2020 Ucuz Toki projeleri

2020 yılında Toplu Konut İdaresi tarafından başlatılacak olan ucuz TOKİ projeleri merakla araştırılıyor. 67 ilde 140 projeyle başlatılan 50 bin sosyal konut için başvurular tamamlandı. İşte 2020 TOKİ projelerine ilişkin ayrıntılar.

2020 Ucuz Toki projeleri

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından başlatılan projelere Türkiye genelinde büyük bir ilgi gösterilmektedir. Konut fiyatlarının astronomik seviyelere ulaşması, faiz oranlarının artış göstermesi gibi gerekçeler sebebiyle gayrimenkul piyasası büyük bir durgunluk içerisine girmiştir. Faiz indirimlerinin bazı bankalarla sınırlı tutulması, yalnızca seçili projeler için faiz indirimi uygulanması gibi etmenler de konut satın alma planı yapanları harekete geçirememiştir.

Bu noktada konut alımlarında yaşanan zorlukların yanında TOKİ tarafından başlatılan 50 bin sosyal konut projesi büyük bir ilgi görmüştür. Bu süreçte hali hazırda devam eden TOKİ projeleri de merakla araştırılmaktadır. Bu süreçte TOKİ ile konut sahibi olmak isteyenleri yakından ilgilendiren TOKİ proje yerleri, başvuru ayrıntıları, proje büyüklüğü ve peşinatlara ilişkin detaylar da ortaya çıktı.

50 bin Sosyal Konut İçin Başvurular Alınmıştı

TOKİ’nin başlatmış olduğu 67 ilde 140 projeyle 50 bin yeni sosyal konut projesi ile yatay mimari inşası hedefleniyor. Bu kapsamda başvurular 19 Nisan 2019 tarihinde sona ermişti.

TOKİ Konut Büyüklükleri Nasıl?

TOKİ konutları 2+1 ve 3+1 büyüklüğünde ve 2+1 konutlar 75-85 metrekare büyüklüğünde olacak. 3+1 konut büyüklükleri ise 110-128 metrekare arasında değişiklik gösterecek.

TOKİ Başvuruları Nasıl Yapılır?

TOKİ projelerine başvurular Halk Bankası ve Ziraat Bankası’nın yetkili şubeleri tarafından alınacak.

TOKİ Başvuru Ücretleri

TOKİ projesine başvuruda bulunan vatandaşlar 2+1 konutlar için 500 TL, 3+1 konutlar için 1000 TL başvuru ücreti ödeyecekler.

İstanbul TOKİ Projeleri

TOKİ’nin İstanbul’daki 5 projesiyle 6 bin 300 konut inşa edilecek ve İstanbul’daki proje yerleri ise;

Başakşehir Ayazma, Başakşehir Hoşdere, Başakşehir Kayabaşı, Tuzla Aydınlı ve Silivri Alipaşa olarak açıklandı.

TOKİ Konut Fiyatları

Konut fiyatları projeye, kat durumuna ve konumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak 2+1 konut fiyatları 116 bin 400 TL’den başlayacak ve kura sonucunda evleriyle buluşanlar yüzde 12 peşinat ödemesi yapacak. Bu noktada ödenmesi gereken minimum peşinat tutarı 13 bin 968 TL olacak. Geri kalan tutar ise 240 ay vade ile ödenebilecek.

3+1 konut fiyatları ise 170 bin 720 TL’den başlamakla birlikte, kura sonucunda evine kavuşanlar yüzde 10 peşinat ödemesi yapacaktır. Bu noktada ödenmesi gereken minimum peşinat tutarı 17 bin 72 TL’dir. Kalan tutar ise 180 aya varan vadelerle ödenebilecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2019, 16:00

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülay erdoğan
Gülay erdoğan - 9 ay Önce

Giresun'a konut yapacakmisiniz

Hazan Dinç
Hazan Dinç - 8 ay Önce

İzmir konutları ne zaman başlayıp satışa sunulacak öğrenebilirmiyim ?

Ümmügülsüm
Ümmügülsüm - 7 ay Önce

Niğde bora neden yok

Ümmügülsüm
Ümmügülsüm - 7 ay Önce

Niğde bora neden yok

Derya  ustaoglu
Derya ustaoglu - 7 ay Önce

Ordu Ünye TOKİ nezaman Yeni kayıtlar baslar

Seval
Seval - 7 ay Önce

Adana ya yeni konut projesi var mi

Nuray Kılıç
Nuray Kılıç - 7 ay Önce

Bursa toki konutları ne zaman başlayacak


Popüler Haberler