ABD’nin Yaptırımlarına Sert Çıkış

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin İran’a yönelik yaptırımlarıyla ilgili tepki verdi. Bakanlık, İran ile olan ilişkilerin ilerlemesi için görüşmeler olacağını işaret etti ve ABD’yi kınadı.

ABD’nin Yaptırımlarına Sert Çıkış

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin İran’a yaptırımlarıyla ilgili tepki gösterdi. İran ile her türlü ilişkinin sürdürüleceğini ifadelerinde yer veren Bakanlık, ABD’nin tavrını ise yıkıcı olarak nitelendirdi. İran konusunda gereken adımların atılacağını duyuran Dışişleri, ABD’nin nükleer silahsızlanma konusunda endişe yarattığını da vurguladı.

ABD ise geçtiğimiz günlerde Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması konusunda İran’a yaptırım uygulama kararı almıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin açıkladığı kararlara ters düştüğü için İran yaptırımlarına başlanmıştı. ABD, tek taraflı yaptırımların reddedildiğini ve dünya güvenliğine aykırı hareket edenlere gereken cevabın verileceğini dünya kamuoyuna duyurmuştu.

Ekonomik ve Ticari İlişkiler Sürdürülecek

ABD, İran’a yönelik yaptırımlara rağmen Rusya buna karşın ticari ve ekonomik ilişkilerin devam ettirileceği mesajını verdi. Atılan adımların nükleer anlaşmaya yönelik olduğu hatırlatıldı.

ABD, 2015 nükleer anlaşması kapsamında İran’a yaptığı yaptırımları kaldırmıştı. Ancak bu yaptırımların 5 Kasım tarihinden itibaren yeniden uygulamaya konulacağı kaydedilmişti. Ancak ABD, İran’ın 8 ülkeye petrol ticaretinde muafiyet tanıyacağı da kamuoyuna yansımıştı.

Rusya Dışişleri, ABD’nin yaptırımlar konusunda politikalarını gözden geçirmesini de talep etti.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2018, 17:55

YORUM EKLE

Popüler Haberler