2022 Engelli ve Engelli Yakını Bakımı Maaşları Ne Kadar Oldu? 65 Yaş ve Engelli Aylığı Zam Sonrası Ne Kadar Oldu?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, engelli vatandaşlar ve onlara bakmakla yükümlü kişilere sağlanan bakım destek parası (Engelli Aylığı) 2022 zamlarından payını aldı. Belirlenen yeni aylık miktarları ne oldu? Engelli aylığına gelen zam ne oranda? Bu sorular ise bayram öncesi dönemde engelli vatandaş ve onlara bakmakla yükümlü kişilerce merakla cevabı aranan sorular oldu.

2022 Engelli ve Engelli Yakını Bakımı Maaşları Ne Kadar Oldu? 65 Yaş ve Engelli Aylığı Zam Sonrası Ne Kadar Oldu?

65 Yaş Aylığı

Hiçbir sosyal güvence tarafından korunması olmayan ve 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşların başvuru yapabildikleri ve devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen aylık ödemelerdir. Yukarıda belirtilen iki koşulu da yerine getiren vatandaşlar bu aylıktan yararlanmak için başvurularını iletebilirler. Emekli olan vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurum Tarafından dul ya da yetim aylığı alan vatandaşlar, herhangi bir iş yerinde çalışan vatandaşlar bu aylığa başvuru yapamazlar ve devlet tarafından sağlanan bu destekten yararlanamazlar. Son düzenlemelere göre bu destekten yararlanamayacak bir diğer vatandaş grubu da nafaka alan vatandaşlar. Bu destekten yararlanmak için başvuru yapan vatandaşların sadece kendilerinin ve eşlerinin gelirleri dikkate alınacaktır.

Belirlenen şartlar arasında kişi başına düşen aylık gelir üst limiti ise 607 TL olarak açıklandı. Bu şartnameye göre bu destek için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapacak adayların kendilerinin ve eşlerinin gelirleri toplamının 607 TL’yi aşmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra başka herhangi bir gelirlerinin de olmaması gerekmektedir. Bütün şartlara uygun olan ve başvurusunu gerçekleştiren vatandaşlar bu destek gelirinden yararlanarak aylık 601 TL 65 Yaş Aylığı alabiliyor. Yapılacak başvurular Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta ve 1 aylık bir süreç içerisinde cevap alınabilmektedir.

Evde Bakım Parası

Engelli (Muhtaç) vatandaşlar ve onların bakımlarından sorumlu kişiler için ise yine devlet bünyesinde sağlanan para yardımı desteğinden faydalanabilmektedirler. Bu para desteğinden yararlanabilmek için de 65 Yaş Aylığında olduğu gibi kişi başına aylık gelir üst limit şartnamesi aranmakta. Evde Bakım Parasından yararlanmak isteyen vatandaşın aylık gelirinin 1219 TL’yi aşmaması şartı aranmaktadır. Bu yardım için yapılacak başvurular Engelli vatandaşın ikamet adresinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesine veya İlçe Müdürlüğü bünyesine yapılmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak isteyen ve gerekli şartlara uygun olan vatandaşlar ise aylık 1305 TL Evde Bakım Parası desteğinden yararlanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 16:41

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevim bas
Sevim bas - 1 yıl Önce

Engeli magisi bayramdan once yatarmi insAllah yatarrr

Bilgin Alp
Bilgin Alp - 1 yıl Önce

Maleseffff

Bilgin Alp
Bilgin Alp - 1 yıl Önce

Maleseffff gene yatmiyor

Bilgin Alp
Bilgin Alp - 1 yıl Önce

Malesef gene yatmiyor bizi insan olarak gormuyorlar bizim neymize bayrma

Yasemin Aksu
Yasemin Aksu - 1 yıl Önce

Herkes güle oynaya bayram yapacak yaşlılarda milletin eline bakacak değil mi ? Yazıklar olsun valla size ya tek kelimeyle pes doğrusu.Verdiğiniz para 600 lira,sanki o yaşlıları bakan kimse olmasa ve o yaşlılar kira ödese geçimini kendi sağlasa yetecek mi bu para,bi düşünün ya kendinizi bi bu insanların yerine koyun.Ssk ve Bağkur Emeklilerine 1000 lira bayram ikramiyesi verirken diğer emeklileri ve yaşlıları ayırmış olmanız kadar adaletsiz birşey daha yok !! Özel sandık emeklileri emekli değil mi kardeşim,eksik mi çalışmışlar da millete 1000 lira verirken sandık emeklilerine sene de 2 kez 100 er lira zam yapıyorsunuz bir de bu da yetmezmiş gibi yaşlılara bu parayı almaya hak tanımıyorsunuz.Senede 2 kez yapılan ve toplamda 200 lirayı geçmeyen bu zamla 2 bayramda peşpeşe verilen 2000 lira denk geliyor mu sizce adalet mi bu,eşitlik mi bu.Bi tarafı ez diğer tarafa yağdır iyi mi böyle.Herşeyi geçtim de gerçekten o yaşlılar haketmiyor bunu yazıklar olsun size !!


Popüler Haberler