60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandıran Bankalar! Bankaların 60 Ay Yapılandırma Faiz Oranları

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ihtiyaç kredilerinin 60 aya kadar vadelerle yeniden yapılandırma ile ilgili taslak metnini yayınladı. Kredi borcunu ödeyemeyen kişiler borçlarını düşük faizler ve uzun vadelerle ödeyebilecek. 60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandıran Bankalar hakkında bilgi sahibi olmak için haberimizi okumaya devam edin.

60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandıran Bankalar! Bankaların 60 Ay Yapılandırma Faiz Oranları

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun almış olduğu karara göre ihtiyaç kredileri 60 ay vade ile yapılandırılabilecek. Kamu bankaları başta olmak üzere birçok banka 60 ay vade ile bireysel ihtiyaç kredisi yapılandırma kampanyası başlatmıştır. Kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyenler için uzun vadede yüzde 1.10’dan başlayan faizlerle borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

Banka Borcu Niçin Yapılandırılır?

Kredi kartı borçlarınız yükselen faiz oranları, gelir seviyenizin düşmesi gibi birtakım olumsuzluklar ödemelerinizi geciktirmenize ve hatta ödeme yapamamanıza sebep olabilir. Bu durumda banka icra işlemleri başlatır ve uzun vadede isminiz Merkez Bankası tarafından kara listeye alınabilir. Kredi sicil notunuzun düşmesi sebebiyle de borcunuzu kapatsanız dahi 5 yıllık süre boyunca bankalara kredi talebiyle gittiğinizde başvurularınız reddedilir. Bu ve bunun gibi sorunların çözülebilmesi için aylık borç tutarınızı bütçenize göre daha ödenebilir seviyelere indirgeyebilirsiniz.

Bankaların Yapılandırma Faiz Oranları

Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank, 60 aya varan vadelerle borcunuzu yüzde 1.10’dan başlayan faiz oranlarıyla yapılandırabiliyor. 24 aya kadar vade seçeneği ile borç yapılandırmak isteyenler için yüzde 1.20 oranında faiz uygulanmaktadır. BDDK’nın Resmi Gazete’de yayınlanan taslağına göre ihtiyaç kredisi mevcut borçlarını ödeyemeyenler talep etmesi halinde 60 aya kadar borçlarını yeniden yapılandırabiliyor.

Yapılandırma İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

BDDK’nın öne sürdüğü bu taslak henüz onay almamıştır. Bundan dolayı mevcut kamu bankaları şuan için 36 aya varan vadelerle borcunuzu yeniden yapılandırabiliyor. Yapılandırma yapabilmek için başvuruda bulunacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Başvuru sahibi resmi belge niteliğindeki mevcut gelir belgesini teslim etmeli, kredi notu düşük kişilerin yapılandırma talepleri bankanın inisiyatifine göre kabul edilebilmektedir.

Taslak aşamasında bulunan düzenleme için şuan için hiçbir banka ile mutabakata varılmamıştır. Kısa bir süre sonra onaylanacağı öne sürülen düzenleme ile aranan kriterlerin yerine getirilmesi halinde yapılandırma yapılabilecektir.

Yapılandırma Başvuruları Detayları

Mevcut bireysel ihtiyaç kredi borcunu ödeyemeyecek durumdaki kişiler henüz taslak aşamasındaki bu düzenlemeden yararlanabilecek. BDDK henüz yapılandırma başvurularına ilişkin detayları paylaşmadı. Ancak detaylar geldikçe içeriğimizde yer vereceğiz.

Başvuruda bulunacak kişilerin T.C. kimlik belgesi, aylık gelir durumu, yapılandırılacak kredi, başvuru sahibinin ikametgah bilgilerini teslim etmesi gerekir. Banka gerekli duyduğu durumlar söz konusu olduğunda müşteriden ek belge talebinde bulunabilmektedir. Kredi notu düşük kişiler kefil veya ipotek şartı ile yapılandırmadan yararlanabilir.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 00:50

YORUM EKLE
YORUMLAR
İnrahim
İnrahim - 2 ay Önce

Yapmadı Vakıfbank ödemem geç olmasina ragmen