3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi Değişikliği Onaylandı!

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden geçer notu aldı. CHP Grup Başkanvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi Değişikliği Onaylandı!

Büyük İstanbul Tüneli Projesi Değişikliği Onaylandı

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi kapsamında yapılacak olan plan değişikliğine İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden onay geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kendi arasında görüşüp olumlu karar aldığı 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’ni hatırlanacağı gibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü hazırlamıştı.

Projenin Tadilat Raporu

3 katlı Büyük İstanbul Tünel Projesi’nin tadilat raporuna bakıldığında projenin istikametinin bir bölümünün rezerv yapı sahasını bünyesinde bulundurmakta olduğu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolü altında olduğu, bir bölümünün gecekondu önleme mıntıkası sahasının bünyesinde bulunduğu ve TOKİ (Başbakanlık Toplu Konut İdaresi) kontrolü altında olduğu görülmekte. 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nin istikametinin bir bölümünün ise Karayolları kamulaştırma sahası bünyesinde bulundurmakta olduğunu ve Karayolları Genel Müdürlüğü kontrolü altında olduğu, proje güzergahının bir bölümününse Boğaziçi Öngörünüm sahası içinde yer aldığı ve bu sahada Boğaziçi Yasası’na dayanarak kontrolün Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nde olduğu sonucuna varılmaktadır. Bu bölümlerin dışında kalan alanların ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi kontrolü altında olduğu görülmektedir.

CHP’den ‘‘Evet’’ Hamlesi

CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Ertuğrul Gülsever, 2 sene önce aynı projenin yine önlerine geldiğini söyleyerek projenin hayata geçirilmeyeceğini çok iyi bildiklerini fakat meclisten geçirme kararı vereceklerini ifade etti.

Grup Başkanvekili sözlerine, eğer ki oyları reddetmekten yana kullanırlarsa seçim sahalarında bu durumun onların aleyhine kullanılacağını ve bu kozu rakiplerinin eline vermeyeceklerini belirterek devam etti. Projeyle alakalı çekincelerine göre uyarılarını yapacaklarını belirtti.

Gülsever, bu projenin oldukça gerekli bir proje olduğunu söyleyerek bu tarz konuların seçim arifesinde gündeme getirilmemesi gerektiğini söyledi. CHP Grup Başkanvekili yineleyerek bu projeye hayır demeleri durumunda AK Parti’lilere koz vereceklerini ve onlara istediklerini vermeye niyetli olmadıklarının altını çizerek projeye CHP Grubu olarak ‘‘evet’’ oyu vereceklerini fakat bu süreçte tüm çekincelerini söyleyerek hareket edeceklerini açıkladı.

AK Parti Grup Başkanvekili’nden Açıklama

AK Parti Grup Başkanvekili Ömer Lütfü’ de projeyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Ömer Lütfü yaptığı açıklamada, bu kadar devasa boyutlardaki bir projenin ilk seferde en doğru şekilde belirlenmesinin mümkün olmadığını ve birçok soruna çözüm getirecek olan eşsiz projenin sıkıntılı bir açığının olduğu sonucuna varılması durumunda bu açığın üzerine düşünülüp telafi edilmesinin en doğru karar olacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 13:42

YORUM EKLE

Popüler Haberler