Arazi Bankası Kuruluyor! Uygulama Avrupa Ülkelerinden Örnek Alındı!

Tarım arazilerinin yeniden faaliyete geçmesi ve işletmelerin gelişmesi için Bakanlıktan arazi bankacılığı fırsatı.

Arazi Bankası Kuruluyor! Uygulama Avrupa Ülkelerinden Örnek Alındı!

ARAZİ BANKASI KURULUYOR!

İşletmelerin büyümesi ve tarım arazilerinin boş kalmaması için Bakanlık, “arazi bankacılığı”nı hayata geçiriyor. Bu bağlamda 7 ilde bölge çalıştayları düzenlendi.

Atıl vaziyetteki tarım arazilerini değerlendirmek ve toplam üretimde nitelikli artışı yakalamak için ‘Arazi Bankacılığı’ kuruluyor. Tarım ve Orman Bakanlığının geçen yıl aldığı karar, boş arazilerinin üretime kazandırılması ve tarımsal işletmelerin aktif çalışmasına yöneliktir.

Bu sistem ile Orta Vadeli Programda (2019-2021) tarım arazilerinin kullanımlarıyla ilgili sorunların ortadan kaldırılması hedefleniyor. Bakanlık, bu sene bakımsız tarım arazilerinin üretime kazandırılması ve tarımsal işletmelerin etkinliğini arttırmak amacıyla arazi edinim uygulamaları ve buna bağlı olarak arazi bankası projesini geliştirecek.

Uygulamalı toplantıda, toplulaştırma yapılan arazilerin verimli olduğu ve sulu tarım alanlarının daha kıymetli olduğu, daha kolay kiraya verilip, daha kolay ortak bulunabildiği, kuru ve verimsiz alanlarda ise tam tersi durumların gözetildiği dile getirildi.

ÖRNEK UYGULAMA AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNDEN

Bakanlık, arazi bankacılığı hakkında yaptığı kapsamlı araştırmada, Avrupa ülkelerinde bu uygulamanın işleyişini de araştırdı. Gelişmiş AB ülkelerinde, arazi toplulaştırması tarımsal arazi yönetiminde tek başına yeterli bir araç olmadığı için bu durum arazi bankacılığı ile destekleniyor. Bakanlık, Hollanda, Almanya, İspanya ve Fransa’daki arazi bankacılığı uygulamasını inceledi. İncelenen ülkelerde arazi bankacılığı konusunda önemli önekler bulunuyor. Bu ülkelerden biri olan Hollanda’da, Tarım Arazileri İdaresi (SBL) arazi fonu bulunuyor. Devlet kurumu olan SBL, gönüllü olarak arazi satın alıyor. Arazi toplulaştırması ve arazi bankacılığı işbirliği içerisinde birlikte çalışıyor. 1995 yılında yılında Arazi ve Su Yönetimi Hizmetleri (DGL) kurulmuş. DGL, bir projenin hayata geçmesi için, proje sahasında arazileri, yerel arazi fonu yoluyla alıyor, kullanıyor, kiralıyor ve satıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 22:13

YORUM EKLE

Popüler Haberler