AKP'nin Ekonomi Bakanı Olarak Daron Acemoğlu'nu Düşündüğü İleri Sürüldü

Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçekleştirilecek olan önümüzdeki kabine sürecinde Ermeni asıllı Türkiye ve Amerika vatandaşı Prof. Dr. Daron Acemoğlu'na ekonomiyi emanet edeceği iddia edildi.

AKP'nin Ekonomi Bakanı Olarak Daron Acemoğlu'nu Düşündüğü İleri Sürüldü

24 Haziran seçimleri sonrasında Cumhurbaşkanı'nın belirlenmesinin ardından bakanların belirleneceği kabine sürecine günler kaldı. Birçok kişinin merak ettiği husus ise ekonomi alanında sorumlunun kim olacağı. Ortaya atılan iddialara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu göreve Prof. Dr. Daron Acemoğlu'nun gelmesini istiyor. Moden dönem dünyanın en iyi iksisatçıları arasında adı yer alan ve en çok alıntılanan 10 akademisyen arasında ilk 10'a giren Acemoğlu'nun bu iddialar ile adının anılması birçok kesimler tarafından olumlu karşılandı. Bugün itibariyle basına da yoğun olarak yansıtılan Acemoğlu iddiaları ile ilgili resmi bir açıklama ise henüz gelmedi.

DARON ACEMOĞLU HAKKINDA;

Ermeni asıllı başarılı İktisatçı, 1986 senesinde Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu. Akademik eğitiminin ilk basamağını İngiltere'de York üniversitesinde tamamladı. Bu sürecin devamında master ve doktora eğitimlerini yine iktisat alanında en başarılı üniversitelerden birisi olan London School of Economics'te tamamladı. 2000 senesinde profesörlük ünvanını alan Daron Acemoğlu, 1993 senesinden beri Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde ders vermektedir.

Alanında ortaya koyduğu başarılar ile üst üste birçok ödülü alan Daron Acemoğlu, iktisat bilime katkıları ile de adından sıkça söz ettiren bir akademisten olarak tanınıyor. Küresel anlamda iktisat makaleleri sıklıkla kaynak olarak kullanılan ve alıntılanan Daron Acemoğlu, T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü de eve götürmüştür.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 13:37

YORUM EKLE