10 Mayıs 2020 Pazar 08:33
2020 Ziraat Bankası büyükbaş hayvan besicilik kredisi şartları ve kredi başvurusu için gereken belgeler
Takip Et:

2020 Yılı Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Besicilik Kredisi Şartları

Ziraat Bankası, hayvan ve bitkisel üretime destek amaçlı 2020 yılında da çiftçilere kredi vermeye devam ediyor. Düşük faiz oranlı veya sıfır faiz ile kredi veren bankanın verdiği kredi çeşitleri şunlardır:

-Sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği,

-Damızlık düve yetiştiriciliği,

-İşletme ve Yatırım kredisi.

3 Ocak 2020 tarihinde Ziraat Bankası, Resmi Gazete üzerinden şartlarını yayınladı. Yayınlanan bu tebliğde bankanın uyguladığı faiz oranları ve faiz indirimleri için özellikli indirim kriterlerinin neler olduğu da yer almaktadır.

25 Mart 2020 tarihinde yayınlanan tebliğde kredilendirme konuları teknik kriterleri yer almaktadır. Yayınlanan bu iki tebliğde yer alan şartlara uyan çiftçilere Ziraat Bankası düşük faiz oranlı veya faizsiz şekilde büyükbaş hayvancılık kredisi vermektedir. Kredinin şartları şu şekildedir:

-Büyükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçilerin işletme hacmi 50 baş ve üzerine çıkarması ya da 50 baş ve üzerinde besi sığırcılığı ve manda alımı yapacak olan ve işletme kurmak isteyenlere verilecek. 50 baş altında olan işletme sahipleri krediyi alamaz.

-%50 indirim ile sağlanan kredi; gübre ile ilgili ekipman alımı, gübre ile ilgili alt yapı, yem hazırlama ünitesi, çayır biçme makinesi, tartı sistemi, balya makinesi gibi ekipman alımlarını sağlayacak.

-%50 indirim ile sağlanan kredide hayvanların en yüksek 20 aylık ve erkek olması ve Bakanlık kayıt sistemine kayıtlı olunması gerekmektedir.

2020 Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Besiciliği Kredisi Başvurusu İçin Gereken Belgeler

-Çiftçi Kayıt Belgesi,

-İşletmeye ait tapu kaydı ,

-Yerleşim yeri belgesi,

-Kefil veya ipotek gösterilecek ise buna ilişkin belge,

-Tarımsal işletmenin son 3 yıla ait bilanço ve gelir belgesi

Tüzel kişilerden istenen belgeler;

-Ticaret Sicili Gazetesi,

-Oda kayıt belgesi,


-Vergi levhası,

-Temsili yetkili kişiler,

-Noter onaylı imza sirküleri.

2020 Yılı Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Besiciliği Kredisi

Her yıl olduğu gibi 2020 yılında da Ziraat Bankası büyükbaş hayvancılık kredisi vermektedir. Kredi ile ilgili tebliği 3 Ocak 2020 ve 25 Mart 2020 tarihlerinde Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Cumhurbaşkanlığı kararına göre kredi limiti, faiz oranı ve faiz indirimleri belirlenmiştir. Belirlenen karar göre Ziraat Bankası, büyükbaş hayvancılık için kullanılacak işletme ve yatırım kredisi 10.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

Uygulanacak indirim oranı yatırım kredisi için %90 iken işletme kredisi için ise %100 indirim olacağı belirlenmiştir. Bu indirimlerin yanı sıra faiz indirim oranlarının uygulanabilmesi için ek olarak 6 şartında sağlanması gerekmektedir.

Kredi için %50 indirim oranından yararlanabilmek ve bu indirimin %90 seviyesine ulaşabilmek için; ilk olarak bölge yatırımı kapsamında 30 ilden birinde faaliyet içerisinde olmak gerekmektedir. Atıl işletme alımı %10 ilave indirim oranı ve Genç çiftçi altına %10, kadın çiftçiye %10 ek faiz indirim oranları uygulanmaktadır. Bu uygulama ile ilgili tebliğ 25 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Büyükbaş Hayvancılık işletme kredisi için belirlenmiş olan indirimlerden yararlanmak içinde bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar yukarıda belirtilen şartlar ile aynıdır. Bu şartları sağlayan çiftçilere %90 faiz indirimli kredi verilmektedir. İşletme ve Yatırım kredileri için üst limit 10 Milyon TL olarak belirlenmiştir.

Özellikli İndirim Kriterleri Neler?

Yatırım ve işletme kredileri için öncelikli bölgelere yapılan %10 ilave faiz indirimi olarak bilinen özellikli indirimin kriterler şu şekildedir:

Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edine, Elazığ, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Malatya, Manisa, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Uşak ve Şanlıurfa illerinden birinde faaliyet gösteriyor olmak gerekmektedir.

Atıl işletme kredisine ek olarak %10 faiz indiriminden yararlanmak için aranan şartlar şunlardır:

Bir yıl süre ile atıl pozisyonda olunmuş olması ve en az bir yıldır faaliyet göstermemesi aranan şartlar arasındadır. İşletmelerin son bir yıllık süre içerisinde durumda olması hali hesaplanır ve işletme sahibinin hayvancılık işletmesi için en son kaydı ile hayvan işletmeden çıkış kaydı hesaba katılır. Hesaplama yapmak için Hayvan Kayıt Sistemine bakılmaktadır.

Yurt içinde doğmuş olan hayvan alımı için kullanılan yatırım kredisine ek olarak %10 faiz indiriminden yararlanmak için aranan şartlar şunlardır:

Ziraat Bankası üzerinden alınacak olan büyükbaş hayvancılık kredisine başvuru yaparken, hayvan besiciliği için kullanılacak olan krediye uygulanan düşük faiz oranından ve indiriminden yararlanmak için hayvanların yurt içinde doğmuş olması gerekmektedir. bu şartı sağlayanlara indirim uygulanır.

Kendi yemini üretmek ve mera kullanımına yatırım yapmak için alınan krediye ek aile %10 faiz indirimi oranı uygulanması için aranan şartlar şunlardır:

Büyükbaş hayvancılık faaliyetleri işletmesi için hayvan başına asgari bir dekar, küçükbaş hayvancılık için on hayvan başına bir dekar yem bitkisi ekilişi gerçekleştirilmelidir. Bakanlık kayıt sisteminde bu yem ekilişinin kayıtlı olması gerekir. Üreticiler mera kullanıyorsa, faaliyetlerini gösteren belgeyi Tarım müdürlüklerinden almaları gerekmektedir.

Genç çiftçiye verilen girişimci işletme ve yatırım kredisine uygulanan %10 faiz indirimini kullanmak için aranan şartlar şunlardır:

Büyükbaş veya küçükbaş hayvancılığa yeni başlayacak olan girişimcilere genç yaşta başladıkları zaman indirim uygulanmaktadır. Kişinin bizzat başvuru yapması ve 40 yaşının altında olması gerekmektedir. 40 yaş ve altında olan vatandaşlar hayvancılık ile ilgili bir girişim yapacaksa kredi verilmektedir.

Kadın çiftçiye verilen işletme ve yatırım kredisine ek olarak %10 faiz indiriminden yararlanmak için aranan şartlar şunlardır:

Kadın üreticiler kendi adlarına üretim yapacaksa veya tüzel kişilerle ortaklık yapacaksa bu ortaklığın %51 olması gerekmektedir. Bu şartı sağlayanlar kredi alırken %10 faiz indiriminden yararlanabilecek. İşletme ve yatırım kredilerinde faiz oranı indirimleri %100 olmamaktadır.


Son Güncelleme: 10.05.2020 08:33
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.