betgram betgram setrabet

10 Kasım 2019 Pazar 18:51
2022 maaşı nedir? 2022 Maaşı kimlere verilir, başvuru şartları nedir?

2022 maaşının ne olduğu vatandaşlarımız tarafından merak edilmektedir. Vatandaşlarımız tarafından en çok merak edilen konuların arasında yer alan 2022 maaşının kimlere verileceği ve başvuru şartları belli oldu.

2022 maaşı adını 2022 sayılı kanundan almaktadır. Muhtaçlık maaşı ya da 65 yaş maaşı olarak bilinir. Bu maaş kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden verilmektedir. Maaşın detayları 2022 sayılı kanun çerçevesinde belirlenmiştir. 2022 sayılı kanunda yer alan şartları karşıladığınız takdirde bu maaşa başvuruda bulunabilirsiniz.

Vatandaşlarımızın merak ettiği 2022 muhtaçlık maaşı ile ilgili tüm detayları haberimizde hazırladık. Haberimizde 2022 maaşını alma şartları ve başvurusu hakkında merak edilen soruları cevapladık. Bu açıdan 2022 maaşı ile ilgili merak ettiğiniz konuları haberimizde bulabilirsiniz.

2022 Muhtaçlık Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

2022 maaşı, bir diğer adıyla 65 yaş maaşından veya kaymakamlık maaşından yararlanmak için bir işte çalışmıyor olmanız gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda herhangi bir sigorta kaydınızın ya da gelirinizin olmaması gerekmektedir. Nafaka almamanız ve ev içerisinde bulunan kişilerin gelirinin net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir.

2022 maaşı başvurunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından onaylanırsa;

  • 65 yaşın üstünde olmanız,
  • En az %40 ve üzeri engel raporunuzun olması gerekmektedir.

Şartlara bakıldığında 65 yaşın altındaki kişilere bu maaş verilmemektedir. Ayrıca sadece yaş şartını karşılamanız da yetmeyecektir. En az %40 engelli raporunuzun da bulunması gerekmektedir. Eğer %40 engelli raporu olan kişi 18 yaşın altında ise maaş, bu kişiye bakmakla yükümlü olan aile bireyine ya da hane halkından birine verilmektedir. Eğer %40 engeli olan kişi 18 yaşın üstünde ise bu maaş kişinin kendisine bağlanır.

Emekli Olanlar 2022 Maaşı Alır mı?

Emekli olan vatandaşlarımız 2022 maaşından yararlanamamaktadır. Bu maaşı alabilmek için emekli olmamanız ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sigortalı olarak kayıtlı olmamanız gerekmektedir. Bu açıdan emekli kişiler 2022 maaşı alamazlar.

2022 Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 maaşı başvurusu dilekçe ile yapılmaktadır. Yazdığınız dilekçeyi kayıtlı bulunduğunuz il ya da ilçenin kaymakamlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na vermeniz gerekmektedir. 2022 engelli ve muhtaç maaşı başvurusu sırasında istenen belgeler şunlardır:

  • Mal bildirim formu
  • Dilekçe
  • Nüfus kayıt belgesi
  • Engelli ise sağlık kurulu raporunun aslı ya da fotokopisi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf

Engelli Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

2022 maaşı yani engelli maaşı ikamet ettiğiniz il ya da ilçede kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yapılmaktadır.

E-Devlet Üzerinden 2022 Maaşı Sorgulama İşlemi

2022 engelli maaşı ya da yaşlı maaşı sorgulama işlemini E-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Bu işlem oldukça kolaydır. E-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için TC kimlik numaranıza ve E-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-devlet şifreniz yoksa ya da unuttuysanız en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz.

E-devlet sistemine girdikten sonra Kurumlar sekmesine giriniz. Buradan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na basınız. Sonrasında ise Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama menüsüne girerek 2022 maaşını sorgulayabilirsiniz. Bu adımları izlediğiniz takdirde kolay bir şekilde E-devlet üzerinden engelli maaşını sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Engelli Maaşı Sorgulama Evrak Takibi

Engelli maaşına başvurunuzu yaptıktan sonra maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığınızı, maaşı hangi günlerde alacağınızı ve maaşla ilgili değer merak edilenleri öğrenmek için evrak takibi yapmanız gerekmektedir. Evrak takibini online olarak yapamazsınız. Bundan dolayı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden takip yapabilirsiniz.

2022 Maaşı Aylık Olarak Alınır mı?

2022 maaşı hakkında en çok merak edilen soruların başında, maaşın aylık olarak alınıp alınmayacağı gelmektedir. 2022 maaşı daha önce üç ayda bir ödenmekteydi. Ancak 2018 yılının Eylül ayında yapılan yeni düzenleme kapsamında artık bu maaş her ay düzenli olarak ödenmektedir. Engelli maaşları ve yaşlı maaşları artık her ay ödeniyor.

2022 Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Verilir mi?

Yapılan yeni düzenlemeler çerçevesinde emeklilere Kurban ve Ramazan bayramlarında olmak üzere yılda iki kez bayram ikramiyesi verilmektedir. Bayram ikramiyesi alma şartı ise SGK’dan aylık almanız gerekmektedir. Ancak 2022 maaşı alan kişilere bayram ikramiyesi ödenmemektedir.

65 Yaş Maaşı Alanlara Kredi Verilir mi?

2022 maaşı alan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de kredi çekip çekemeyecekleridir. Bu kişilerin kredi çekmesinde bir sakınca yoktur. Bu kişiler ilgili bankalara kredi noktasında başvuruda bulunması gerekmektedir. Eğer banka başvuru yapan kişiyi krediye uygun görürse o kişi kredi çeker.

2022 Maaşı Alanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

2022 maaşı alan kişilere özel kredi veren bir banka yoktur. 2022 maaşına özel avantajlar sunan bir banka da yoktur. Eğer gerekli şartları sağlıyorsanız banka size kredi vermektedir.

2022 Maaşı Alan Kişilerin Sağlık Güvencesi Hakkında

2022 maaşı alan kişiler aktif olarak sağlık güvencesine sahip olmaktadır. Ayrıca bu hizmetlerden yararlanmak için sağlık primi ödemenize de gerek yoktur. Bu kişiler yeşil kart gibi bir sistem üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanır. Devlet hastanesinde ücretsiz olarak hizmet alabilirsiniz anca özel hastaneye gidecek olursanız masraflarınızı kendiniz karşılamak zorundasınız.

2022 Maaşı Adres Değişikliği Bildirimi

2022 maaşı alan kişiler, adres değişikliği yaptığı takdirde bu durumu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimlerine bildirmeleri gerekmektedir. Adres değişikliğinde bulunursanız ve bu durumu vakfa bildirmezseniz maaşınız kesilmektedir.

2022 Maaşı Alan Kişi Vefat Ederse Ne Olur?

2022 maaşı alırken vefat eden kişilerin maaşları öldükten sonra başka kişilere ödenmemektedir. Bu maaş öldükten sonra kesilir. 2022 maaşı alan kişi ölürse bu kişinin yakınları ölüm bildirimini kaymakamlığa yapmaları gerekmektedir.

2022 Engelli Maaşı Hangi Şartlarda Kesilir?

2022 maaşı bazı durumlarda kesilmektedir. 2022 engelli maaşı şu durumlarda kesilir:

  • Kişinin sigortalı bir işte çalışmaya başlaması, ziraat odası ya da esnaf kaydı açtırması,
  • Emekli olmak,
  • Hane halkından kişi başına düşen net gelirin asgari ücretin üçte birinden fazla olması.

Bu durumlar 2022 maaşı kesilmektedir.

Son Güncelleme: 10.11.2019 18:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler