilirler.

Bir yere üye olmamış olanlar bulundukları İl veya İlçe Müdürlüklerine şahsi olarak dilekçe vererek başvuru yapabilmektedir.

Koyun ve Keçi Desteği: Devlet koyun ve keçi desteği olarak hayvan başına 25 TL vermektedir. Koyun ve keçi destekleri 15-120 ay arasında verilmektedir. Koyun ve keçi desteği almak isteyen vatandaşlar, başvurularını İl Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliklerine şahsen giderek yapabilmektedir.

Süt Desteği:Manda, inek, keçi gibi hayvanların sütlerini soğutmak için yapılan işlemlere de devlet destek sağlamaktadır. Süt primi olarak da bilinen bu desteğin miktarı Bakanlık tarafından belirlenir ve verilir.

İpek Böceği Desteği: Devlet ipek böceği yetiştiricileri tarafından kutu halinde satışa sunulan tohumların bir tanesi için 75 TL destek vermektedir. Yaş kozalar için verilen destek 50 TL’dir. Verilen bu desteklerden yararlanabilmek için İl veya İlçe Müdürlüklerine şahsen gidilerek dilekçe verilmesi gerekmektedir. verilen bu destek sadece gerçekleştirilen yıl içerisinde verilmektedir.

Arıcılık Desteği: Arıcılık yapmak isteyenlere devlet arı kovanı desteği vermektedir. Bu destek 10 TL olarak belirlenmiştir. Ana arı fiyatı da 15 TL olarak verilir. Damızlık ana arı fiyatı 40 TL’dir. Hibe desteğinden faydalanmak için 3 yıl boyunca arıcılık yapılması zorunludur.

Aşı Desteği: Hayvanların aşıları için de destek verilmektedir. Büyükbaş hayvanların aşıları ve küpeleri için toplam 1,50 TL ve küçükbaş hayvanların aşıları ve küpeleri için hayvan başına 1 TL verilmektedir.

Hayvancılık Hibe Desteği Alma Şartları

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen hayvancılık hibe desteğini almanın birçok şartı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ilk olarak Çiftçi Kayıt Sistemi üzerine kayıt yaptırmaktır. Çiftçi Kayıt Sistemi üzerine kayıt yaptırıldıktan sonra yaşanılan bölgede bulunan Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının il veya ilçe müdürlüklerine projeler ile birlikte gidilmelidir.

Aranan diğer şartlar şunlardır:

-18 yaşından büyük olmak,

-T.C. Vatandaşı olmak,

-Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmak,

-Hayvanları Türkvet sistemine kayıt ettirmiş olmak,


-Devlet tarafından verilen başka bir destekten daha önce yararlanmamış olmak.

Tarım İçin Verilen Hibe Desteği

Devlet hayvancılığın yanında tarıma da hibe desteği vermekteidr. Bu destekler içerisine tohumlar, gübre ekipmanları, meyve ve sebze paketlemeleri ile sulama işlemleri gibi pek çok alan yer almaktadır. Üretimi arttırmak ve çiftçiye destek sağlamak için Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılında da hibe desteği vermeye devam edecek. Tarım için verilen destekler şu şekildedir:

-Sulama sistemleri projesi,

-Mantar yetiştiriciliği tesisleri,

-Sebze- meyve işleme, kurutma ve paketleme tesisi,

-Meyve bahçeleri için güneş filesi,

-Gübre sistemleri,

-Yem işleme tesisi ve silaj paketleme tesisi,

-Gübre işleme ve paketleme tesisi,

-Yenilenebilir enerji kaynaklı sera tesisi,

-Sıvı gübre tankı ve katı gübre dağıtma römorku,

-Tarımsal depolar ve soğuk hava depo tesisi,

-Tüm zirai tarım makineleri,

-Rüzgar don pervanesi,

-Bakliyat ve kuruyemiş eleme, işleme ve paketleme tesisi,

-Tohum eleme, işleme, kurutma ve paketleme tesisi,

-Baharat ve yağ bitkileri eleme, işleme ve paketleme tesisi,

-Lisanslı depoculuk yatırımları ve çeklik silo tesisi.

Tarımsal Destekler Nelerdir?

2020 yılında uygulanması planlanan tarımsal destekler ile ilgili açıklama Bakanlıktan beklenmektedir. Bu yılda devam edeceği düşünülen ve geçen yıl uygulanan tarımsal destekler şunlardır:

-Pamuk ve çeltik üretimi yapacaklar için alan başı: 66 TL.

-Yulaf, çavdar, arpa, buğday, tritikale için alan başı: 27 TL.

-Soya fasulyesi, yağ yağımı için ayçiçeği alan başı: 30 TL.

-Kuru fasulye, mercimek ve nohut gibi bakliyatların kapladıkları alan başı: 26 TL.

-Toprağın yenilenmesi ve verimliliğin artması için nadas işlemi için mazot desteği: 8 TL.

-Yaş çay, fındık, yem bitkileri ve geriye kalan tüm ürünler için alan başı: 21 TL.

Geçen yıl yapılan bu desteklerin 2020 yılında da yapılacağı düşünülmektedir. Bakanlık tarafından henüz bir açıklama yapılmamıştır. Devlet yukarıda belirtilenlerin dışında arazileri denetlemek ve analiz yapmak için kurulmuş olan laboratuarlarda organik tarım yapan çiftçiye, sera işi yapanlara, bitkisel üretim ile uğraşanlara ve balık yetiştiricilerine de destek sağlamaktadır. Bu destekler şunlardır:

-Organik tarım ile uğraşanlara ürünlere ve kapladıkları alanlara göre 10 ile 100 TL arasında alan başı destek verilmektedir.

-Tarlalara giderek toprağı analiz için 50 dekar üzeri alanlar seçilmektedir ve seçilen değerleme ve analiz labaratuarlarına 40 TL destek verilmektedir.

-Balıkçılık ile uğraşanlara, levrek, alabalık ve çipura için kilo başına 25 kuruş destek almaktadır.

-Sebze, meyve, sera, çeltik ve süs bitkilerine alan başı 10 ile 150 TL arasında destek sağlanmaktadır.

-Küçük çapta tarımcılık ile uğraşanlara dekar başı 100 TL verilmektedir.

2020 Tarımsal Destek Ödeme Tarihleri

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 20 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklamada tarım ödemelerinin Mart ve Nisan ayı içerisinde yapılacağını belirtti. Toplamda 1 milyar 527 bin 500 TL olarak belirlenen bu ücretin ödemelerinin ödemeleri 5 farklı gruba ayrıldı. Bunlar, huhubat baklagil, dane mısır, mazot ve gübre desteği, alan bazlı fındık ve küçük aile işletmeleri oldu.

Ödemeler T.C. Kimlik numaralarının son hanesine göre yapılacak. Son hanesi 0 olanlar 20 Mart günü ödemesini alabilecek. 2 olanlar 27 Mart, 4 olanlar 3 Nisan ve 6 ile 8 olanlar 10 Nisan tarihinde ödeme alabilecek.

20 Mart tarihinde ödemesi yapılacak olan alanlar; Yeşil çay, sertifikalı tohum üretimi, biyolojik ve biyoteknik mücadele, kırsal kalkınma, tarım sigortaları.

Tarım için verilen hibe desteğini alabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Tarım ve Hayvancılık destekleri için aranan şartlar aynıdır. Bu desteklerin dışında verilen destekler şunlardır:

-Deri İşleme ve Kurutma Tesisi,

-Teknoloji yenileme, yatırım tamamlama ve kapasite arttırma projeleri,

-Kırsal Turizm için Sabit Yatırımlar Projesi.


Son Güncelleme: 20.03.2020 08:16
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.