Bakan Açıkladı:“ Tarımsal Sulamadaki Elektriğe Devlet Desteği Geliyor.!“

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’i ziyaretinde açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez elektrikte 'tarımsal faaliyetler tarifesi' uygulamasının kısa bir süreye kadar başlayacağı bildirdi.

Bakan Açıkladı:“ Tarımsal Sulamadaki Elektriğe Devlet Desteği Geliyor.!“

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Şanlıurfa'nın özellikle tarım alanında çok güçlü bir kent olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Çiftçilerimiz sulama ihtiyacını elektrik enerjisi kullanmak suretiyle yerine getirmeye çalışıyor. Geçtiğimiz yıl Bakanlar Kurulu kararıyla tarımsal sulamada önemli bir destek kararı çıkmıştı. Bu uygulamayla ilgili bilgileri de yerinde almış olacağız. Bu arada müjdemiz var, tarımsal sulama tarife grubuna, diğer tarımsal faaliyetlerle uğraşan müşterileri de eklemiş olacağız. Onların bir kısmı, işletme, ticarethane kategorisinde yer aldığı için daha düşük tarifeli elektrik alıyorlardı. Özellikle hayvancılık faaliyeti yapan çiftçilerimiz de bundan sonra tarımsal sulamadaki elektrik tarife grubu avantajlarından yararlanmış olacak. Gerekli hazırlıkları tamamladık, hemen hemen bitmek üzere. En geç bir ay içinde uygulamayı başlatmış olacağız." dedi.

 Bakan ayrıca;"Yeni YEKA projelerinden birisini de Şanlıurfa için  planlıyoruz. Yaklaşık 500 megavatlık bir potansiyel söz konusu. Benzer şekilde  Niğde Bor ve Hatay'da uygun kapasiteler var. Onlardan da yararlanmış olacağız.  Zaten çiftçilerimiz de tarımsal sulama maksatlı elektrik enerjisi ihtiyacını,  uygun yere kuracakları güneş santraliyle karşılayabilir. Bunun önünü açıyoruz,  prosedürleri basitleştiriyoruz." açıklamasında bulundu.

Bakanlığının Şanlıurfa'ya ziyaret sebebinin ilgi alanındaki gelişmeleri dinlemek ve sorunlara yerinde  çözüm üretebilmek için bulunduklarını anlatan Dönmez, sivil toplum  kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya gelerek sorunları masaya  yatıracakları bilginide paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 13:59

YORUM EKLE

Popüler Haberler