Aile yardımı ne kadar olacak? Eş için yapılan aile yardımı ödeneği artacak

Eşleri çalışmayan kamu görevlilerin almakta olduğu eş için aile yardımı ödeneğinde yeni yılla birlikte bazı düzenlemeler yapılacak. 2020 Ocak ayıyla birlikte eş için yapılan aile yardımı ödeneği artacak. Yeni düzenlemeyle ilgili detaylar haberimizde.

Aile yardımı ne kadar olacak? Eş için yapılan aile yardımı ödeneği artacak

2019/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı kapsamında eşleri çalışmayan kamu görevlilerinin yararlandığı aile yardımı ödeneği arttırılmıştı. Kamu personellerinin 15 Ocak 2020 tarihinden itibaren bu yardım aylık ücretlerine eklenecektir.

Eş için aile yardımı ödeneği artacak

Eş için aile yardımı ödenmesinde bu yıla kadar dikkate alınan 2134 gösterge rakamı, yeni yılın ilk ayından itibaren 2273 olarak değiştirildi.

Bu artışla birlikte kamu personellerinin 2020 yılının ilk 6 ayında maaşlarına en az 20 TL olarak yansıyacak.

Önümüzdeki yıl içinde katsayıların %4,31 artacağını öngörürsek, aile yardımı arttırılmamış olsaydı kamu personelleri 308 TL eş için aile yardımı alacaklardı. Ancak yapılan artışla birlikte yatacak miktar yaklaşık 328 TL olacaktır. Ayrıca enflasyon farkı arttıkça eş için ödenen aile yardımı miktarında da artışlar olacaktır.

Memurlar eş için aile yardımına nasıl hak kazanıyor?

Bir memurun eş yardımı alabilmesi için resmi nikahlı eşinin özel ya da kamu kurumu fark etmeksizin herhangi bir kurumda çalışmaması gerekir. Eşleri çalışmayan kamu görevlileri her ay eş için aile yardımı alabilirler.

Eğer bir memurun eşi geçici bir süre için herhangi bir işte çalışır veya ticari faaliyet sayılabilecek bir durumda bulunursa, bu durum devam ettiği sürece bu yardımı alamazlar.

Yeni evlenen veya evlenecek olan kamu görevlileri bu yardımı nikah tarihlerinden sonraki ay başından itibaren almaya hak kazanır. Memurun yaptığı talebin tarihinden itibaren ödeme yapılmaya başlar.

Ayrıca eşin herhangi bir şekilde menfaat karşılığı çalışmaya başlaması, sosyal güvenlik kurumundan aylık almaya başlaması ve eşin ölümü veya boşanması gibi durumlar söz konusu olduğunda eş için ödenmekte olan aile yardımı artık ödenmez.

Bazı durumlarda eş için aile yardımı ödenip ödenmeyeceği

Eşi doğum, askerlik, eğitim gibi herhangi bir durum sebebiyle aylıksız olarak izin kullanan ve izinli olduğu sürece herhangi bir işte para karşılığı çalışmayan eşler için, kamu görevlisi kişi eş için aile yardımı alabilir.

Eşinin eğitim görmek veya staj yapmak gibi bir iş erbabı olmak için yaptığı çalışmalar nedeniyle sosyal güvenlik kurumu ile ilişkili olsa dahi, kamu görevlisinin eş için aile yardımı alması mümkündür.

Eşi işsizlik maaşı alan kişinin işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi için sosyal güvenlik kurumuyla herhangi bir ilişkisi olamayacağından buradan alınan para aylık alma olarak değerlendirilmez. Bu nedenle eş için aile yardımından yararlanabilir.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2019, 09:26

YORUM EKLE