50-100 Koyun Ağıl Maliyeti ve Mera Maliyeti Hesaplama

50 ile 100 arası bir koyun çiftliği kurabilmek için bazı ön çalışmaları yapmak gerekiyor. 50-100 koyun için ağıl maliyetini ve mera maliyetini önceden hesaplayın ve harcamalarınızı ona göre belirleyin.

50-100 Koyun Ağıl Maliyeti ve Mera Maliyeti Hesaplama

Küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenlerin, işe başlamadan önce bazı önemli detayları bilmesi gerekiyor. Bir fabrika açarken nasıl ki bir plan yapılıyorsa, hayvancılığa başlarken de bazı önemli detayların hesaplanması gerekiyor. Bu hesaplamalar yapılırken koyunun günlük, aylık ve yıllık maliyetini göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir.

Koyun Yetiştiriciliği

Koyun yetiştiriciliği diğer hayvancılık meslekleri gibi zor ve zahmetli bir iştir. Ancak hayvancılık yaparken bu işi severek yapmak çok önemlidir. Tarım ve Orman Bakanlığı hayvancılığı geliştirmek için bazı destekler sağlamaktadır. Özellikle Genç Çiftçi Projesi ile işsizlik oranı yüzde 10 seviyelerinde azaldı.

Koyun yetiştiriciliğinde teknik bilgileri bilmek çok önemlidir. Koyunun nasıl besleneceği, bakım koşulları, yetiştirme alanı gibi detayların iyi bilinmesi gerekir. Koyunun türü ne kadar verimli olursa olsun, bir koyundan en iyi verimi almak için hazırlanmış koşullarda yetiştiricilik yapmak gerekir.

Ağılların kaliteli olması, verilen yemin en iyi olması, ağılın havalandırma sisteminin iyi olması gibi hususlar verim alabilmek için önemli şartlardır.

Koyun Beslenme Masraf Hesaplaması

Koyunlar yetiştirilirken iki çeşit yem kullanılmaktadır. Biri kaba yem bir diğeri de kesif yem. Fabrikalarda üretilen yemler oldukça maliyetlidir. Bir hayvan ağılında en çok harcama yapılan konu hayvanların beslenmesidir.

Ülkemizde genellikle yapılan hayvancılık türlerinden biri de mera hayvancılığıdır. Meralar, hayvanların ihtiyaç duyduğu besinler açısından oldukça zengindir.

Sağmal dönemler gelindiğinde koyunların yemesi gereken yem miktarı da sürekli değişmektedir.

Konsantre yemler endüstriyel yemlere verilen addır. Bu yemlerin 50 kg’lık çuvalı 75 TL’dir. Ancak fabrikalardan yem almak yerine kesif yemleri arpa, buğday ürünleri ile karşılayabilirsiniz. Ayrıca hayvanların kaba yem ihtiyacının karşılanması için fiğ, yonca, yem bezelyesi gibi ürünlerde kullanılabilir.

1 ton kesif yem : kilosu 1,5 TL’den 1000 kg= 1500 TL

1 ton yonca (kaba yem): Maliyeti Bin TL olacaktır. Yıllık olarak hesaplama yapıldığında 50 baş koyunun 36 bin TL yem maliyeti olacaktır. 100 baş koyunun ise yıllık yem maliyeti 73 bin TL olacaktır. Bu maliyetlerden kurtulmak için uzmanlar mera hayvancılığını öneriyor.

50 ile 100 arası koyun yetiştiriciliği için ağıl maliyeti

Ağılların büyük olmasından ziyade kullanışlı olması daha önemlidir. Ağıllardaki rutubeti engellemek hayvanların sağlıklı olması için gereklidir. Ağılların planı oluşturulurken elektrik ve su gibi ihtiyaçların karşılanması gerekmektedir. Güneşten faydalanabilmek için ağıl kapılarının güney yönüne ayarlanması gerekir. Koyunlu kuzular için 1,5 metrekare, koçlar için ise 2 metrekare yer sağlanması hayvanların rahat hareket edebilmeleri için çok önemlidir.

Parazitlenmenin önüne geçebilmek için, ağıl duvarlarının her sene kireçlenerek badana yapılması gerekir. Havalandırma sistemlerinin iyi olması hayvanların sağlıklı büyümesi için gerekir. Ağıllardaki hava sıcaklığına da dikkat edilmelidir.

Koyunların beslenmesi için yemliklerin tahtadan yapılması gerekir. İdeal bir yemlik 40 ile 50 cm arasında olmalıdır.

Ağıl yapımı için bazı şirketler ile görüşebilir ve anahtar teslim alarak ağılınızı inşa edebilirsiniz. Bu firmalar hayvan sayısına göre ağılın inşa edilmesini sağlarlar. Sizde firmalarla anlaşarak 100 bin TL’ye anahtar teslim ağıl kurabilirsiniz.

Ayrıca koyunların ağılda rahat hareket edebilmeleri için, hayvanların barındıkları yerin oldukça büyük olması gerekir.

Mera Hesaplama

Türkiye’de mera hayvancılığı en çok yapılan hayvancılık faaliyetlerindendir. 1 dekar kadar bir alanda 10 koyun beslenebilir. Tabi hayvanların sadece merada beslenmeleri yeterli değildir. Sabah ve akşam vakitlerinde koyunlara 150’şer gram kesif yem verilmelidir. Ancak kesif yemler kış aylarında koyunlar dışarıdan beslenemeyeceği için daha fazla verilmelidir. Ayrıca doğum süresi yaklaşan hayvanlara da kesif yemin fazlasıyla verilmesi gerekiyor.

Koyun başına ne kadar mera alanı gerektiği, meranın durumuna göre hesaplanmaktadır. 1 koyunun günde tüketmesi gereken kuru besin miktarı 6 ile 7 kg arasında olacaktır. 4 ile 6 cm arasındaki çayır ve yonca karışımı koyunlar için yeterlidir.

1 dönüme 10 koyun.

5 dönüme 50 koyun

10 dönüme ise 100 koyun düşmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken mera kalitesinin iyi olmasıdır. Mera hesaplaması bu şekilde yapılmaktadır. Ancak meraların kaliteli durumuna göre hayvanların beslenmesi için yemin de sağlanması gereklidir.

1 dönümlük bir arazinin 5 bin TL olduğunu düşünürsek 50 koyun için 25 bin TL, 100 koyun içinde 50 bin TL mera alanın harcaması olacaktır.

Hayvan alırken faaliyet alanına göre seçim yapılmalıdır. Yapacağınız faaliyete göre hayvan seçimi yapmak verimi arttırır. Çiftlik kurabilmek için bankalardan kredi alabilirsiniz. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl destekler sağlamaktadır. Çiftlik kurmak isterseniz Tarım ve Orman Bakanlığı ile iletişime geçmeyi unutmayın.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2019, 03:14

YORUM EKLE