ABD ve Türkiye Arasında ki S-400 Geriliminde Ekonomik Cezalandırma Tehdidi

ABD Dışişleri Bakanlığı danışmanı John Sitilides, ABD ile Türkiye arasındaki S-400 krizi, F-35’lerin durumu ve ekonomik ambargo konularında yaptığı açıklamalarda ekonomik cezalandırma tehdidi içerdiği ifadelerinde, "Türkiye bunu kaldıramaz" dedi.

ABD ve Türkiye Arasında ki S-400 Geriliminde Ekonomik Cezalandırma Tehdidi

ABD Dışişleri Bakanlığı danışmanı John Sitilides, ABD ve Türkiye arasında ki S-400 süreciyle ilgili skandal açıklamalarda bulundu. Sitilides yaptığı açıklamada; "Trump Türkiye’yi ekonomik olarak cezalandıracağı konusunda çok kesin konuştu. Türkiye bunu kaldıracak durumda değil. IMF'ye gitmek zorunda kalabilir" ifadelerini kullandı.

Sitilides, ABD-Türkiye ilişkilerinin gelecekteki ilişkileriyle ilgili de “Amerika ve Türkiye hatta birçok açıdan NATO ittifakı ve Türkiye, kendi hedeflerine ulaşmak için birbirlerinden uzaklaşan yollara yönelmişe benziyor. İkili ilişkiler açısından bakarsak Amerika ve Türkiye'nin amaçlarının ve değerlerinin artan biçimde farklılaştığını görüyoruz. Özellikle Doğu Akdeniz ve Orta Doğu'da farklı hedeflerin peşindeler. Cumhurbaşkanı Erdoğan ya da hükümetinin ne yapacağı hakkında hiçbir fikrim yok. Kimsenin fikri olduğunu da sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

ABD’den Türkiye'ye bir yaptırım tehdidi olup olmadığıyla ilgili, "Gördüğüm daha çok Amerikan savunma endüstrisini de olumsuz etkileyecek bir durum. Şöyle ki, Trump yönetimi Türkiye'yle olan F-35 savaş uçakları anlaşmasını sona erdirme konusunda çok ciddi. Arizona'daki üsse üç adet F-35 gönderildi. Türk pilotlarının da eğitimi sürüyor. Ancak Türkiye'ye teslim edilmedi bu uçaklar. Ve Ankara S-400 anlaşmasını hayata geçirirse teslim edileceklerini de sanmıyorum." dedi.

ABD Başkan'ı Donald Trump'ın Türkiye'yi ekonomik olarak cezalandıracağı konusunda çok kesin kararları olduğunu vurgulayan Sitilides, Türkiye'nin bu tür yaptırımları kaldırabilecek durumda olmadığını ekonomiyi kurtarmak için IMF'den kredi almak zorunda kalabileceğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 16:39

YORUM EKLE