ABD Merkez Bankası Başkanı’ndan Faiz Açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, ülke ekonomisinin gidişatının olumlu yönde seyrettirilebilmesi için Mart ayında bir faiz artışının öngörüldüğünü belirtti;

ABD Merkez Bankası Başkanı’ndan Faiz Açıklaması
ABD Merkez Bankası Başkanı Janet, Cuma günü gerçekleştirdiği konuşmada faiz oranlarının artış göstermesinin öngörüldüğüne yönelik açıklamalarda bulundu. Bu artışın da Mart ayında gerçekleştirilmesinin daha uygun olduğuna değinildi ve bununla birlikte ABD ekonomisinin olumlu şekilde işleyebilmesi için önemli adımlar atılacağı bilgisi aktarıldı. Ekonomik anlamdaki gidişatın olumlu yönde olduğunu ancak bu sürecin ülke açısından iyi yönde gerçekleşebilmesi adına faiz artırımıyla birlikte ülkeye yapılacak olan yatırımların daha da artırılarak daha iyi bir gidişatın söz konusu olabileceği belirtildi.

Faiz oranlarının uzun bir süre bekledikten sonra artırılmasıyla birlikte ileride parasal sıkılaşmanın çok daha hızlı şekilde gerçekleşebileceği ve bundan dolayı da bu yıl içerisinde 3 kere faiz artırımına gidilebileceğinin sinyalleri verildi. Aynı zamanda ülke ekonomisinin gelişme yüzdesinin yüzde 2’nin biraz daha aşağısında olduğunu belirten ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri, ilerleyen günlerde ülke ekonomisinin gidişatının detaylı bir şekilde değerlendirileceğini aktardılar.

Ülkemiz Döviz Kurlarının Yükselmesinin Habercisi Olabilir

Geçtiğimiz aylarda 3.94 zirvesini bile gören doların çok hızlı bir şekilde düşüşe geçmesi ülkemizin büyüme beklentilerini ciddi anlamda artırmıştı. Ülkemiz bankalarının faiz oranlarını artırmasıyla birlikte yabancı yatırımcılar yatırım yapmak için Türkiye’yi seçmiş ve bu durum doğrudan döviz kurlarının düşmesi gibi bir durumu meydana getirmişti. Hatta geçtiğimiz günlerde 3.60 seviyesinin bile altını görmesinin ardından ABD’nin faiz artırımını öngörmesi üzerine dolarda çok büyük bir yükseliş meydana geldi.

3.60 seviyesinin bile altını gören doların şuanda 3.70’in üzerinde seyretmesi doğrudan bu faiz artırımıyla ilgili olarak görülmekte. Sadece bir açıklamayla bile Mart ayında yüzde 85 oranında bir faiz artırımına gidilmesi belirtilmiş ve bu durum doğrudan ülke ekonomimizin gidişatını etkilemiştir. Bu durumun 3 kere gerçekleşmesi ise olumlu yönde seyreden gidişatın daha da aşağı seviyelere çekilmesine sebebiyet verebileceği tahmin ediliyor. 
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 20:35

YORUM EKLE