Araplar Bir Yazı Daha Orada Geçirdi

Her yıl yaz aylarında Türkiye'nin özellikle Karadeniz kıyılarındaki illere akın eden Araplar, yavaş yavaş ülkelerine dönüyor. Tatili serin bölgelerde geçiren Araplar, bölgeyi turistik açıdan kalkındırdı.

Araplar Bir Yazı Daha Orada Geçirdi

Son 3 yıllık süre içerisinde Karadeniz Bölgesi'nin turistik profilinde yaşanan köklü değişim, Suudi Arabistan'dan Türkiye'nin serin ve yeşil bölgelerini keşfetmeye gelen Suudi vatandaşların ülkelerine bu bölgeleri tanıtması ile başladı. Hem tarihi hem de coğrafi özellikleri ile Türkiye'nin doğal kalan bölgelerinin yer aldığı Karadeniz Bölgesi böylelikle yaz aylarında Arap turistlerin akın ettği bir lokasyon haline geldi. Başta Trabzon olmak üzere, Samsun, Ordu, Rize gibi illere akın eden Araplar bu bölgelerde esnafların da yüzünü güldürüyor. Hal böyle olunca esnaflar da Araplara uyum sağlayarak sundukları hizmeti buna göre şekillendiriyor. Öyle ki; bu bölgelerdeki pek çok müessesenin kapısında artık Arapça yazılar yer alıyor ve her işletme bir Arapça tercüman çalıştırıyor.

TÜM YIL DEVAM ETSİN İSTENİYOR

Karadeniz Bölgesi'nde turistik noktalara akın eden Arap vatandaşlar, ziyaret ettikleri bölgelerde çok fazla alışveriş yapıyor. Lüks restoranları tercih ettikleri dikkat çeken Suudi turistler ayrıca hediyelik eşyaları da fazla fazla almaktan kaçınmıyor. Bu durumun ekonomik açıdan avantajını değerlendiren esnaflarsa, bu ziyaretlerin yıl boyunca devam etmesi için çaba gösterdiklerini ve Türkiye'nin turistik açıdan bu alanda büyük ilerleme kaydedebileceğini aktarıyor.

FIRSATÇILAR DA YOK DEĞİL

Arap vatandaşların yüksek meblağlarda para harcadığını gören bazı fırsatçılar ise bu durumu kendi lehine çevirmekten geri kalmıyor. Turist müşterilere fahiş fiyatla ürün satan veya turistik hizmetlerde yüksek komisyon fakrı koyanların olduğu bildirilirken, çeşitli resmi olmayan ancak acente kimliği bürünen kişiler ise Arap turistleri kişisel araçları ile tura çıkararak, büyük paralar elde ediyor. Öte yandan taksiciler hakkında yapılan bir habere göre ise taksimetre açmadan Suudi müşterilere özel fiyat uygulayanların olduğu ve fahiş fiyatlarla kısa mesafede taşımacılık yapıldığı aktarılıyor. Bu durumlar ile ilgili olarak yasal incelemelerin başlatılacağı ise öne sürülen haberler arasında.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 00:49

YORUM EKLE