Altına Rakip Çıktı: İthal Damla Sakızı Cep Yakıyor

Türkiye'ye Arabistan ve Yunanistan'dan ithal olarak getirilip yoğunlukla aktarlarda satılan damla sakızının kilosu 800 TL'den bin 500 TL'ye yükseldi!

Altına Rakip Çıktı: İthal Damla Sakızı Cep Yakıyor

Türkiye ekonomisinde ürün fiyatlarında yaşanan hareketlilik aktarları da vurdu. Türkiye'nin yoğun olarak Yunanistan ve Arabistan'dan getirttiği damla sakızı döviz kuruna bağlı olarak ciddi bir fiyat sıçraması yaptı. Önceki 2 haftalık periyodda fiyatı 800 TL civarında seyreden damla sakızının bugünkü anlık fiyatı ise bin 500 TL'ye sıçradı. Vatandaşın elini yakan damla sakızı, küçük gramlarla satın alınıyor.

DÖVİZ KURU DENGELENMEDİKÇE DEVAM EDECEK

Aktar işleten işletmecilerin yaptıkları açıklamalar durumu özetleyen cinsten. Bugün yurt dışından ithal edilen her üründe yaşanan fiyat artışı döviz kurundaki artışların bir yansımasıdır diyen işletmeciler, bir de mahsülde yaşanan sorunların fiyatı arttırması söz konusu olduğunda durumun ciddi anlamda vahimleştiğini ifade ediyorlar. Son dönemde damla sakızı üretimi yapılan ağaçların yanması sonrasında fiyatların zaten yükseldiğini açıklayan bir aktar işletmecisi, döviz kuru etkisinin çok şddetli olduğunu ifade ediyor.

Damla sakızının güncel fiyatı nedeniyle satın alacak olan kişiler 5-10 gramlık olarak satın alabiliyorlar veya bazen hiç almayarak eve dönüyorlar. Aktarlarsa bu şekilde gerçekleşen satışlar sebebiyle 1 aylık süreçte ancak 1 kilogram damla sakızı satabiliyorlar. Türkiye'de tatlı sektöründe yoğun olmakla beraber ilaç yapımında da kullanılan damla sakızı sıklıkla tercih edilen bir ürün. Milattan Önceye dayanan kullanım tarihi ile birçok alanda şifalı ilaç yapımında kullanılan damla sakızı; egzama, yara, diş ve deri enfeksiyonu, yanık ve mide hastalıklarında kullanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 12:07

YORUM EKLE