Avrupa Merkez Bankası’nın Negatif Faiz Politikası Yüzünden Avrupa Bankaları İsyanda

Avrupa Merkez Bankası’nın negatif yönden para politikası kararları Avrupa Bankalarının sıkıntı yaşamasına ve bankaların karlılıklarına zarar verdiği yönünde olduğu belirtiliyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın Negatif Faiz Politikası Yüzünden Avrupa Bankaları İsyanda

Avrupa bankalarının yaşadığı ekonomik sıkıntı kaynağı olarak Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası kararlarının ve finansal düzenlemelerinin bankaların karlılıklarına zarar verdiği yönünde bir rapor hazırlandı. yasa yapıcıların bulunduğu belirtiliyor.

Deutsche Bank AG yayınladığı raporunda Merkez Bankasının negatif faiz politikasının bankalar arasında sıkıntı oluşturduğunu ve bu durumun da yatırımcıların ve tasarruf yapanların güvenini zedeleyerek Avrupa bankalarına yıllık yaklaşık 8 milyar euroluk bir faturaya mal olduğu belirtildi.

Deutsche Bank araştırma bölümü başkanı ve baş ekonomisti olan David Folkerts-Landau’nun sunduğu raporunda, 2014 yılında negatif yönden gelişen faiz oranlarının uygulanmaya başlanmasından bu yana Avrupa bankalarının piyasa paylarının 2/5’ini kaydettiğine buna karşılık Amerikan bankalarının aynı oranda kazanım elde ettiğine değindi.

Folkerts-Landau “Bu noktada, Avrupa bankalarının Amerikalı kurumlarla uluslararası sahada rekabet edip edemeyeceğine dair ciddi kuşkular bulunmalı” ifadelerini kullandı.

Bu durum Avrupa bankalarında işten çıkarmalara ve kendi aralarında birleşmelere neden olurken Deutsche Bank’ın da Commerzbank AG ile birleşeceği haberleri son günlerde çok konuşulan konulan konular arasında.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 23:33

YORUM EKLE