30 Yılın En Büyük Yatırımının Açılışı Yapıldı

Türkiye’de son 30 yılın en büyük reel sektör yatırımı olan Star Rafineri açıldı. Açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptı.

30 Yılın En Büyük Yatırımının Açılışı Yapıldı

Türkiye’nin son 30 yılın en büyük özel sektör yatırımı olarak tarihe geçen Star Rafineri açıldı. Bünyesinde 20 fabrikayı bulunduran Star Rafineri dev bir yatırıma ev sahipliği yapıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev açılışı yapan isimler olarak tarihe geçiyor.

Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Star rafineri için 10 milyar dolarlık yatırım yapıldığını açıkladı. Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin en büyük yatırımı olduğunun altını çizen Erdoğan, gerekli desteğin verileceğini aktardı. Rafineri sayesinde yılda 1.5 milyar dolar tasarrufun amaçlandığını dile getiren Erdoğan, bu sayede Türkiye’nin dışa bağımlılığının azaltılacağını vurguladı.

Ege’de Refah Sağlanacak

Türkiye’ye yönelik manipülatif adımlara cevabın verileceğinin altını çizen Erdoğan, bu rafinerinin istihdam boyutuna da dikkat çekti. 1100 kişinin burada işbaşı yapacağını hatırlatan Cumhurbaşkanı, Ege bölgesinde de refahın sağlanacağının altını çizdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye’nin dünya çapında söz sahibi olduğunu söyledi. Türkiye’nin gücünün kendi güçleri olduğunu aktaran Aliyev, bu yatırımın Türkiye-Azerbaycan işbirliğinin en önemli göstergesi olduğunu ifade etti. Türkiye’nin Erdoğan sayesinde büyük bir güce ulaştığını anımsatan Aliyev, ilerleyen zamanlarda daha büyük yatırımların yapılacağını işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2018, 15:00

YORUM EKLE