Antakya Hilton Museum Otel Ne Zaman Açılacak? Odaların Sayısı Düşürüldü

2009 yılında inşaatına başlanan The Museum Otel Antakya’nın bu yıl Nisan ayında tamamlanması planlanıyor. 35 Milyon dolar kadar yatırım yapılan otel, 25 dönümlük bir arazi üzerine kurulacak.

Antakya Hilton Museum Otel  Ne Zaman Açılacak? Odaların Sayısı Düşürüldü

10 sene önce Necmi Asfuroğlu tarafından inşaatına başlanan The Museum Otel Antakya önümüzdeki nisan ayında açılması planlanıyor. 25 bin 500 metrekare bir arazi üzerine kurulan bu otel 35 Milyon dolar kadarda yatırımla müşterilerini ağırlayacak.

Antakya’nın en ünlü iş adamlarından olan Necmi Asfuroğlu, 10 yıl önce Antakya’da bir otelin yapılmasına öncü oldu. Afsuroğlu’nun amacı bir turizm kenti olan Antakya’daki turizm faaliyetlerine bir kolaylık eklemekti. Üçüncü dereceden SİT alanına inşa edilen otel, 25 bin 500 metrekare bir alanda yer alacak. Oteldeki oda sayıları toplam 400 tane olacak. Projeye yapılan yatırım ise toplam 35 Milyon dolar kadar. İnşaata başlangıç aşamasında dünyaca ünlü bir firma olan Hilton ile anlaşılmıştı. Fakat inşaat aşamasında beklenmedik bir hadise yaşandı.

Odaların Sayısı Düşürüldü

İnşaat aşamasında yapılan kazılarda tarihi çok eski çağlara dayanan Helenistik, Bizans, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntılar bulundu. Bulgular arasında büyük mozaiklerde vardı. Yaşanan bu gelişmeler otelin yapım sürecinin uzamasına neden oldu ve proje tekrardan planlanmak ve yapılmak zorunda kaldı. Proje yeniden tasarlandı ve yeni projeyi ünlü mimar Emre Arolat hazırladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından geçen projenin çalışmaları tekrar başladı. Arkeolojik kalıntıların bulunmadığı alanlar belirlendi ve kuyular açılarak temel kazıları devam etti. Bu gelişmeler sonucunda da oteldeki oda sayısı 200’ e düşürüldü.

Normal şartlarda otelin bütün masrafları ve otele ait yatırımlar Necmi Asfuroğlu tarafından yürütülmekteydi. Fakat bu otelin adı sürekli Hilton Müze Otel olarak anılmaya başlandı. Gelen bilgilere göre Hilton inşaat başlangıcında ortaklığı kabul etmedi, fakat projenin ortalarına gelindiğinde ise ortaklık teklif etti. Bu sefer de Asfuroğlu bu teklifi geri çevirdi.

Müze Başkanlığa Bırakılacak

Bu otelde önemli bir değişiklik gündeme geldi. Nisan ayında misafirlerini ağırlamasına hazırlanılan otelin işletme konusunda Hilton ile yapılan anlaşmanın iptali için bir süredir görüşmeler yapılıyor. Asfuroğlu kendisine sürekli bu otelin işletmesinde Hilton var mı gibi sorularla karşı karşıya geldiğini ve Hilton’un otel işletmesinde olmadığı cevabını verince de eleştirildiğini ifade etmişti. Yurtdışında otelin yatırımını ve işletmesini Hiton’un üstlendiği hakkında söylentiler var. Bu nedenlerden dolayı Asfuoğlu ayrılmaya karar verdiklerini yineledi. Gelen bir başka bilgiler ışığında otelin adının da “The Museum Hotel Antakya” olacağı söylentiler arasında. Otelin açılış ismi bu olacak gibi duruyor.

İnşaat sırasında çıkarılan tarihi eser sayısı 30 bine yaklaşmış. Bu eserlerden 200’e yakını ise 600 metrelik bir sergi alanına koyularak müzeye dönüştürülecek. Necmi Afsuroğlu’nun da adını taşıyacak olan bu müze Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilecek. Asfuroğlu bu otelin bitirilmesi konusunda oldukça kararlı. Bu müze otel açıldığında Hatay’daki turizme de yenilikler eklenmiş olacak. Müze oteli çok büyük zorluklarla bitirmeye çalıştıklarını ifade eden Necmi Afsuroğlu, bu otel açıldığında dünyada büyük bir üne kavuşacağını belirtti. Daha açılmamasında rağmen bu otel dünyaca tanınmış bir hale geldi.

 Harcanan Para 120 Milyon Dolar!

Türkiye ve Hatay turizmi adında büyük bir öneme sahip The Museum Otel Antakya’ya ayrılan bütçe ilk aşamada 30 milyon dolardı. Daha sonraki süreçte bu rakam 60 Milyon dolar daha arttı. Müze Otel adına harcanan paralar şu anda 120 Milyon doları bulmuş durumda. Hilton proje başlangıcında ortaklığa pek sıcak bakmadı, fakat projenin ilerleyen yıllarında ortaklık istedi. Ancak bu seferde proje sahibi Necmi Afsuroğlu Hilton’un ortaklık talebini reddetti. Şimdi ise bütün gözler nisan ayına yani The Museum Otel Antakya’nın açılış tahine çevrildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 22:09

YORUM EKLE

Popüler Haberler