Asgari ücretliler ne kadar kredi alabilir? Asgari ücretliye konut kredisi veren bankalar

Son günlerde kredi faiz oranlarında ciddi düşüşler yaşanmaya başlandı. Faizdeki bu düşüş emlak piyasasını canlandırırken, ev sahibi olmak isteyen asgari ücretli bankalara koştu. Peki asgari ücretliler ne kadar kredi alabilir? Asgari ücretliye konut kredisi veren bankaları sizler için hazırladık.

Asgari ücretliler ne kadar kredi alabilir? Asgari ücretliye konut kredisi veren bankalar

Son günlerde kredi faiz oranlarında belli düşüşler yaşanmaya başladı. Vatandaşlar ise faizlerin daha da düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Medyada yer alan haberlere göre kredi faizlerinde yaşanan düşüşler piyasalara olumlu şekilde yansımaya başladı. Kamu bankalarının bazı inşaat şirketleriyle 0,78 faiz oranıyla anlaşmalar yaptıktan sonra bazı özel bankalarda faiz oranlarını 0,78’e kadar indirdi. Tüm gelişmelerin ardından birde asgari ücretlileri sevindirecek haber geldi.

Faizler 0.78 seviyelerinde

Bankaların indirim yarışı sürerken kamu bankaları bir kampanya daha yaptı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ortak bir anlaşma imzalayarak Türkiye’nin tüm illerinde bulunan anlaşmalı konut projelerine 180 ay vade ve % 0.79 faiz oranı uygulayacağını duyurdu. Ancak bu uygulama sadece yeni konut alımlarında geçerli olacak. Özel bankalardan Türkiye İş Bankası da anlaşmalı projelerde kredi faiz oranını %0.78’ kadar çekti ve 120 aya kadar vade seçeneğini de müşterilerine sundu.

Asgari ücretliler ne kadar kredi alabilir?

Kredi tutarlarının hesaplanmasında en uzun vadeye göre çıkartılacak ortalama en yüksek miktar belirleniyor. Bankalardan alabileceğiniz kredi miktarı birçok etkene göre değişir. Banklar kredi verirken kredi notunuz, ne kadar maaş aldığınıza ve kredi sicilinize göre hareket eder. Yani asgari ücretli ve sigortalı bir çalışan olmanız kredi alabilmeniz için yeterli değildir.

Asgari ücretli için konut kredisi veren bankalar hangileridir?

Bankalar asgari ücretlilere uygun olabilecek bazı kredi fırsatları sunmaktadır. Bu kredi fırsatlarından biri de konut kredisidir. Asgari ücretliye konut kredisi veren bankalar Ziraat Bankası, Halkbank ve Yapıkredi’dir. Bu bankaların konut kredisi için asgari ücretliye uyguladıkları faiz ve vade oranlarında bazı farklılıklar vardır. Bu farklılıklar şu şekildedir.

Ziraat Bankası 100 bin TL kredi tutarında 120 ay vade ve %0,99 faiz uygulamaktadır. Toplam maliyet ise 172 bin 273 TL’dir.

Halkbank 100 bin TL kredi tutarında 120 ay vade ve %0,99 faiz uygulamaktadır. Toplam maliyet ise 172 bin 290 TL’dir.

Yapıkredi ise 100 bin TL kredi tutarında 120 ay vade ve % 1,09 faiz uygulamaktadır. Toplam maliyet ise 180 bin 675 TL’dir.

Konut kredisi nasıl alınır?

Konut kredisi çekmek belli bir birikimi olmayan ve konut sahibi olmak isteyenlerin çokça tercih ettiği yöntemlerden biridir. Tabi konut kredi diğer kredilere göre daha yüksek miktarda olduğu için bankalar bu krediyi verirken bazı şartları öne sürer. İlk olarak alacağınız evin krediye uygun olması gerekir. Nedeni ise banka siz borcu ödeyene kadar evi ipotek altına alacaktır. Bankalar konut kredisi miktarını alınacak evin %80 olarak belirlemiştir.

Bunun dışında kredi almak isteyen kişinin kredi notunun yüksek olması da gerekir. Eğer kredi notunuz düşükse bankalardan bu kadar yüksek miktarda kredi almanız mümkün değildir. Bununla birlikte kredi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ödeme planıdır. Bankalar konut kredisi için 5 – 10 yıl arasında vade imkanı sunuyor. Bu süre içerisinde aylık ödemelerinizin aksamaması için çok dikkatli plan yapmanız gerekir. Kredi başvurusu yaparken mutlaka almak istediğiniz konutun tapusu, nüfus cüzdanı fotokopisi ve gelir gider belgesi gibi evrakları yanınızda bulundurunuz.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2019, 09:16

YORUM EKLE